TOPlist

Česko podpořilo evropskou regulaci umělé inteligence. Co přesně obnáší?

Robot, umělá inteligence s vlajkou Evropské unie
  • Členské země EU se musejí připravit na zavedení aktu o umělé inteligenci
  • Ucelená regulace nástrojů AI má dle ministra Bartoše začít platit ještě letos

Česká republika coby předsednická země v Radě Evropské unie výrazně posunula vyjednávání ohledně směrnice či aktu o umělé inteligenci. Toto nařízení má stanovovat striktní pravidla pro AI nástroje používané v členských zemích EU. Pokud se neobjeví zádrhel, vstoupí v platnost už koncem tohoto roku.

Akt o umělé inteligenci

Koncepce eurounijní regulace umělé a generativní inteligence se začala na půdě Unie řešit už v průběhu loňského roku. Cíl je celkem jednoduchý – ochránit občany před riziky, které přicházejí s masivním rozšiřováním AI.



AI avatar vytvořený pomocí umělé inteligence



Nepřehlédněte

Pomocí AI jsme vytvořili deepfake video. Stačil nám k tomu minutový hovor

Provozovatelé nástrojů umělé inteligence se budou muset řídit novými pravidly, které vycházejí z toho, jaké potenciální riziko jejich nástroj představuje. EU již vyčlenila jednotlivé rizikové skupiny a AI systémy do nich postupně rozdělí. Zástupci EU zároveň vědí, že většina AI nástrojů nepředstavuje téměř žádné riziko, přesto však je třeba je prověřit.

Z jednotlivých rizikových skupin vycházejí tyto případné regulace:

  • zákaz klasifikace lidí (tzv. skórování) na základě chování, socioekonomického statusu nebo osobních charakteristik (pohlaví, náboženství atd)
  • zákaz systémů biometrické identifikace v reálném čase (rozpoznávání obličeje apod.) – výjimku představuje stíhání závažných trestných činů
  • povinnost uvést, že obsah byl vygenerován umělou inteligencí
  • omezit AI nástroje tak, aby se zabránilo generování ilegálního obsahu
  • povinnost zveřejnit kompletní soupis dat a zdrojů, na kterých byl jazykový model trénován.

Vývoj aktu o umělé inteligenci okomentoval na síti X také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš: „AI dnes dokáže být tak přesvědčivá, že běžný uživatel internetu ani nepozná, že nehovoří s člověkem. Jde ale o nástroje, které mohou zásadně ovlivnit naše životy, a proto by měly být jejich možnosti, ale i omezení jasné pro všechny.“

Ještě v únoru bude o finálním znění směrnice hlasovat Evropský parlament, paralelně s tím však budou vznikat jazykové úpravy pro jednotlivé členské země. Ty nejdůležitější prvky zákona by mohly začít platit už koncem roku 2024.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku