Citizen na nových hodinkách spojil síly s NASA, plánují zatočit s vaší únavou – SMARTmania.cz

Citizen na nových hodinkách spojil síly s NASA, plánují zatočit s vaší únavou

citizen smartwatch 1
  • Citizen představil svou druhou generaci chytrých hodinek CZ Smart
  • Vsadil na AI vzniklou ve spolupráci s NASA a superpočítačem IBM Watson
  • Dostupnost našince navzdory názvu příliš nepotěší

Japonského hodinářského giganta Citizen asi netřeba dopodrobna představovat. Kromě klasických modelů má ve svém portfoliu také chytré alternativy, ke kterým nyní na veletrhu CES v Las Vegas představil i nové přírůstky s názvem Citizen CZ Smart YouQ. Ty se pyšní nejen proprietárním operačním systémem, ale také spoluprací s americkou NASA a superpočítačem IBM Watson.

citizen smartwatch 3
Citizen CZ Smart YouQ

Hodinky komunikují s aplikací YouQ, která využívá data od zabudované umělé inteligence. Ta staví na technologii NASA a byla vytvořena s pomocí superpočítače IBM Watson, aby analyzovala nositelův chronotyp, tedy ideální čas, kdy byste se měli probouzet a ulehat ke spánku. K výpočtu jí přitom údajně stačí období mezi sedmi až deseti dny. Pro výpočet se také spoléhá na upravenou verzi systému pro měření psychomotorické ospalosti, která byla původně vyvinuta pro sledování mentální bdělosti astronautů. Podle Citizenu jsou testy „krátké i zábavné a mohou být podstupovány každý den pro měření bdělosti nositele“. Na základě výsledků dokáží hodinky doporučovat i vhodné aktivity, abyste byli v průběhu dne méně unavení.

citizen smartwatch 4
Citizen CZ Smart YouQ

Pokud jde o parametry, hodinky nabídnou AMOLED panel o velikosti 1,3“, čipset Qualcomm Snapdragon Wear 4100+, 8 GB interního úložiště, barometr, výškoměr, NFC, Bluetooth, Wi-Fi, GPS, mikrofon a reproduktor, senzor pro měření srdečního tepu a okysličení krve či baterii poskytující výdrž více než 24 hodin s rychlým dobíjením, které ji z 0 na 100 procent dostane za přibližně 40 minut. Hodinky jsou kompatibilní jak s Androidem, tak s iOS.

citizen smartwatch 2
Citizen CZ Smart YouQ

Aplikace YouQ bude funkční pouze s druhou generací hodinek CZ od Citizenu, takže současní majitelé mají bohužel smůlu. Citizen CZ Smart YouQ budou k dispozici ve dvou variantách: jedné sportovnější o velikosti 44 mm se silikonovým či kovovým řemínkem a druhé volnočasové o velikosti 41 mm, kterou půjde zakoupit se dvěma druhy kovových řemínků a také silikonovým. Cenu hodinářská společnost bohužel neoznámila, nicméně s dostupností počítá už v březnu letošního roku, byť primárně ve Spojených státech, Velké Británii a Kanadě.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku