Chystané změny ve službách z balíčku Windows Live

Pod označením Windows Live si v dnešní době můžeme představit balíček online služeb od Microsoftu provázaný jediným účtem Live ID. Mezi ty nejpoužívanější patří komunikační program Windows Live Messenger (MSN), poštovní klient Windows Live Mail, dále synchronizovaný kalendář, fotogalerie, adresář kontaktů, nástroj pro vytváření blogu Writer a v neposlední řadě Skydrive – 25GB úložného prostoru pro vaše dokumenty.

Seznam uvedený v perexu projde podle informací ze zahraničních serverů v blízké době rozsáhlou přestavbou pod názvem Wave 4, některé služby budou vylepšeny, některé přidány a některé méně používané naopak zmizí.Začneme tedy těmi, které se Microsoft v blízké době chystá vylepšit:
Windows Live Calendar: Nepatrné změny kolem kalendáře už byly v nedávné době provedeny, například přibyla podpora pro Exchange ActiveSync synchronizaci, na webovém rozhraní se toho ale příliš nezměnilo. Po příštím updatu se má přímo v náhledu kalendáře objevit předpověď počasí na aktuální den + 5 nadcházejících. Název samotné služby by se měl změnit na Windows Live Hotmail Calendar, což je pravděpodobně pokus o propagaci emailové služby Hotmail, kterou rovněž spravuje Microsoft. U obou zmíněných se také přidá možnost bezpečnějšího přenosu dat přes SSL.

 -  -

Windows Live Sync: Od posledního updatu jste mohli synchronizovat obsah nastavených složek vašeho počítače se svým SkyDrive úložištěm. Základní funkce s jistým omezením jsou dostupné zdarma, placená verze pak nabízí pokročilé funkce včetně FTP připojení a rozšíření kapacity dat pro jednorázový přenos. V následující vlně úprav se pravděpodobně chystá zvýšení kapacity úložného prostoru, ačkoliv pro běžné zálohování je 25 GB relativně dost. Zdali se rozšíření bude týkat verze, která je zadarmo, nebo té placené, je zatím ve hvězdách.

 -

A jakých služeb se v Live balíčku nově dočkáme?
My Phone: Možná si říkáte „Co je mi tohle za novinku, vždyť tahle služba už nějaký čas existuje“. Z části máte pravdu, ale něco se přece jenom změní. Novinkou ovšem je, že se v nadcházející čtvrté aktualizační vlně zahrne My Phone pod jednu velkou střechu Windows Live služeb. Tímto krokem se jednak usnadní a zpřehlední práce ve webovém rozhraní a jednak na nebudete muset používat dva různé programy na svém Windows Mobile či Windows Phone 7 zařízení. V USA a dalších zemích bude umožněno pomocí této služby přes webové rozhraní určit pozici ztraceného telefonu a dále ho zablokovat, vymazat nebo prozvonit (a to i pokud je vypnuté vyzvánění). Otázkou je, jestli se něco změní na tom, že tyto služby nejsou v dnešní době dostupné v České republice. Pro porovnání – podobné možnosti mají uživatelé iPhone se službou MobileMe i v tuzemsku za poplatek 99 USD, takže dojednat právně tyto funkce v České republice by teoreticky neměl být problém ani pro softwarového giganta jménem Microsoft. A podobné funkce nabídne uživatelům zdarma HTC skrze svůj portál HTCSense.com.

-

Mezi zrušené služby patří Windows Live Alerts, díky které mohli být uživatelé upozorňováni na důležité nadcházející události. Alerts ovšem fungovaly pouze v USA, Kanadě a Číně, takže český uživatel teoreticky o nic nepřichází.

-

Čtvrtá vlna aktualizací by měla podle uniklých informací přijít v nejbližší době, nicméně se zatím nepodařilo zjistit konkrétní datum. Velký otazník zároveň visí nad tím, které z Windows Live online služeb budou dostupné v mobilní verzi na Windows Phone 7.

Zdroje: LiveSide.net, WMPoweruser.com

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku