Domů » Bleskovky » Chrome měl už před lety vypadat jako Safari v iOS 15. Výrazný redesign ale Google zařízl

Chrome měl už před lety vypadat jako Safari v iOS 15. Výrazný redesign ale Google zařízl

V internetovém prohlížeči trávíme značné množství času. Není proto divu, že se technologičtí giganti neustále snaží přicházet na způsoby, jak zážitek z používání prohlížečů posunout zase o kus dále. Jakákoli designová změna je nicméně pod značným drobnohledem uživatelů.

Fold Chrome prohlizec Android browser
Apple se pokouší o designovou změnu, kterou v Googlu před lety smetli ze stolu

V rámci betaverze iOS 15 ukázal Apple novou podobu svého prohlížeče Safari, ve kterém přesunul adresní řádek do spodní části, což vzbudilo značný rozruch. Poměrně překvapivě na to reagoval bývalý zaměstnanec Googlu – ve svém sdělení přiznal, že gigant z Mountain View měl podobnou změnu na stole už před několika lety.

how safari ios 15 works
Redesign Safari v betaverzi iOS 15

Safari v iOS 15 nejenže přemisťuje adresní řádek z horní pozice do té spodní, ale po potažení směrem nahoru odhaluje další akce a také možnost přepínat mezi otevřenými záložkami. Apple chce touto změnou zvětšit prostor pro webové stránky a zároveň uživatelům více zpřístupnit adresní řádek, který je obzvláště na větších telefonech obtížně dosažitelný jednou rukou.

Google plánoval redesign prohlížeče Chrome, u uživatelů ale propadl

Bývalý zaměstnanec Googlu Chris Lee snahy Applu chápe. Ostatně v roce 2016 byl součástí projektu „Google Home“, který pracoval na předělání nejpoužívanějšího prohlížeče na světě ve stejném stylu, jako se o to nyní snaží Apple. Chrome měl v nové podobě mít adresní řádek u spodní hrany a po jeho vytažení se měly zpřístupnit rychlé volby, nejčastěji otevírané stránky a články ve stylu Google Now.

google home chrome
Google Home

Změna designu Chrome byla taktéž motivována zvětšující se úhlopříčkou chytrých zařízení a zjednodušení ovládání jednou rukou. Ačkoli měl projekt velkou prioritu, během testování tým narazil na smíšenou zpětnou vazbu. Zatímco technicky zdatná komunita pěla na nový design ódy, běžní uživatelé byli často velmi zmatení.

google duplex duet
Google Duplex (Duet)

Vzhledem k tomu, že Chrome slouží velké mase uživatelů s rozdílnou technickou zdatností, byl Google nucen v únoru 2018 tento projekt ukončit. Hned vzápětí ale započal nový projekt s názvem Duplex (později přejmenován na Duet), který rozdělil adresní řádek a rychlé volby vedví. Google nicméně ani s touto změnou designu nebyl plně spokojen a v polovině roku 2020 projekt rovněž ukončil.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

5 komentářů

  1. Tak to mohli urobiť tak že si to vie užívateľ nastaviť ako mu to vyhovuje ….

  2. V chrome canary to normálně bylo a funkčnost byla výborná. Pak to google zrušil, ale pak se ještě dalo zapnout to rozdělení. Potom přestalo fungovat i to, a id té doby používám firefox, který tu lištu dole mít může.

  3. Velká škoda, protože aktuální rozvržení je z UX hlediska naprostý nesmysl. Bohužel, tímto neduhem trpí naprostá většina aplikací. Samsung s One UI je na nejlepší cestě, ale jestli s tím nepřijde samotný Google, tak zbytek vývojářů bude cpát všechno k horní části displeje.

  4. Adresní řádek dole měl i EDGE na Lumiích. Bylo to logicky v dosahu palce bez přehmatávání. Bohužel to pak předělali podle vzoru Android a už to tak je v EDGE na všech mobilech dodnes. Takže já to uvítám

  5. Je super, ze sa apple vracia spat a ide cestou, kde bol ms a ich windows phone uz v roku 2015. Zase sa ukazalo, ze wp bol super, len bohuzial boli 5 rokov popredu pred ludmi co fanatizuju s apple. Skoda, ze si na to autor clanku nepamata.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).