Domů » Články » Windows 10 dostanou v létě velký update: Jaké novinky přinese?

Windows 10 dostanou v létě velký update: Jaké novinky přinese?

Microsoft dnes odstartoval svoji vývojářskou konferenci Build úvodní přednáškou, na níž se postupně vystřídali nejvýše postavení lidé v redmondské společnosti včetně generálního ředitele Satya Nadelly či hlavy divize Windows a zařízení Terryho Meyersona. Úvod se nesl ve vyjmenovávání úspěchů systému Windows 10, jehož adopce roste nejrychleji v historii Windows – po 8 měsících od uvedení jej používá 270 milionů uživatelů a partneři Microsoftu na svět přivedli více než 500 zařízení s Windows 10. Lidé položili personální asistentce Cortaně 5 miliard dotazů a strávili 6,6 miliard hodin hraním Xbox her.

nadella

Systém je neustále vyvíjen a již letos v létě by měla přijít další velká aktualizace, kterou Microsoft nazývá Anniversary Update. Aktualizace přijde jak na počítače, tak tablety, Xbox a HoloLens, a bude plná novinek.

Windows Hello v Microsoft Edge

Skrze Windows Hello se lze nyní přihlašovat do počítače, ať už díky čtečce oční duhovky či otisků prstů. Tento způsob verifikace bude k dispozici i v internetovém prohlížeči Microsoft Edge, kde se bude snažit nahradit klasické přihlašovací dialogy s vyplňováním hesla.

secure

Rozšířené možnosti práce se stylusem

Letní aktualizace také otevře nové možnosti Windows 10 práce se stylusem. Jeho podpora přijde například do aplikace Rychlé poznámky, kam bude možné ručně napsat text a pokud obsahuje časový údaj (například „zítra“), Cortana připomínku zaznamená a ve vybraný čas připomene.

WIndows-Ink-1

Kreslení perem bude možné využívat v grafických aplikacích, kde bude například možné dvěma prsty chytnout virtuální pravítko (či křivítko) a stylusem jej obtáhnout pro nakreslení požadované čáry.

ink

Stylus využijete i v aplikaci Mapy, do níž bude možné zakreslit vybranou trasu, a systém spočítá její délku. Kromě toho ji zakreslí přímo na vrstevnice, takže bude možné mapu přibližovat, naklánět či natáčet a trasa zůstane zakreslena přímo na 3D modelu terénu.

Aplikace Word se rovněž naučí spoustu novinek s využitím stylusu, například mazání textu jeho přeškrtnutím, či označení vybraných řádků virtuálním zvýrazňovačem. Microsoft spolupracuje se společností Wacom, aby se nové schopnosti pro dotyková pera dostaly do co největšího počtu zařízení.

Nové univerzální aplikace

Pochopitelně došlo i na novinky v univerzálních aplikacích. Jejich počet na Windows Store roste a uživatelé obchod Microsoftu navštívili více než 5miliardkrát. Za nedlouho mají přijít nové aplikace, například Starbucks, aplikace od Disney, Vine, Yahoo, Twitter a další. Kromě toho se do Store chystají aplikace Facebook, Messenger, Instagram a Facebook Audience Network, tyto aplikace mají podle Microsoftu přijít velmi brzy.

as

Xbox

Letní update se bude týkat i konzole Xbox, která se naučí spouštět univerzální aplikace a také dostane unifikovaný Windows Store. Na Xbox se dostane i personální asistentka Cortana a konzole se také naučí spouštět hudbu na pozadí. Uživatelé Xboxu One budou svoji konzoli přeměnit ve vývojářský DevKit.

Linux na Windows a vývojářské nástroje

Velkým oznámením také bylo oznámení nové možnosti spouštět na Windows 10 binární kódy pro Ubuntu Linux, na čemž Microsoft spolupracoval se společností Cannonical. Do Windows se dostal terminál BASH (Bourne Again Shell), což je linuxová obdoba příkazového řádku. Nejedná se o žádnou emulaci, ale o skutečné kódy a nativní přístup k API, např. k souborovému systému, VT100, SSH apod.

bash-windows-10

Nové aplikace pro Windows Store budou moci přibývat díky novým nástrojům jako Vistual Studio 2015 Update 2, Anniversary SDK, novému nástroji pro převod webových a desktopových aplikací do univerzální podoby Desktop App Converter, případně díky nedávno zakoupenému nástroji Xamarin.

sa

Nové vývojářské nástrojeumožní například vytvářet univerzální hry běžící v 60 fps, vývojáři také budou moci vydávat zpoplatněné aktualizace svých aplikací. Microsoft v Desktop App Converter demonstroval project Centennial, který slouží k převodu desktopových win32 aplikací do univerzální podoby. V ní mohou využívat benefitů jako jsou živé dlaždice, Cortana či Centrum akcí. Tímto způsobem má být údajně možné převést až 16 milionů desktopových aplikací a dokonce i vybrané starší hry pro Xbox One, např. Age of Empires II HD či Witcher II.

1233

Jsme zvědaví, zda nové nástroje a nové možnosti urychlí naplňování Windows Store kvalitními a často aktualizovanými aplikacemi.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
93 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments