Chytrá náplast umožní nastávajícím matkám sledovat plod. Pomoci může i se samovolnými potraty

těhotná žena
  • Nositelná elektronika z Austrálie chce pomoci nastávajícím matkám
  • Chytrá náplast by mohla omezit riziko samovolného potratu
  • V příštím roce by se zařízení mohlo dostat do fáze testování

Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě nastávajících rodičů. V některých případech ovšem může být těhotenství rizikové jak pro život matky, tak pro život dítěte. Ačkoli medicína kráčí kupředu mílovými kroky, není od věci, když nám moderní technologie pomohou snížit riziko potratu. S novým chytrým zařízením přišli vědci z University of Melbourne ve spolupráci s Kali Healthcare, které může pomoci nastávajícím matkám ve sledování jejich nenarozených dětí.

Zařízení prozatím nemá žádné jméno, nicméně umí sledovat srdeční tep plodu jen za pomocí náplasti, kterou si nastávající matka přilepí na kůži. Pokud se toto řešení prosadí, mohlo by se stát alternativou k vyšetření ultrazvukem a zároveň by matky měly přehled o vývoji svého dítěte.

pregnancy tech
Zařízení pro sledování srdečního tepu plodu je prozatím ve stádiu vývoje

„Vyvinuli jsme nový systém monitorování plodu, který se skládá z malého nositelného zařízení a senzorové náplasti, která přesně snímá srdeční frekvenci dítěte. Je jednoduchý na použití a otevírá možnost monitorování doma během dálokových konzultací,“ uvedla docentka Fiona Brownfootová, spoluzakladatelka společnosti Kali Healthcare. Díky prvotní investicí 750 tisíc australských dolarů (cca 11,2 milionu korun) od melbournské univerzity bude moci začít testovaní zařízení už v příštím roce.



samsung galaxy watch 5



Nepřehlédněte

Pro ženy: Galaxy Watch 5 nabídnou možnost sledovat cyklus na základě teploty

Samovolné potraty jsou jedním z největších nebezpečí v těhotenství. V Česku počet samovolných potratů se drží od roku 1993 přibližně na stejných hodnotách, mezi roky 2005 až 2020 ovšem došlo k poměrně velkému výkyvu. Celosvětově se odhaduje, že přibližně 15 procent těhotenství skončí samovolným potratem.

Autor článku blank
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku