Domů » Bleskovky » CEO Applu Tim Cook: Jsem gay a jsem na to hrdý (+ překlad projevu)

CEO Applu Tim Cook: Jsem gay a jsem na to hrdý (+ překlad projevu)

Médii dnes zahýbala zpráva, kterou publikoval CEO Applu Tim Cook. Ten poprvé veřejně přiznal svou homosexuální orientaci. Tedy ne že by se tím nějak tajil, již v minulosti se například účastnil gay pride akcí a i lidé v jeho okolí o jeho orientaci věděli, nicméně Tim Cook se rozhodl takové prohlášení vydat oficiálně a s grácií, aby dle jeho slov podpořil ty, kteří se svou vlastní sexualitou zápolí a bojí se ji přiznat veřejnosti nebo rodině a přátelům.

Nutno dodat, že jeho řeč je velice působivá a proto jsme se rozhodli ji pro vás přeložit:

Tim Cook: Jsem hrdý na to že jsem gay

„Napříč mým profesionálním životem jsem se snažil zachovat si alespoň základní úroveň soukromí. Pocházím ze skromného zázemí a nevyhledávám pozornost ostatních. Apple je už tak jednou z nejsledovanějších společností na světě a já se rád soustředím na naše produkty a neuvěřitelné věci, kterých naši zákazníci pomocí těchto produktů dosahují.

Zároveň hluboce věřím ve slova Dr. Martina Luthera Kinga, který řekl ‚Nejvytrvalejší a nejurgentnější otázkou života je Co jste udělali pro ostatní?‘. Často se touto otázkou motivuji a dospěl jsem k názoru, že má touha po soukromí mě brzdila před vykonáním některých důležitějších věcí. A to mě dovedlo k dnešnímu prohlášení.

Léta jsem byl před mnoha lidmi otevřený ohledně své sexuální orientace. Mnoho kolegů v Applu ví, že jsem gay, a vypadá to, že to nehraje žádnou roli v tom, jak se ke mně chovají. Mám samozřejmě obrovskou výhodu v tom, že pracuji ve společnosti, která miluje kreativitu a inovaci a ví, že z lidských odlišností lze jen a jen těžit. Ne každý má ale takové štěstí jako já.

Zatímco jsem nikdy nepopíral svou sexualitu, také jsem ji doteď ani veřejně neoznámil. Ujasněme si to tedy: Jsem hrdý na to, že jsem homosexuál, a svou orientaci považuji za jeden z největších darů, který mi Bůh dal.

Býti homosexuálem mi poskytlo hlubší pochopení pro to, jaké to je být členem minority a kterým výzvám musí takoví lidé každým dnem čelit. Díky tomu jsem více empatický, což vede k bohatšímu životu. Chvílemi to nebylo snadné ani příjemné, ale dodalo mi to na odvaze být sám sebou, jít si svou cestou a povýšit se nad nepřízeň a úzkoprsost. Také mě to dostatečně obrnilo, což se hodí, když jste CEO Applu.

Od doby, kdy jsem byl dítě, se svět tak výrazně změnil. Amerika směřuje k manželské rovnoprávnosti a veřejně známé osoby, které odvážně přiznaly svou homosexualitu, pomohly změnit pohled veřejnosti a udělaly ji tolerantnější. Bohužel ve spoustě států jsou stále zákony, které dovolují zamětnávatelům vyhodit zaměstnance jen kvůli jejich sexuální orientaci. Na mnoha místech může stále pronajímatel vyhostit nájemce jen za to, že je gay, jsou případy kdy je nám odmítána možnost navštívit nemocné partnery nebo sdílet jejich dědictví. Nespočet lidí, především dětí, čelí každý den strachu a zneužívání jen kvůli jejich sexuální orientaci.

Nepovažuji se za aktivistu, ale uvědomuji si, jak moc jsem získal z obětí druhých. Pokud tedy zpráva o tom, že je šéf Applu homosexuál někomu pomůže ve vnitřním boji o svou identitu, poskytne komfort někomu, kdo si připadá osamělý nebo inspiruje lidi k tomu, aby trvali na rovnoprávnosti, pak to stojí za obětování mého soukromí.

Přiznávám, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. Soukromí pro mě zůstává důležitým a rád bych si ponechal alespoň jeho malou část. Udělal jsem z Applu své životní dílo a budu i nadále věnovat prakticky veškerý svůj čas na to, abych byl ten nejlepší CEO, jaký zvládnu být. To je to, co si zaslouží naši zaměstnanci, zákazníci, vývojáři, akcionáři a zásobovatelé. Součástí sociálního vývoje je i pochopení, že osoba není definována svou sexualitou, rasou nebo pohlavím. Jsem inženýr, strýc, milovník přírody, fitness šílenec, syn jihu, sportovní nadšenec a mám spoustu dalších tváří. Doufám, že lidé budou respektovat mou touhu soustředit se na věci, které umím nejlépe a na práci, která mi přináší radost.

Společnost, kterou mám čest vést, již dlouhou dobu obhajuje lidská práva a rovnoprávnost pro všechny. Postavili jsme se pevně před Kongresem na podporu rovnoprávnosti na pracovištích, stejně tak jako jsme stáli za rovnoprávností v manželství v naší domácí Kalifornii. Vznesli jsme námitky v Arizoně, kde státní legislativa schválila diskriminující zákon mířící proti gay komunitě. Budeme i nadále bojovat za naše hodnoty a věřím, že kterýkoliv CEO této společnosti, bez ohledu na rasu, pohlaví nebo sexuální orientaci by udělal totéž. I já osobně budu nadále zaštiťovat rovnoprávnost mezi všemi lidmi až dokud nenatáhnu bačkory [sic!].

Když každé ráno přicházím do své kanceláře, vítají mne zarámované fotografie Dr. Kinga a Roberta F. Kennedyho. Nechci předstírat, že sepsání tohoto textu mě postaví na jejich úroveň. Jediné, co mi to dovolí, je dívat se na ty fotografie s klidem na duši, že vykonávám svůj podíl, byť malý, abych pomáhal ostatním. Sami společně dláždíme prosluněnou cestu směrem ke spravedlnosti, kostku po kostce. Tohle je má kostka.“

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

79 komentářů

 1. Jiří Mrázek (neregistrovaný)

  A ven z Applu, takový člověk si nezaslouží tam být, je ostudou pro celé mobilní odvětví!

  (pro méně chápavé není to myšleno vážně)

 2. žádné překvapení (neregistrovaný)

  Vrána k vráně sedá (čti iOvce se iOvcí drží ;)

  • Žádné překvapení (neregistrovaný)

   Jsem pedofil a jsem na to hrdý!

   A nevím, proč se musím opakovat? Někdo podemnou se přiznal k homosexualitě a taky jste mu jeho komentář nesmazali!.. Jaký je v tom rozdíl? Nenapsal jsem přeci že spím z nezletilými, či proti vůli kohokoliv..

  • žádné překvapení (neregistrovaný)

   A že se Stevu Jobsovi musí v hrobě svírat půlky jste mi smazali proč? Jaký je rozdíl mezi svíráním půlek a obracením se? Buď jsem málo empatickej nebo vy při cenzuře diskuzí nepřemýšlíte

  • Tokos (neregistrovaný)

   zadne prekvapeni: vydrz, pedofile, jeste nejste na rade, ted se prosazujou homesxualove, pedofilove, zoofilove a kanibalove musi chvilku pockat.

 3. Sice obdivuju jeho odvahu, ale nejsem si jistý, jestli je to od člověka v jeho postavení rozumný krok. Nedovedu si představit, že by se k homosexualitě přiznal třeba Obama :) U umělců se to ještě obecně snáší dobře, ale IT dokáže být často kruté prostředí.

  Jsem zvědavý, jak/jestli na to zareagují akcie.

  Každopádně se ani nedivím že je to jak to je, vždycky na mne působil tak nějak přihřátě (nic proti, pár kámošů gayů a lesbiček mám)

 4. fgtron (neregistrovaný)

  A na co je prosím hrdý, na svou odchylku? To je jako říct jsem nekrofilní pedofil a jsem na to hrdý…

  • king125kg (neregistrovaný)

   Presne tak, sú to chorí ľudia, lebo človek môže byť hrdý iba na svoje dovednosti a prácu a nie sex. orientáciu!!!

 5. Majek (neregistrovaný)

  Tiež som gay a tiež som na to hrdý! Veľmi ma zarmútilo ako sa niektorí nadriadení (a tiež diskutéri tu) dokážu chovať k svojim homosexuálnym zamestnancom a deťom ako písal p. T. Cook. Všetci neprajníci by mali byť stíhaní políciou. Je výborné, že sa priznal a bude nás viac.

 6. Lidé jsou hrdí na své úchylky. Za chvíli tady budou pedofilové hrdí, že klátěj malý děcka. Komunita, která rozšířila HIV.Fuj tajbl.

  • Johny (neregistrovaný)

   tvoje máma je úchylka, když máš v roce 2014 takovej názor. Každej jsme nějakej. Někdo podléhá době, ve věku Tima Cooka to asi zrovna trendy věc nebude. Mě spíš zaráží, že se o to nikdy nikdo moc nezajímal a nikoho to nenapadlo :D

  • Jakou roli v tom jako hraje rok. Bukvice jsou stejný jak před 100 lety tak dnes ne. Vlastně promiň dnes se tím ještě chlubí a pořádaj průvody v tangáčích, ale zapomínaj, že bez těch normálních by neexistovali.

  • Jimmy (neregistrovaný)

   Vidíš a my „normální“, jak si nás sám nazval si sami přejeme , aby neexistovali lidi jako ty ;) …

  • mluvíš v množném čísle. měl by jsi mít vlastní názor. Jinak chápu, že pravda bolí, ale je to tak.

  • Přesně tak. Každej je nějakej. Někdo se narodí jako vožrala, někdo jako dement, někdo jako vrah a někdo zase s nějakou sexuální úchylkou. Homosexuálové mají to štěstí, že se můžou zcela bez rizika a legálně realizovat na rozdíl od pedofilů nebo zoofilů.

  • Peer (neregistrovaný)

   Kasprik: Ale pohled lidí se snad trochu změnil ne? Kdyby se neměnil, tak ještě pořád věříme v čarodějnice a magické lektvary.

   jech: Jenže to je úchylka a sexuální orientace je jen sexuální orientace, která je snad od toho trošku odlišná. Takový člověk je normální. Kdežto úchylka může být nebezpečná.

  • Podívej, mě je jedno, kdo je jakej. Mě vadí jen to, že se tím chlubí a davají to veřejně najevo jako, že oni jsou něco, nehledě na to, že ten jejich životní styl, který je prostě a jednoduše jen o tom vošoustat co nejvíc chlapů napomohl k šíření HIV. Podle mne je to úchylka, jelikož to vybočuje z normálu. U nás ve městě mají dva restauraci a nejsem zvědavej aby mi někdo při obědě jako oni šahali na vejce a ještě se tomu smáli. Musel jsem jednomu rozmlátit hubu aby dal pokoj.

  • Peer (neregistrovaný)

   tak jasný, člověk by se měl taky nějak chovat normálně k ostatním. Naštěstí jsem se setkal jen s normálníma, proto, i když jak ty říkáš, že vybočují nějak z normálu, to beru tak, že třeba vybočují z toho normálu stejně, jako když se narodí člověk s nějakou odlišností, třeba i na těle. Vybočuje z normálu, ale bereme ho stejně, jako ostatní.

  • JKL (neregistrovaný)

   Gayove, to se vam to machruje, kdyz vam za to tady nehrozi provaz, zkuste machrovat v SA nebo v Afghanistanu. Tohle mam rad, hrdina, az kdyz je to bezpecny. Tady nikdo zadny gaye nepronasleduje a nezabiji, tyhle placky jsou mimo misu, ja jsem heterak a nejen ze jsem na to hrdy, dokonce si myslim, ze je to normalni bejt heterak. Ale neprudim s tim gaye v gay barech!!!

  • Peer (neregistrovaný)

   Já jsem taky heterák, ale myslím že se najdou jak i nějací lidi z heteráků i někteří lidi z gayů co se neumí chovat, takže bych neukazoval jen na ně. Myslím, že zrovna Tim Cook je příkladem těch naprosto v pohodě. A jak už jsem tu psal. Určitě se najdou i herci z oblíbených seriálů s touto orientací a i po tom zjištění mi to nijak pohled na ně nezměnilo. Proč by mělo?

   Jasně že je normální bejt heterák, ale nikdo si tu orientaci nevybral. Narodil se s tím, jak kdyby se narodil s nějakou jinou odlišností.

   Ani nechápu, proč bych měl být hrdý na orientaci. Jak říkám, tohle vážně nějak neřeším. Beru to jako normální věc, co je a vždycky byla ve světě a pohled na toho člověka mi to nijak nemění.

  • Milan (neregistrovaný)

   Tady jde vidět jakej si omezenec. Mít předsudky vůči nějaký skupině je jednoduchý, jenže úplně primitivní protože každej je jinej. Já JSEM gay, ale dovolím si říct že jsem normální chlap – sice se mi líbí kluci ale fakt nejsem buznička v tangáčích co si lakuje nehty a chodí o víkendech nakupovat. S Prague Pride je mi zle jen co se to řekne, právě proto že tam jdou vidět jen tyhle “vykroucený“ individua, fetishisti v latexu a transky, a z NORMÁLNÍCH gayů tam není vidět vůbec nic. A pak si o nás heteráci nemají myslet že jsme tohle.

  • No když jseš gay tak asi normální chlap nebudeš ne. Někdo v tom vztahu musí dělat maminku a někdo tatínka, nebo to je na střídačku já nevím.

  • „Určitě se najdou i herci z oblíbených seriálů s touto orientací a i po tom zjištění mi to nijak pohled na ně nezměnilo.“

   Tak mne sa zrutil moj vnutorny svet ked som sa dozvedel ze Barney z How I Met Your Mother v skutocnom zivote je Gay :D

  • king125kg (neregistrovaný)

   A čo hovorí oficiálna propaganda roku 2014? Ešte mi bude niekto diktovať, čo je morálne a čo nie. Ja mám svoju vlastnú morálku!!! Ja viem podvedome a inštinktívne, čo je dobré a čo zlé!!! To oni majú debilné názory na rok 2014, keď vyhlasujú, že sú hrdí na to čo sú. Sú to idioti bez mozgu!!!

  • Johny (neregistrovaný)

   Tohle má s morálkou asi stejně společnýho jako to že se narodíš s nohama do O. Vlastně jo. Buď akceptuješ lidi bez ohledu na jejich odlišnosti a jsi morální nebo je neakceptuješ a máš potřebu je za ně nějakým způsobem perzekuovat a tím pádem jsi amorální blb. Takle jednoduše.

 7. všade kam sa dostanú 4% do čela,niečoho, to ide doslovne do prdele

 8. Peer (neregistrovaný)

  Jej, ono se to ještě dneska nějak řeší? Znám pár takhle orientovaných lidí a jsou úplně v pohodě a vůbec je nějak neberu, jako že jsou nějací jiní nebo něco. Btw. Divili by jste se, kolik známých českých lidí a i třeba herců z velmi známých zahraničních seriálů jsou s touto orientací a taky to přece vůbec neřešíme. Vždyť je to jedno. :)

 9. Tak to už bylo jasné s příchodem iOS 7 a jeho paletou pastelových barev.

 10. Petr (neregistrovaný)

  Zadne prekvapeni. Myslim ze vetsina ovecek bude ze stejneho druhu.

 11. alexnoc (neregistrovaný)

  No když pominu, že je to marketingová informace ze strany Applu, aby ukázala svou toleranci a liberálnost po těch fiascích s novináři v „bendgate“, tak čistě informačně je to kontroverzní informace. Ne proto, že je gay, ale proto, že je na to hrdý. Je to hloupost, neodsuzuju jeho orientaci, ale on svým prohlášením v podstatě podvědomě vytváří dojem, že tím, že je gay a ještě v kontextu jeho postavení, je něčím víc. O to horší je to v době, kdy už z pseudoliberálních postojů nevíme co je ještě dobře a co je už přes čáru. Vyznívá to, jakoby si mohl vybrat a „naštěstí“ mu padla homosexualita, jelikož heterosexuál je tak „obyčejný“. Nemohl prostě říct: „Jsem, gay, no a co?“ nebo něco podobného? Musí to takto zveličovat a paradoxně se povyšovat nad ostatní? Nerozumím tomu. Mám několik homosexuálních přátel, kteří jsou rozumní a nestotožňují se ani s tou fraškou Prague pride, protože jak oni říkají, proč by měli na někoho „křičet“ s kým spí, je to přece jejich věc a když budou homosexuálové, nebo kdokoli jiný, kdo se cítí být jiný stále dokola takto vykřikovat, psát a pochodovat, tak se nemůžou divit, že to ostatním vadí. Oni sami z toho dělají problém, protože jestli jsou všichni tak hrdí a vyrovňaní, tak nechápu tu neustálou potřebu to při každé příležitosti zdůrazňovat.

 12. Hm v dnešní době pro mne informace zda je někdo homosexuál nebo ne má nulovou hodnotu. Je to jedno. Naopak mi přijde, že se z toho dělá zbytečné hrdintví. Dnes jsme už jinde. U mne v práci se za poslední rok vzali 2x dva homosexuální páry a OK. Přeji jim štestí jako komukoliv jinému. Ale rozhodně to nevnímám, jako něco silného, co by Tim udělal „po Luterovsku pro ostatní“ Věřím, že udělal, udělá a dá se udělat, pro ostatní víc, než že řekne , že je gay. Pak by byli heterosexuálové ošizeni o takové „hrdinské“ přiznání. Protože by neměli k čemu se přiznat:-)))) Prostě měl potřebu vyhlásit svoji sexuální orientaci a pro mne to není nic víc ani nic míň. Jen názor.

 13. NEWXX: se s tim vypisuju a tys to vystihl ve 3 písmenech:-)

 14. Morki (neregistrovaný)

  Proc to neoznamil treba ve 20 ze je gay? Ted kdyz je pomalu na sklonku zivita je na svou orientaci teprv hrdej? Docela saskarna. Kdyby nebyl Ceo Applu nikdy by to nepriznal. A co si ted mysli ze mu akcie stoupnou? Dobra komedie

 15. marex (neregistrovaný)

  Pečená jablka už poněkud vystydla, nicméně zůstala ještě trochu teplá!

 16. Oli (neregistrovaný)

  Takže CEO Samsungu a Xiaomi budou gayové v nasledujcích 5-6ti měsících :D

 17. lerion (neregistrovaný)

  Tim Cook je gay. No a co? Je to jeho věc a mě je úplně ukradená. Asi tak stejně ukradená jako ochlupení Billa Gatese…

  Ale musím vám něco povědět: Jsem bílý heterosexuální muž a jsem na to hrdý. Doufám, že mě kvůli tomu nebudou netolerantní lidé házet klacky pod nohy…

 18. Morize (neregistrovaný)

  Velká zahnutá a pulzující to zbraň do rukou trollů! To bude zase počteníčko :-D Apple marketing funguje na jedničku!

  Jinak já osobně proti homosexuálům teda vůbec nic nemám. Ale buzeranti mi teda vadí, jestli mi rozumíte.

 19. žádné překvapení (neregistrovaný)

  Jen se divím že to neoznámil na keynote jako one more thing – minimálně 4% novinářů by mu aplaudovala ve stoje – a když píšu ve stoje, tak tím myslím ve stoje ;)

 20. To je článok hodný bulváru a nie smartmanie. Neviem ako jeho sukromny zivot suvisi mobilnymi novinkami aj ked je CEO Applu.

  Inak je to zname o nom uz dlho a je to jeho vec.

 21. vanfrogg (neregistrovaný)

  Hmm..ja som hetero a som na to hrdý. Som manžel a otec 3 úžasných detí! Ta gay lobby je už ale trochu veľa, a „bežná“ orientácia je potláčaná. Prave teraz je čas povedať, že ak by Tim mal dvoch tatkov v registrovanom vzťahu…dnes by sme ho neriešili.

 22. Honza (neregistrovaný)

  Vzdy jsem vedel ze s tou firmou neni neco v poradku

 23. king125kg (neregistrovaný)

  Nech je gay, ale tieto ich pindy, že je na to hrdý, tak tie ma neskutočne vytáčajú!!! Počujete nejakého heterosexuála takto vykrikovať a vyrvávať na všetky strany? Podľa mňa je homosexualita duševná nemoc. Inak je to fyzický zdravý jedinec, ktorý je schopný splodiť potomkov, ale v hlave to nemá rozhodne v poriadku!!!

 24. king125kg (neregistrovaný)

  Presne tak, sú to chorí ľudia, lebo človek môže byť hrdý iba na svoje dovednosti a prácu a NIE sex. orientáciu!!! Je to duševne nemocný človek!!!

 25. Pepík (neregistrovaný)

  Pro všechny, kteří Tima Cooka kritizují. Představte si, že i vám se může narodit homosexuální syn. Pokud vás ani toto nepřinutí změnit pohled na homosexualitu, nezbývá než vás litovat. Jinak chápu vás, odpor k homosexualitě je nám zřejmě dán evolucí ale také máme mozek, ne? I když podle komentářů zde o tom někdy pochybuji. A teď se do mě pusťte….

  • king125kg (neregistrovaný)

   Počúvaj ty idiot!!! A keď sa ti narodí syn, z ktorého vyrastie vrah, tak čo urobíš? Prestaneš vrahov odsudzovať? Nechápem túto demen tnú logiku a ešte sa budeš hrať na nejakého obrmega intelektuála ty hovn o jedno!!! Choď morálne poučovať svoje homo deti!!!

 26. Johnny (neregistrovaný)

  Tak není bukva, jak bukva… Jestli CEO Pear Co. nebo nějaký feťák na hlaváku… Ale zase bych z nich nedělal nějaké mučedníky – pokud teda nebydlí v Africe nebo Euro-Asii :D

 27. Jsem bukvice jsem, mám ráda svou zem.

  Kdo ji nemaj rádi, shodíme ho z báni!

  :-D :-D :-D

 28. majo (neregistrovaný)

  Ked priznal homosexualitu neznamena ze homosexulitu aj zije(ale predpokladam ze ano) a to je uz zvratene,kazdy clovek si zasluhuje uctu,vratane 4%

 29. Sali (neregistrovaný)

  Těm co tady zmírňují co je normální a co normální není. Vám s hrdostí mohu oznámit, že normální nejste.

  Proč? Jednoduše. Normální je to čeho je nejvíc, takže standarty normálního člověka jako celku, při rozmanitosti přírody by jsme asi těžko hledali. Ale když vezmeme jednotlivé vlastnosti, máme jistý vzorec normálnosti, kterému odpovídá jen pár lidí na celém světě, takže těm blahopřeji, ty se mohou prohlásit za normální, zbytek populace, tedy skoro všichni, Vám taky blahopřeji, jste nenormální, ať chcete nebo ne.

 30. 2% (neregistrovaný)

  Nic proti gayum. Je to vrozena vada, neni to lecitelne, neni to vychovou, nemohou za to. Jsou to bezesporu rovnopravni lide, kteri si zaslouzi standardni respekt a uctu.

  Ale tvrdit, ze to je normalni (to asi tezko, protoze kdybychom takovi byli vsichni, vyhyneme) a ze to je duvod k hrdosti, to je podle me uplne mimo.

  Gay muze na sebe byt hrdy, kdyz neco dokaze. Muze byt hrdy, ze se s tim vyrovnal. Muze byt hrdy, ze se prosadil treba I pres nepochopeni ci dokonce odsouzeni ze strany sveho koli. Ale muze byt hrdy na tu samotnou vrozenou vadu? To uz mi tedy prijde opravdu podivne.

  Homosexualove byvaji kreativni, s umeleckymi sklony, s touhou vyniknout. Vazme si tech jednotlivcu, kteri se takto prosadi a spolecnost necim obohati. Ale vazit si nekoho a obdivovat nekoho jen proto, ze mu priroda nadelila takovou odchylku od normalu?

  Muze byt nekdo hrdy na to, ze se narodil bez nohy? Muze byt nekdo normalni rad, ze se narodil bez nohy? No to snad ne!

  Ale samozrejme muze byt pravem na sebe hrdy, kdyz se pres tento handicap prosadi, neco dokaze – pak ma samozrejme pravo byt dvojnasob hrdy, nez ten, ktery to same dokazal bez handicapu.

  • Johny (neregistrovaný)

   Myslím si, že může i existovat člověk, co je hrdý na to, že je bez nohy, že tím mu to naopak dává v životě možnost něco překonat a třeba i zvládat některé situace lépe. Těžko říct. V gay komunitě navíc slovo hrdost „pride“ má trochu jiný význam. Spíš to říká, že se za to nestydí, než že by byl pyšný ve smyslu nos nahoru – i když spoustu gayů se přesně takle kokotsky vymezuje a to vždycky startuju s rukou v pěst přes stůl.

  • king125kg (neregistrovaný)

   Tak na to by som moc nevsádzal krk, či je to vrodené, či sa to nedá liečiť, či je to normálne… To sú všetko silné závery. Nemám rád dogmy!!!

 31. Hmm (neregistrovaný)

  Pro Apple se tenhle rok prilis nezdaril. Kazdy tyden nova afera. A nebo naopak to je soucast premyslenyho marketingu jak prinutit novinare aby se o nich neustale psalo.

 32. Doomguy (neregistrovaný)

  To jsem netusil, na co vsechno je dnes mozne byt hrdy. Tak Cook je hrdy na to, ze se mu libi kluci… To ja jsem zase hrdy, ze mi na hrudniku vyrosly chlupy, fakt jsem za to rad, podle me je to taky dar od boha.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).