České weby pod palbou ruských hackerů. Problémy měly dráhy i letiště

stillness inmotion hacker bezpecnost unsplash

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) dnes na Twitteru oznámil, že na řadu českých webů od úterního večera probíhaly DDoS útoky. Tuto informaci vzápětí potvrdil i ministr vnitra Vít Rakušan. Podle něj ale žádná data občanů neunikla a veškeré systémy útokům odolaly.

Jedním z cílů byly České dráhy, kterým nefungoval on-line nákup jízdenek ani vyhledávání spojů. Další útoky mířily na Portál veřejné správy, který nyní hlásí technologickou odstávku. Problémy mají i některá větší letiště, jako to v Pardubicích nebo Hradci Králové.

K útokům se přihlásila hackerská skupina Killnet. Ta na svém Telegramu zmiňuje také operátora O2 nebo Komerční banku. Tyto společnosti ale podle svých tiskových mluvčích problémy nezaznamenaly.hacker code securityNepřehlédněte

Hackerům se povedl husarský kousek. Napadli Putinovy tiskárny

NÚKIB před možnými útoky v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu varoval již na konci února. Nabádal organizace řídící se zákonem o kybernetické bezpečnosti i další tuzemské organizace k větší ostražitosti a aktualizaci veškerých systémů.

DDoS útok je relativně primitivní způsob virtuálního boje. Napadené weby jsou zahlcovány obrovským množstvím dotazů z různých IP adres, což vede k přetížení a celkové nedostupnosti serveru.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku