Kennedyho vesmírné středisko na Floridě bylo v sobotu v 8:48 našeho času svědkem další historické události. Z rampy 39A odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která po zhruba 11 minutách letu dopravila na oběžnou dráhu novou kosmickou loď Crew Dragon.
Z názvu lze odvodit, že jde o loď určenou k přepravě lidských posádek. Současný let k ISS je však pouze testovací a živé astronauty na palubě nenajdete. Loď přesto „veze“ zajímavé pasažéry, o nichž bude řeč později.
Automatické spojení s ISS
Ještě větším milníkem než samotný start, je spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí. To proběhlo dnes ve 12:02, kdy bylo dokončeno tzv. tvrdé připojení a to ve zcela automatickém režimu. K dokování byl použit speciální modul, který byl k ISS připevněn již v roce 2016. Sloužit bude nejen k dokování lodí SpaceX, ale také připravované alternativy od Boeingu.
The @SpaceX Crew Dragon is attached to the @Space_Station! It's a first for a commercially built & operated spacecraft designed for crew! #LaunchAmerica pic.twitter.com/ddck58TVnP
— NASA Commercial Crew (@Commercial_Crew) March 3, 2019
Úspěch mise Crew Dragon DM-1 bude završen až návratem lodi na Zemi, který je naplánován na pátek. Loď Crew Dragon přistane na padácích v oceánu zhruba 370 km od břehů Floridy. Z něj ji vyzvedne plavidlo SpaceX Go Searcher.
Historický úspěch
Již teď je však jisté, že SpaceX svým letem píše historii. Po úspěšném testu bez posádky totiž bude následovat první let s astronauty. Ten by měl podle plánu proběhnout již v létě, přesněji řečeno v červenci. Tento pilotovaný let po dlouhých osmi letech zbaví Spojené státy závislosti na ruských raketách Sojuz, s nimiž se na ISS od ukončení provozu raketoplánů v roce 2011 výhradně létá.

První start čistě americké soukromé vesmírné lodi určené pro posádku a startující z amerického území k ISS sledovalo přímo na místě okolo pěti tisíc lidí. Přišli se podívat i astronauti Doug Hurley a Bob Behnken, kteří se – pokud vše půjde dle plánu – stanou již v červenci první posádkou vynesenou k ISS pod taktovkou SpaceX.
The @NASA_Astronauts assigned to the DM-2 crew watched the first launch of @SpaceX's #CrewDragon from Firing Room Four in the Launch Control Center at @NASAKennedy along side mission management. https://t.co/ty9AZzyZFU pic.twitter.com/23mV146FvH
— NASA HQ PHOTO (@nasahqphoto) March 2, 2019
Zatímco samotná loď se stále nachází ve vesmíru, první stupeň rakety Falcon 9 i tentokrát bez problémů přistál zpátky na Zemi. Přistání proběhlo na autonomně se pohybující plošinu Of Course I Still Love You, jejíž název bývá zkracován na méně poetické OCISLY. Mimo hlavní zájem médií tak proběhlo 35. úspěšné přistání navracejícího se stupně.
Vetřelec na palubě?
Jak již bylo řečeno, tato mise probíhá ještě bez lidské posádky. To ale neznamená, že by křesla byla prázdná. Na jednom z nich sedí figurína v životní velikosti oblečená do speciálně vyvinutého skafandru, za nímž stojí stejně jako za lodí samotnou Muskova SpaceX.
Ripley pic.twitter.com/Z9Ztram8Ai
— Elon Musk (@elonmusk) March 1, 2019
Figurína má dokonce jméno – Ripley. Jde o odkaz na postavu Ellen Ripley, která se proslavila jako hlavní hrdinka kultovního filmu Vetřelec z roku 1979. Jejím účelem je nejen otestovat skafandr, ale také prostřednictvím soustavy senzorů měřit nejrůznější vlivy, které při letu budou působit na posádku. Dozvěděli jsme se proto například informaci, že na posádku by při startu působilo přetížení 4,5 G.
Ripley ale není sama. V lodi se nachází i plyšová hračka ve formě planety Země, která pro diváky fungovala jako jednoduchý indikátor toho, že v lodi nastal stav beztíže.
V lodi je kromě Ripley a Zeměkoule také přibližně 200 kg nákladu pro ISS. Ten do prostor Mezinárodní stanice dopraví trojice astronautů, kteří se zároveň mají v krátkém uvítacím ceremoniálu pozdravit s novou kolegyní Ripley. Ta se setká s krajankou Anne McClaine, Kanaďanem Davidem Saint-Jacquesem a Rusem Olegem Kononenkem.
Earth floats gently in zero gravity pic.twitter.com/XUH3KeDPVe
— Elon Musk (@elonmusk) March 2, 2019
Až začne Crew Dragon létat k ISS s lidskou posádkou, bude v běžném režimu převážet čtveřici astronautů. Je však koncipována tak, aby na její palubě v případě potřeby mohlo cestovat až sedm osob.
Konkurence na obzoru
Ačkoliv si SpaxeX připsala další významný úspěch, v rámci programu Commercial Crew dlouho nezůstane sama. Již v dubnu by mohl proběhnout další testovací let k ISS bez posádky, tentokrát však v režii Boeingu a jeho lodi CTS-100 Starliner. Let s posádkou má pak Boeing naplánován na letošní srpen, což by mělo být měsíc po pilotovaném letu SpaceX.
Trochu stranou zájmu zatím stojí loď Orion vyvíjená ve spolupráci NASA a ESA, resp. americké firmy Lockheed Martin a francouzského Airbusu. První testovací let Orionu se s využitím rakety Delta IV Heavy odehrál již v roce 2014. Součástí mise však nebylo ani testovací spojení s ISS a let trval jen čtyři hodiny. Let s posádkou je navíc očekáván nejdříve v roce 2023, kdy už bude pravděpodobně mít SpaceX i Boeing za sebou několik ostrých misí.