Zkratka NFT, tedy nezaměnitelný token (anglicky Non-Fungible Token), v posledních měsících velmi rezonuje. A i když se v tomto odvětví objevuje stále větší množství podvodů, vznikají samozřejmě i projekty smysluplné a užitečné. Jedním z nich jsou i The Divergents, za kterými stojí česká platforma NFTense Art Collective Lukáše Bartoně, Jany Kubátové a Matěje Zimáka. Nejde tedy o žádný anonymní projekt, jak bývá často zvykem, ale o naprosto transparentní záležitost.
Tento tým našinců se rozhodl spojit NFT technologii s uměním i filantropií a nastartovat tak rozvoj komunitních kulturních i dobročinných projektů po celém světě. Vše odstartuje už zítra 22. února: nejprve v online prostoru a o dva dny později i na pop-up výstavě v pražské NFT galerii Crypto Portal.
NFT, které je v podstatě unikátní formou vlastnictví navždy uloženého ve formě tokenu v blockchainu, zasáhlo také svět výtvarného umění. Umělecká díla ve formě NFT nabízí i platforma NFTense, která začala české a slovenské umělce zastupovat na globálních NFT tržištích.

„Stejně jako v reálném světě, i v NFT sféře o komerčním úspěchu uměleckých děl rozhoduje renomé umělce, osobní vztah mezi umělcem a sběratelem a především možnost umělecké dílo ve formě NFT proměnit v dobrou investici,” popisuje změnu ve vnímání NFT Jana Kubátová, spoluzakladatelka platformy NFTense.
Nový trh s NFT uměním současně míří k moderní formě sběratelství. Ať už tvůrci, komunita, nebo sběratelé se zaměřili na tzv. NFT collectibles, tedy kolekce o tisíci kusech sběratelských NFT, která mají různou škálu vzácnosti a často svému majiteli přináší nějakou přidanou hodnotu ve virtuálním i reálném světě. Vývoj trhu, zkoumání technologických aspektů NFT a chuť nadále pracovat s uměním nakonec tým NFTense dovedla ke vzniku ryze českého projektu The Divergents.
NFT umění jako vstupenka do komunitní filantropie
Kdo jsou The Divergents? Nový kmen lidí, kteří se rozhodli vzít život za správný konec a nehledět pouze na svůj vlastní prospěch, ale také na rozvoj komunity, zlepšení stavu naší planety a společnosti v roce 2022, který si určili za rok pozitivní změny. Kolekci 2022 unikátních NFT ručně vytvořil umělec Marek Ehrenberger. Sestávají z 10 hlavních osobností a jejich budoucí majitelé si mohou vybrat, která je jejich duši nejblíže – umělec, digitální alchymista, ochránce zvířat, spirituální mistr, humanista, nebo třeba nejvzácnější 11. osobnost – NFT Guru.
„Navrhnout 10+1 charakterů a odlišit je pomocí různých prvků, barevných palet i ornamentů a multiplikovat je do 2022 kusů, to byla výzva. Během pěti měsíců se nám podařilo vymyslet kombinace charakterů a jejich 14 raritních rysů, jako například oči Davida Bowieho, mulet nebo trance brýle. Systematicky jsme obarvili kombinace pozadí a obličeje tak, aby si všechna NFT udržela jednotný vizuální styl, a přesto bylo každé z nich originálním uměleckým dílem,” uvádí ke kreativnímu procesu Marek.
Všechna NFT vznikala ručně a projekt se tak zásadně liší od většiny kolekcí, které svá NFT vytváří pomocí algoritmu. Část Divergentů obsahuje 4 různé hodnosti, které zvyšují jejich vzácnost a svým majitelům přináší vyšší postavení v decentralizované autonomní organizaci (tzv. DAO), jejíž vznik je vyústěním celého projektu. The Divergents se díky DAO stanou součástí globální digitální komunity, která se chce podílet na zlepšení současného světa.
„Věříme že přispět ke změně mohou především lidé svým komunitním úsilím, ať už v reálném nebo digitálním světě. DAO organizaci proto darujeme třetinu zisků z projektu a každý člen bude moci po celý rok 2022 předkládat dobročinné a kulturní projekty ze svého ‚oboru‘ a společně budeme hlasovat o jejich finanční podpoře. V roce 2022 plánujeme podpořit zhruba 20 projektů, každý z nich obdrží 2 ethery (cca 130 000 Kč) na rozjezd projektů a aktivit – například pomoc opuštěným psům, komunitní zahrádky, nové NFT umělecké projekty nebo environmentálně zaměřené digitální startupy,” vysvětluje budoucí fungování DAO Jana Kubátová.
Projekt s globálními ambicemi
Dlouhodobá udržitelnost DAO je pro autory projektu klíčová. Mají strategii, jak zajistí další financování organizace, i systém odměn pro aktivní členy. Ještě letos vznikne druhá série The Divergents a organizace opět obdrží třetinu zisků. Autoři také přesměrují část autorských poplatků z přeprodeje NFT do komunitní peněženky organizace.
Důležité pro DAO bude také navázat spolupráce s firmami, které se do tohoto nového konceptu web3 filantropie budou chtít zapojit. Pro ně si autoři připravují speciální osobnost filantropisty. Firmy, které v DAO budou vystupovat pod tímto charakterem, získají privilegium vybrat si projekt, navýšit mu rozpočet a medializovat jej jako svou aktivitu společenské odpovědnosti firmy. Firmy se tímto způsobem mohou dostat blíž k zajímavým projektům s globální dopady. Pokud jste majitel firmy a tento inovativní způsob filantropie vás zaujal, autoři projektu už nyní navázání spolupráce vítají.
Výstava v pražské NFT galerii Crypto Portal
NFT svět žije gamifikací a rád se baví, časté jsou i společné akce v reálném světě, kde se členové NFT komunit poznávají osobně. The Divergents ve svém DAO světě připravují hry, které podpoří soupeření mezi charaktery a brzy také představí tzv. „anti divergent movement“, během kterého se ukáží i stinné stránky jednotlivých charakterů a bude třeba je zkrotit.
Protože se NFT komunita ráda sdružuje i v reálném světě, zorganizovali autoři projektu jednodenní pop up výstavu v první české NFT galerii. V Crypto Portalu ve čtvrtek 24. února představí své charaktery tentokrát formou animací a videí, které ve spolupráci s umělcem vytvoří animátoři Martin Egrt a Lukáš Bartoň. The Divergents si pro návštěvníky připravili kreativní úkoly, za které je odmění několika NFT. S ohledem na kapacitu galerie se na výstavu dostanete pouze s pozvánkou, kterou můžete získat na Discordu projektu.
Předprodej NFTs bude symbolicky spuštěn v úterý 22. 2. 2022 na webu TheDivergents.io. Jako první si svého Divergenta budou moci „vymintovat“ členové komunity. Veřejný prodej začne brzy poté. Cena za jedno NFT bude 0.1 ETH, respektive 0,08 ETH pro prvních 100 lidí z whitelistu. Členové whitelistu mohou „mintovat“ maximálně 3 NFT, ve volném prodeji bude možné nakoupit maximálně 10 NFT na jednu peněženku.