TOPlist

Čína pracuje na kopii Muskova Starlinku. USA se obává zneužití

galaxyspace cina starlink
  • Čínský startup GalaxySpace vyvíjí družicový internet à la Starlink
  • Technologie může najít využití i v armádě, čehož se západ obává

Podle několika zdrojů se čínský startup GalaxySpace chystá nabídnout vlastní alternativu k Muskově družicovému internetu Starlink. Nejde však o snahu sebrat Starlinku klienty. Čína totiž plánuje využít GalaxySpace pro svůj program nadzvukových letů.

Tento program si dává za úkol vyvinout komerčně využitelnou technologii hypersonických letů, tedy přepravy z bodu A do bodu B s rychlostí alespoň pětinásobně vyšší, než je rychlost zvuku. To se rovná rychlosti Mach 5. Tuto technologii vyvíjí kromě Číny také USA, Rusko a další světové velmoci.

Západní svět znepokojuje fakt, že technologie hypersonických letů lze využít i pro armádu. Existují důkazy o tom, že Čína se snaží vyvinout spíše nadzvukové zbraně, než nadzvukové komerční lety. Proti těmto střelám totiž aktuálně neexistuje žádná účinná obrana.



china 6g



Nepřehlédněte

Nepředstavitelná rychlost! Čína otestovala 6G, Amerika je znepokojena

Zpět ale k GalaxySpace. Čínský odborný časopis zveřejnil v březnu informace o počátečním experimentu na nízké oběžné dráze, jehož cílem bylo posoudit životaschopnost této technologie. Podle výzkumného týmu se podařilo udržet nepřerušený obousměrný přenos dat mezi šesti družicemi GalaxySpace a rychle se pohybujícím terminálem po dobu přibližně 25 minut.

Nicméně Čína ještě nemá vyhráno. Bude zapotřebí dalšího výzkumu a testování, aby se potvrdilo, zda lze podobné spojení vytvořit i s hypersonickými letadly za letu. K čínskému projektu GalaxySpace se vyjádřilo také americké ministerstvo obrany, konkrétně generál Mark Milley:

„Byli jsme svědky velmi významné události, kterou byl test hypersonického zbraňového systému. A je to velmi znepokojující… Nevím, jestli je to ‚jako Sputnik‘, ale myslím, že je to k tomu velmi blízko. Upoutává to pozornost nás všech.“

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku