Cena:

Chystané novinky ve Windows 11: úprava nabídky Start nebo snadný výběr výchozího prohlížeče

Windows 11 5 1

Microsoft před dvěma měsíci vypustil do světa systém Windows 11, který díky novým počítačům a bezplatným aktualizacím pomalu zvyšuje svůj tržní podíl. První verze „jedenáctek“ nám (a nejen nám) zanechala na jazyku hořkosladkou příchuť, což snad v Redmondu vezmou jako impulz pro další vylepšování. Už dnes je možné vidět první střípky v programu Insider.

Microsoft v minulých týdnech vypustil do éteru několik testovacích aktualizací, ta poslední s označením 22509 dorazila v tomto týdnu. Novinky v uplynulých aktualizacích nejsou nijak velké, takže si je shrneme v jednom článku.

Windows 11: jaké novinky Microsoft do budoucna chystá?

Sestavení 22489 například obohatilo Nastavení o novou položku Váš účet Microsoft. Na tomto místě lze vidět podrobnosti o účtu, předplatných, odměnách, obsazení OneDrive apod. Bohužel, většina položek jsou pouze odkazy na webové stránky Microsoftu, v samotném nastavení nezměníte prakticky nic.

Microsoft account

Ve stejném sestavení rovněž došlo k separaci položek Aplikace a Funkce do dvou samostatných nabídek.

V sestavení 22494 přibylo nové tlačítko pro ztlumení mikrofonu při konferencích v Microsoft Teams; objevuje se v Hlavním panelu u hodin. Zajímavé je, že toto tlačítko funguje pouze pro Teams pro firmy a školy; varianta pro běžné uživatele integrovaná do Windows 11 toto tlačítko vyvolat neumí.

mute

I sestavení s číslem 22499 přineslo vylepšení pro Microsoft Teams; máte-li spuštěnou konferenci, můžete přímo z Hlavního panelu sdílet okna otevřených aplikací, stačí přejet nad ikonou aplikace v Hlavním panelu a klepnout na tlačítko sdílení.

share teams

Sestavení s číslem 22504 přineslo víceméně vizuální novinky. Virtuální klávesnice dostala nová grafická témata, která by měla být aplikována i pro další metody zadávání, ať už hlasem, nebo pomocí emotikonů.

keyboard

A když už je řeč o emotikonech, do Windows 11 přijde i jejich nová sada zohledňující volbu odstínu pleti.

emoji

Na tabletech s malými úhlopříčkami (11 palců a méně) se všechny aplikace budou nově spouštět ve výchozím nastavení v maximalizovaném okně.

A konečně se dostáváme k poslednímu sestavení s číslem 22509, jehož hlavní novinkou je možnost změnit rozložení nabídky Start. V ní je aktuálně většina prostoru rozdělena pro připnuté ikony a doporučené položky, nyní lze tento poměr vyvažovat – můžete si vybrat více připnutých ikon nebo naopak víc doporučených položek.

start

Potěšující je také snadnější změna výchozího internetového prohlížeče, která je ve Windows 11 neskutečně obtížná – musíte změnit výchozí nastavení pro každou příponu souboru a protokolu zvlášť. V testovací verzi se do hry vrátilo jednotné tlačítko, kterým lze změnit výchozí prohlížeč najednou.

S nejnovějším sestavením také došlo k přesunu několika položek z Ovládacích panelů do Nastavení, konkrétně pokročilé nastavení sítě, sdílení souborů a tiskáren nebo specifická nastavení pro tiskárny a skenery.

Windows 11 si také budou pamatovat, zda v režimu letadlo necháváte zapnuté Wi-Fi a Bluetooth, a propříště si tuto volbu zapamatuje. Novinkou také bude zobrazování hodin na Hlavním panelu na všech připojených monitorech.

Úpravy v aplikacích

Microsoft v minulých týdnech neupravoval pouze systém Windows 11 jako takový, ale i jeho aplikace. Proměnou prošla například aplikace Váš telefon, která dává větší prostor notifikacím. Ty se nově nacházejí v levém sloupci po rychlými přepínači, napravo od notifikačního centra pak najdete další funkce – zprávy, fotografie, hovory nebo seznam nainstalovaných aplikací. Mezi těmito funkcemi se nově přepínáte tlačítky nahoře, u nich zároveň najdete číselné vyjádření zmeškaných hovorů/zpráv.

your phone

V testovací verzi Windows 11 nově najdete i aktualizovanou verzi aplikace Malování. Ta má upravené dialogy (pro změnu barvy, pro změnu velikosti a zkosení), aby lépe odpovídaly designu nového systému.

Do testovací verze Windows 11 také zamířila nová aplikace Přehrávač médií, která nahrazuje jak hudební aplikaci Groove, tak videopřehrávač Filmy a TV pořady (a v neposlední řadě i tradiční Windows Media Player).

Media Player 1

V přehrávači médií najdete svoji kompletní hudební knihovnu, budete moci vytvářet a spravovat seznamy skladeb a uvidíte v ní obaly alb a obrázky umělců. Aplikace bude také sloužit jako výchozí přehrávač videa.

Systémové novinky dorazí až příští rok

Zatímco na novinky v systému si budeme muset počkat ještě téměř rok (Microsoft bude vydávat aktualizace Windows 11 s roční periodicitou), aktualizace systémových aplikací by mohly dorazit o něco dříve. Nejprve však bude zapotřebí je v programu Insider řádně otestovat.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.