Cena:

Chytré hodinky Samsung Galaxy Gear představeny: (Ne)povedená revoluce?

Samsung na dnešní tiskové konferenci představil nový produkt, kterým chce vstoupit do segmentu nositelné elektroniky. Světlo světa spatřily chytré hodinky Galaxy Gear, které lze ve zkratce popsat jako prodlouženou ruku vašeho smartphonu.

Jejich konstrukce se skláda z kombinace kovu a plastu, což má mít za následek jejich pohodlné nošení. Technické parametry zahrnují 1,63“ Super AMOLED displej s rozlišením 320 x 320 obrazových bodů, jednojádrový procesor s taktem 800 Mhz, 512 MB operační paměti a interní úložiště schopné pojmout maximálně 4 GB dat. Spojení s chytrým telefonem bude probíhat skrze Bluetooth ve verzi 4.0 (LE). Díky integrovanému reproduktoru a mikrofonu půjde s hodinkami dokonce telefonovat.

Videopohled

Samsung Galaxy Gear

Otázkou však zůstává, zda se najde uživatel, který tuto funkci využije, protože hodinky při volání budete muset držet u ucha, což bude vypadat přinejmenším zvláštně. Jak jsme měli možnost si vyzkoušet, využít během volání můžete i hlasitého handsfree na telefonu, což pak ale trochu postrádá smysl. Co se týče uživatelského rozhraní, Samsung se rozhodl vsadit na barevnou jednoduchost a přehlednost.

   

Za hlavní přednosti hodinek můžeme považovat rychlou kontrolu zmeškaných událostí či ostatních notifikací. Na tiskové konferenci též zaznělo, že pro Galaxy Gear je již v tuto chvíli připraveno sedmdesát aplikací a další na sebe nenechají příliš dlouho čekat. Z nepochopitelných důvodů došlo na implementaci fotoaparátu s dnes již archaicky znějícím rozlišením 1,9 Mpx. Osobně si nedokážu představit, zda se najde majitel, který tuto pro hodinky zbytečnou funkci skutečně ocení.

  

Na závěr se nesmíme zapomenout zmínit o akumulátoru, který má kapacitu 315 mAh. Ten má podle tiskových materiálů vystačit na zhruba 25 hodin provozu, což je na hodinky vskutku žalostná hodnota. Termín zahájení oficiálního prodeje bude startovat 25. září ve 149 zemích. Do budoucna bude nesmírně zajímavé sledovat, s jakým se hodinky Galaxy Gear setkají ohlasem.

S hodinkami jsme si několik minut hráli a zkoušeli je. Líbí se nám jednoduché uživatelské rozhraní, většina příkazů se vykonává pomocí jednoduchých gest. Svižné byly i reakce. Co nás naopak nemile překvapilo, byla velikost a tloušťka hodinek, ale na to si zřejmě po čase zvyknete. Cenu zatím Samsung neprozradil, ale pokud nebude vysoká, určitě si hodinky svou cílovou skupinu najdou. V opačném případě si ale úspěchem až tak jisti nejsme.

Jedno je však pro tuto chvíli zřejmé. Mnoho příznivců jihokorejského výrobce jistě očekávalo vyšší technologickou úroveň. S tímto se zároveň nabízí otázka, zda Samsung představení chytrých hodinek zbytečně neuspěchal a neměl se raději ještě nějaký čas věnovat jejich vývoji.

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.