- Česko má vynikající digitální vzdělávání a ochotu občanů používat technologie
- Naopak v evropském průměru zaostáváme v podílu IT specialistů na trhu práce
Češi milují moderní technologie. Obecně se u nás rok od roku zvedá také úroveň digitálního vzdělávání občanů všech věkových kategorií. Podle nové zprávy o stavu Digitální dekády (DESI), kterou vypracovala Evropská komise (EK), patří Češi k 5 nejdigitálnějším národům v celé Unii. Naopak Slováci se ve vztahu k digitálním technologiím meziročně zhoršili.
Češi jako technologická špička Evropy
DESI zkoumá primárně pokrok členských států Evropské unie (EU) v digitalizaci veřejné správy. Pro získání těchto informací však sleduje i to, jak občané jednotlivých zemí nahlížejí na technologie, jak používají internet či jaké jsou jejich schopnosti pracovat s moderními technologiemi.
Vyšla nová zpráva o stavu Digitální dekády (DESI), která hodnotí pokrok Evropské unie a jejích členských zemí v digitální transformaci. Česko se posunulo o několik procent. Nejlépe se nám daří v digitálních dovednostech, využívání služeb eGovernmentu či pokrytí sítě 5G. Naopak… pic.twitter.com/jXLS5zp1Oh
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) July 2, 2024
Česko patří k premiantům v oblastech digitálních dovedností, využívání služeb eGovernmentu a pokrytí sítě 5G. Například internet u nás aktivně používá 89,91 % populace, také ve využívání digitálních platforem pro komunikaci se státem se Česko umístilo nad průměrem (75,87 % všech uživatelů internetu).
Velice lichotivá je i statistika podílu občanů s alespoň základními digitálními dovednostmi. V Česku je to 69,11 % občanů, to je pátý nejlepší výsledek v celé Evropské unii. Lépe už jsou na tom pouze Dánsko (69,62 %), Irsko (72,91 %), Finsko (81,99 %) a nejlepší je Nizozemsko (82,70 % občanů). Naopak Slovensko se s 51,31 procenty meziročně propadlo o 4 % a je pod průměrem EU (55,56 %).
Náš problém: platy ICT specialistů
Zajímavý je však i opačný konec grafu. Absolutně nejhorší jsou Rumuni, pouze 27,73 % národa zvládá základní digitální dovednosti. Následují Bulhaři s 35,52 procenty a pak možná trochu překvapivě Poláci s podílem 44,30 % digitálně schopných lidí v populaci.
Česko však dle očekávání pokulhává v podílu ICT specialistů na trhu práce. Eurounijní průměr je 4,80 % ze všech zaměstnanců, Česko dosahuje 4,30 %. Totálním premiantem je v tomto ohledu Švédsko, kde pracuje v IT 8,70 % všech zaměstnanců.
Česko v této kategorii brzdí nízké platy, kdy například ICT specialista ve státní sféře vydělává v průměru 46–50 tisíc korun měsíčně, v soukromém sektoru je to o polovinu nebo dvě třetiny víc. Ve Švédsku je to klidně i více než 120 tisíc korun měsíčně.