- Čínská národní agentura zveřejnila data za rok 2023, která odhalují obří nárůst kapacity elektrické energie získané z obnovitelných zdrojů
- Země si klade za cíl dosáhnout do roku 2060 uhlíkové neutrality
- Uhelné elektrárny nicméně zatím stále zůstávají ve hře
Za rok 2023 můžeme Číně připsat pozoruhodný a možná trochu překvapivý rekord – solární elektrická výrobní kapacita vzrostla o 55,2 procenta na 216,9 gigawattu energie.
Král energie slunce
Svým ohromným nárůstem kapacity solární energie Čína překonala druhý největší solární trh na světě – USA. Čína za rok 2023 nainstalovala více solárních panelů než jakákoli jiná země za celou dobu.
Čínská vláda se v roce 2020 zavázala k dosažení emisního stropu v roce 2030 a úplné uhlíkové neutrality do roku 2060. Jako podporu tohoto výroku přislíbila výstavbu 1200GW kapacity obnovitelných zdrojů do roku 2030. Vzhledem k faktu, že země je jednou z největších světových znečišťovatelů, mnozí označili takové plány za velmi ambiciózní. Nicméně, nyní Čína skutečně směřuje k dosažení tohoto cíle. Dokonce se jí možná povede oněch 1200 GW zajistit ještě před rokem 2030. Tuto domněnku podporuje také monumentální nárůst kapacity větrné energie o 20,7 %.
Boj proti změně klimatu
Podle Mezinárodní energetické agentury dosáhl loni celosvětový rekord v přijímání obnovitelné energie 510 gigawattů. A teď si držte klobouky – Čína loni představovala až 58 % světových instalací solárních panelů a 60 % světových instalací větrných elektráren. Touto statistikou se stává klíčovým hráčem v boji proti změně klimatu.
Nenasazujme růžové brýle
Mohlo by se zdát, že díky většímu množství obnovitelných zdrojů začnou emise produkované Čínou klesat. Avšak podle Bloombergu má Čína poměrně velké trable se závislostí na uhelných elektrárnách. Ty totiž přispívají k 59 procentům celkové elektřiny v zemi. Země nicméně tvrdí, že spotřeba uhlí začne od roku 2025 klesat. Nakolik tomuto tvrzení můžeme věřit, je otázka, protože i sami čínští úředníci argumentují, že nové uhelné elektrárny jsou potřeba jako záloha při výkyvech počasí. Solární a větrné elektrárny mají pochopitelně menší výkon při nepříznivých podmínkách, kdy je zkrátka zataženo nebo příliš nefouká.
Data sice ukázala ohromný nárůst obnovitelné energie, ale také zvýšení kapacity tepelných elektráren. To vyvolává otázky, zda země nehraje na obě strany.
Vše má svá úskalí
Nárůst konkurence mezi místními výrobci vedl ke snížení cen panelů a turbín na nízké úrovně – bezpochyby skvělá zpráva. Bohužel, snížení výrobních cen také vedlo k rekordně vysoké výrobě, překračující kapacitu elektrické sítě země. To vyvolalo obavy o limity infrastruktury v některých regionech.
Hleďme s nadějí
Navzdory tomu analytici společnosti BloombergNEF očekávají nárůst instalací solárních panelů o sedm procent a nové kapacity větrné energie o jedenáct procent v příštím roce. Pokud tedy Čína udrží své tempo a splní závazky, rozhodně tím ve značné míře přispěje v celosvětovém úsilí boje proti klimatu.