Microsoft vydal Windows 11. Jak si je nainstalovat již dnes?

Windows 11 5 1

Microsoft včera večer vypustil do světa systém Windows 11, kterým bude postupně nahrazovat aktuální Windows 10. Od dnešního dne bude možné v obchodech narazit na stroje s předinstalovanými Windows 11, stejně tak je možné vybrané počítače aktualizovat skrze službu Windows Update. Tentokráte ale nebude přechod tak hladký jako před šesti lety na Windows 10.

Je můj počítač podporován?

Zatímco „desítky“ se Microsoft snažil dostat na co největší množství zařízení, u „jedenáctek“ bude přechod pomalejší; nový systém má totiž přísnější hardwarové požadavky, kterým spousta počítačů nevyhoví. Limitující je zejména omezený počet podporovaných procesorů a nutný požadavek na přítomnost součásti TPM 2.0 (Trusted Platform Module).

PC Health

Abyste zjistili, zda váš počítač minimální požadavky splňuje, vydal Microsoft nástroj PC Health Check App, který vám pomůže odhalit případné nedostatky vaší počítačové sestavy. Stáhnout si jej můžete z těchto stránek.

Mohu si Windows 11 nainstalovat již dnes?

Pokud vám výše uvedená aplikace potvrdí podporu, máte několik možností, jak si systém Windows 11 nainstalovat. Nejspolehlivějším řešením je služba Windows Update, ovšem v tomto případě se může čekání nehezky protáhnout; Microsoft bude „jedenáctky“ vypouštět ve vlnách a má v plánu tak činit až do poloviny příštího roku. Upřednostněny budou novější počítače, ty starší update dostanou až ve chvíli, kdy bude mít Microsoft jistotu, že aktualizace nezpůsobí žádné potíže.

Windows 11 photo 01

Pokud se vám však nechce čekat, máte dvě možnosti, jak si Windows 11 nainstalovat již dnes. První možností je vyvolání aktualizace skrze nástroj Pomocník pro instalaci systému Windows 11, druhou variantou je stažení instalačního média pro čistou instalaci skrze nástroj Media Creation Tool. Obě aplikace jsou dostupné na těchto stránkách.

Co je v systému nového?

Windows 11 není úplně novým systémem, jedná se spíše o designově upravené „desítky“, které přejaly několik prvků ze zrušených Windows 10X. Těšit se můžete na novou nabídku Start bez živých dlaždic, zaoblená okna aplikací, nové způsoby dělení obrazovky, upravené notifikační centrum a na omlazené systémové aplikace v čele s Microsoft Store. Se všemi novinkami ve Windows 11 jsme vás seznámili v tomto článku.

Pokud máte v plánu provozovat Windows 11 na tabletu, připravte se na radikální změnu ovládání, kterou jsme podrobně popsali v tomto článku.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku