Chytré krmítko fotí ty nejlepší fotky. Umělá inteligence dokonce pozná druh ptáka

bird buddy chytre krmitko final
  • Na CES přicestoval i Bird Buddy, výrobce chytrého krmítka pro ptáky
  • Zařízení umí rozpoznat druh ptáka a při krmení ho vyfotit integrovanou kamerkou
  • Základní krmítko stojí asi 5 500 Kč, nicméně výrobce má trochu problém s logistikou

Veletrh CES v Las Vegas přeje chytrým zařízením všeho druhu. Letos už jsme viděli chytrý náramek pro nemluvňata nebo chytrý aplikátor rtěnky L’Oréal pro tělesně znevýhodněné. Americký start-up Bird Buddy pro změnu vyrábí sofistikované krmítko pro ptáky.

Od standardních dřevěných krmítek za pár stovek se to chytré liší ve zpracování a také implementací umělé inteligence. Hlavní funkcí je integrovaná kamera a mikrofon. Ty slouží k rozpoznání a vyfocení opeřence, který se právě přiletěl občerstvit. Výrobce neskromně uvádí, že naprogramovaný systém rozezná až tisíc ptačích druhů.

Bird Buddy (Kickstarter video)

Základní provedení ve žluté či modré barvě je z plastu a sestává z kamerového modulu, který zacvaknete do závěsného domečku s krmítkem a stříškou. Cena tohoto základního balíčku činí 199 dolarů (5 500 Kč – přibližná cena s DPH, stejně jako ty následující). V prodeji je ale spousta příslušenství jako solární panel na stříšku za 70 dolarů (necelé 2 tisíce korun) nebo roztomilá vodní fontánka za 22 dolarů (600 korun).

Problém dokonce není ani v dodání mimo USA, doprava do České republiky vás vyjde na 35 dolarů (necelá tisícovka). Tým Bird Buddy má nicméně trochu problém s organizací, za což se dokonce musel omlouvat svým podporovatelům na Kickstarteru. Ačkoliv původní datum dodání bylo do září 2021, v prosinci loňského roku se firma svěřila, že odbavila jen něco málo přes 80 % objednávek. Nové datum dodání při nynějším objednání má být duben 2023.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku