Domů » Bleskovky » Čtrnáctiletý mladík nalezl a opravil chybu v iOS. Pogratuloval mu i guvernér

Čtrnáctiletý mladík nalezl a opravil chybu v iOS. Pogratuloval mu i guvernér

Pokud si myslíte, že chybu v iOS dokáže najít jen zkušený programátor či analytik, byli byste na omylu. Nejen najít, ale dokonce i opravit jednu takovou chybu, dokázal Giyas Umarov, patnáctiletý student střední školy v New Jersey.

Giyas přitom na chybu narazil zcela náhodně, a navržené řešení vychází ze znalostí, které se naučil samostudiem knih.

Vzdělání z knihovny

Giyas se od malička zajímá o počítače, stejně jako hodně jiných dětí. V jeho případě však jde zájem trochu více do hloubky a plánuje se informatice věnovat i na vysokoškolské úrovni. Zatím je však pouze na střední škole. Rodiče mu proto nabídli, že mu zatím budou platit soukromé kurzy. To prý ale Giyas odmítl s tím, že se vše potřebné dokáže naučit v knihovně, resp. pomocí aplikace Libby by OneDrive, která zpřístupňuje obsah některých amerických knihoven elektronicky.

Giyas Umarov ios bug
Giyas Umarov je student střední školy. V době odhalení bugu mu bylo teprve 14 let.

Jednou z knih, kterou takto Giyas odhalil, byla Beginning Programming with C++ For Dummies. Knihu nastudoval, a když pak v listopadu minulého roku náhodně narazil na chybu v iOS týkající se App Store, neváhal a kontaktoval zákaznickou podporu.

Giyas Umarov ios bug 2
Jméno středoškoláka Giyase Umarova uvádí Apple ve společnosti výzkumníků a jiných profesionálů, kteří přispěli k zlepšení iOS

Podpoře sdělil nejen to, že našel bug, ale rovnou poskytl i řešení – hned dvě. Apple nevzal report tehdy teprve čtrnáctiletého kluka na lehkou váhu a chybu skutečně opravil. Použil při tom údajně jedno z řešení navržených studentem, za což si Giyas vysloužil i zmínku v changelogu jedné z posledních aktualizací iOS. Chlapci navíc osobně pogratuloval i guvernér New Jersey.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

10 komentářů

 1. marastudna 50

  No fajn,tak mu poděkovali a jakpak ho finančně odměnili-když vydělávají takové prachy?Bylo by to na místě a řádně!!!

  • Je otázkou, co to bylo za chybu ;D

   • Tak on aspon nejaku objavil :-) Co zas pri takej os asi nrbol az taky velky problem.

  • Podle stylu článku předpokládám, že se jednalo o nějakou chybu, kterých jsou stovky a kdyby ji nenahlásil on, tak ji nahlásí zítra někdo jiný. To je asi tak stejný, kdyby Vám něco na FB nefungovalo jak má a Vy jste napsali na podporu. A pokud máte nějaké zkušenosti s vývojem webu, přidali i nějakou možnost opravy. Nic víc, nic míň. Takových hlášení jsou na celém internetu stovky, možná tisíce.

  • Chinese team finds security vulnerabilities in Apple M1 chip devices and iPhone 12 Pro
   [odkaz]

 2. Takže nadpis jak z bulváru a stejně jako v bulváru se nedozvíme o jakou chybu šlo..

  • Tak ono asi když ji Apple nezveřejnil (v rámci bezpečnosti je to celkem logický), tak určitě o tom budou média informovat. Použij hlavu.

   • Koukáte moc na filmy :-) Už vidím, jak 14 letý kluk, který si přečet knihu pro začátečníky, odhalí nějakou bezpečnostní chybu. Tady šlo o nějakou blbost, že někde něco nešlo odeslat, špatná validace, špatný přesměrování a podobně.

   • Ono úplně stačí najit chybu s přetečením zásobníku.. v některých případech pak dochází ke zvýšení vašich oprávnění až na úroveň správce systému.. pokud je pak program napsán v C++ nebo v podobné platformě, umožňující přímý pristup k paměti a hw stáváte se v tu chvíli téměř neomezeným vládcem zařízení, protože muzete „upgradovat“ systém,a bude vám to umožněno, protože v ten okamžik máte stejná práva i stejné pristupy.. pak uz jen stačí napsat co chcete kam chcete..a bude to vykonáno..

   • To si pleteš s androidem, ty zásobníku. Aplikace v ios běží v sandboxu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).