Domů » Články » Český TV Program: Windows Phone aplikace pohledem Marka Hajna

Český TV Program: Windows Phone aplikace pohledem Marka Hajna

Na SmartManii startujeme nový seriál, ve kterém si náš redaktor Marek Hajn bude brát na mušku české aplikace, na kterých nenechá „nit suchou“ a pořádně rozebere jejich nešvary.

Marek Hajn, redaktor SmartMania.czPřed časem vznikla v redakci myšlenka zaměřit se v článcích i na práci českých vývojářů a začít s mladým operačním systémem Windows Phone, který si pozornost jistě zaslouží a čeští vývojáři mu ji věnují čím dál tím víc. Svědčí o tom i náš rychle se plnící katalog českých aplikací, kde registrujeme téměř 500 položek. A tak jsem na svém Twitter účtu prohlásil, že budu testovat a recenzovat české Windows Phone aplikace a budu kritický, hodně kritický. Zároveň se ale budu snažit z pohledu uživatele nabídnout i tipy a nápady, jak aplikaci posunout dál.

Nechceme tedy české vývojáře jen kritizovat, chceme jim být nápomocni ve vývoji a zlepšování. Chceme nabídnout pohled z druhé strany a rozproudit diskusi. Osobně známe hodně českých vývojářů a nelze než říct, že jsou šikovní a podporu si jistě zaslouží. Zároveň chceme „pošťouchnout“ i jakousi soutěživost, protože konkurence přináší kvalitní produkty.

Pokud chcete i vy, přihlásit svoji aplikaci nebo aplikace mezi recenzované (Android, iOS, Windows Phone), neváhejte mě kontaktovat prostřednictvím Twitteru nebo na redakčním redakčním e-mailu.

Dnes vám přinášíme první z dlouhé řady recenzí, které proklepnou české aplikace. A jako první přichází na řadu ryze praktická věc, Český TV Program pro Windows Phone, za kterým stojí pánové z Mobildrive.cz, úzce spjatí s webem myNokia.cz. Pojďme na ně, tedy na to… :-)

 

Aplikaci Český TV Program (testovaná verze 1.0.0.0) stáhnete v Marketplace zdarma. To je první a pozitivní věc, ačkoli by to tak být nemuselo, konkurenční aplikace jsou i placené. V tomto segmentu je celkem nabito, a tak se aplikace, která chce zvítězit a stát se tou nejstahovanější, bude muset opravdu snažit. Velkým plusem je absence reklam, ke kterým se konkurence často přiklání.

Po spuštění, které je mimochodem i na aktuálně testované Nokii Lumia 610 vcelku rychlé, se vám zobrazí aktuálně běžící pořady na českých TV stanicích. Je zde zvoleno defaultní nastavení, které vám kromě TV Barrandov zobrazí „mainstream“ českého TV vysílání, včetně ČT24 a ČT4. Výběr stanic si samozřejmě můžete upravit.

Možná to bylo tím, že jsem zvyklý na jinou aplikaci, ale chvíli jsem přemýšlel co dál a jak zjistím, co na konkrétní stanici následuje za pořady. Je to jednoduché, stačí kliknout na vybranou stanici v zobrazeném úvodním seznamu a otevře se vám seznamu pořadů, které na této stanici následují. Scrollováním nahoru a dolů se dostanete na všechny pořady až do půlnoci aktuálního dne. Gestem zprava doleva přepnete na pohled Zítra a pak Pozítří. Máte tedy možnost zobrazit si program na dva dny dopředu. Nestačí? Máte smůlu. Chcete se podívat na konkrétní stanici a čas? Také nelze.

  

Kliknutím na konkrétní pořad se vám zobrazí čas od kdy, do kdy běží, krátký popis a výčet herců. Nic víc, ale pro základní info to stačí.

Nastavení aplikace nabídne jen volbu zobrazení TV stanic, včetně slovenských a kabelových. Seznam nebudu vypisovat, to si aplikaci raději vyzkoušejte. Nicméně je dostatečně dlouhý, takže vybrat by si měl snad každý. Vámi vybrané stanice můžete přesouvat a měnit tak jejich pořadí podle libosti.

Co mi chybí nebo vadí?

 • Aplikace nemá Live Tile, tzn. po připnutí na panelu na hlavní obrazovku vidíte jen statický obrázek bez přidané hodnoty
 • Na hlavní obrazovku nelze připnout jednotlivé stanice
 • Aplikace neumí upozornit na zvolený program
 • Zbytečně velké promo webů myNokia.cz a Katalogaplikaci.cz
 • Místy je aplikace pomalejší při načítání z dat Internetu

Celkové zhodnocení

Designově je aplikace v pořádku a drží se stylu Metro, jak ho známe z celého systému. Start a scrollování jsou rychlé, občas nám to drhne při načítání dat z Internetu. Aplikace vám naservíruje přehledný pohled na program TV stanic až na dva dny dopředu, nenabídne žádné pokročilejší funkce jako je Live Tile nebo upozornění na zvolené pořady. Je zadarmo, a tak je to v pořádku. A třeba nám v budoucnu autoři nabídnou placenou verzi, s podstatně širší škálou funkcí. Nechme se překvapit.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

22 komentářů

 1. Aplikace Metro styl nedodržuje. Rádius u log stanic, nesprávně zarovnané texty atd.

 2. Mathew (neregistrovaný)

  Námět na seriál supr, určitě v tom pokračujte. Appka taky dobrá, ale ta reklama všude mě odradila a používám konkurenční program, který je i rychlejší. Tuším, že ho dělal Igor Kulman.

  • Diky ;) Pokracovat budeme urcite. Uz v sobotu se muzete tesit na dalsi clanek a budeme se snazit dodrzovat stredy a soboty ;)

 3. Program je sice jednoduchý, ale svůj základní účel – rychlý přehled vysílaných a následných pořadů – splňuje celkem dobře. Co mi vadí: při vybrání některé stanice vidím právě vysílaný pořad a pořady následující. U následujících pořadů je i krátký popisek, což pro rychlou orientaci postačuje. Ale žádný popis není u aktuálně vysílaného pořadu, což mě většinou zajímá víc. Musím ještě jednou zbytečně tapnout na daný pořad.

  • Michal Straka (neregistrovaný)

   Dobrý den,

   popisek u aktuálního pořadu rozhodně doplníme v příští verzi aplikace.

   Díky za zpětnou vazbu

 4. mydyingbride (neregistrovaný)

  Chápu exkluzivitu pro Nokii u kvalitních her a aplikací, ale proč u takové aplikace?

  • Exkluzivita pro Nokii urcite neni. App jde stahnout na vsechny WP 7.5 telefony.

  • Tak proč tedy nelze stahovat s EN účtem?

  • Protože vývojář zřejmě aplikaci nepublikoval na UK/US Marketplace.

  • To je jedine vysvetleni, ktere me napada. App je dostupna jen v ceskem Marketplace.

  • Jak jsem psal, nevyhledá jí, ale přes QR kód ze app zobrazí s tou obvyklou hláškou, kterou znám u aplikací určených jen pro určitou značku telefonu (proto mě napadlo to s Nokií), to je divné. Snad se ozve i autor:-)

  • To je divné, o nějaké exkluzivitě pro konkrétní značku vážně nic nevíme. Podle mě je to tím, že app je jen v českém Marketplace. Zkusím sem autora dotlačit ;)

  • Michal Straka (neregistrovaný)

   Zdravim. Aplikace byla jen pro CZ a SK. Ke schválení jsem poslal rozšíření na celou Evropu + US. Změna se bude na Marketplace schvalovat, což bude nejméně týden trvat.

 5. vždyť není jen pro nokie, je pro všechny..

  • mydyingbride (neregistrovaný)

   Takže je jen pro CZ? Mám EN účet a píše, že není pro moje zařízení. V EN marketplace nejde ani vyhledat. Šlo to jen přes QR kód.

 6. sjusko (neregistrovaný)

  Nejvíc mi chybí propojení na CSFD, třeba jen přes web, tak jako to má TV program od Vargy.

  • Zrovna tohle mi nechybelo, protoze to nepouzivam ani v app od Roberta, ale chapu, ze nekdo to postradat muze.

   Na druhou stranu, tahle app je opravdu jednoducha, jen pro zakladni prehled „co je v bedne“ ;)

  • Michal Straka (neregistrovaný)

   Zkusím ověřit možnosti, ale vzhledem k tomu, že ČSFD neposkytuje žadné API by taková funkce nejspíš nebyla příliš spolehlivá.

   Díky za zpětnou vazbu

 7. Michal Straka (neregistrovaný)

  Na Marketplace byla schválená aktualizace aplikace, která přidává několik žadaných funkcí. Určitě stojí za vyzkoušení :-) [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).