Domů » Bleskovky » Čínská vláda přes iPhone špehovala Ujgury. Využila k tomu známé bezpečnostní chyby

Čínská vláda přes iPhone špehovala Ujgury. Využila k tomu známé bezpečnostní chyby

Velké technologické společnosti se čas od času účastní soutěží pro etické hackery, kteří jim mají pomoci s nalezením kritických chyb jejich produktů výměnou za tučnou odměnu. Jednou takovou akcí je Pwn2Own, která se koná každoročně v kanadském Vancouveru, kam se sjíždějí ti nejlepší hackeři z celého světa. Až do roku 2017 to platilo i pro čínské experty v tomto odvětví, nicméně ne všem v Čínské lidové republice se účast nejlepších hackerů na odhalování chyb v cizím softwaru zamlouvala.

ios 14 preview
Čínská vláda se neštítila skrze chybu v iOS sledovat vlastní obyvatele

Podobné akce kritizoval zakladatel technologické společnosti Qihoo 360, která je v rámci Číny považována za jednu z nejdůležitějších firem. Miliardáři a vlastníkovi Qihoo 360 Zhou Hongyi se účast čínských hackerů na podobných akcích nelíbíla, neboť chyby, které tam naleznou, jsou zveřejněny a opraveny, přičemž nemohou být využity pro „jiné účely“. Čínská vláda miliardáři evidentně naslouchala, protože účast čínských občanů na těchto akcích zakázala.

iphone 12 mini 06
Nalezenou chybu čínská rozvědka ihned začala zneužívat

Ihned po zákazu firma Qihoo 360 začala pořádat vlastní variantu podobné akce pro tuzemské hackery. V prosinci 2018 získal cenu 200 000 dolarů (cca 4,2 milionu korun) Qixun Zhao, který objevil chybu v kernelu iOS, která šla zneužít skrze prohlížeč Safari. Oběti stačilo, aby navštívila útočníkovu stránku, který tak získal kontrolu nad jejím iPhonem. Apple zmíněnou chybu opravil, nicméně až dva měsíce poté.

NepřehlédněteNedostatek čipů zvyšuje napětí. Čína zvažuje vojenskou akci vůči Tchaj-wanu

Dle analýzy Applu nicméně čínská rozvědka nelenila a chybu doslova přes noc začala využívat pro sledování Ujgurů, muslimské menšiny v čínské provincii Xinjinag (v českém přepisu Sin-ťiang). Ujgurům jsou především v posledních letech intenzivně upírána jejich práva, přičemž některé státy, jako USA či Nizozemsko, oficiálně uznaly, že na ujgurském obyvatelstvu probíhá genocida.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

12 komentářů

 1. A teď ještě, pane Chrobok, tu o Červené karkulce! Vidím, že se z vašeho webu pomalu stává dezinformační médium. Politické školení, navíc přitroublé, nepatří do oborných periodik!

 2. Karel Endler

  Netušil jsem, že chudáci Ujguři v čínských vyhlazovacích táborech (alespoň takto se o nich u nás mluví a píše) mají ajfouny…

 3. Chrobok, už se vážně vykašli na tyto politicky orientované články. Chápu, že ti rostou kliknutí na článek, ale SmartMania je web o technologiích, tak sem politiku netahej. Děkuji.

 4. Koukám jak místním blbečkům praskají komunistické žilky😀

  • ok, ale ostatne tajne sluzby taketo veci nerobia?

  • A vy zase bijete černochy🤣

  • „asdf.111 7. 5. 2021 v 21:03
   ok, ale ostatne tajne sluzby taketo veci nerobia?“

   Ne, genocidu podobnou situaci ohledne Ujguru fakt ostatni nepodnikaji. Jinak nechapu ten whataboutismus, jakoze i kdyby to ostatni delali, tak to prece snad neni v pohode, ne??

  • Ujguři vyznávají islám – a jsou mezi nimi spousty islamistů, a mnozí inklinují k terorismu. Podle mě každá vláda, která si na něco takového dává pozor, dělá jen dobře.

  • Lukass71 jediný rozumný komentář. Bohužel to, co se děje Ujgurům, se srovnat s holokaustem.

 5. HTCKolářová

  Tak určitě, teď tu o Karkulce :-D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).