Domů » Bleskovky » CEO Applu Tim Cook: Jsem gay a jsem na to hrdý (+ překlad projevu)

CEO Applu Tim Cook: Jsem gay a jsem na to hrdý (+ překlad projevu)

Médii dnes zahýbala zpráva, kterou publikoval CEO Applu Tim Cook. Ten poprvé veřejně přiznal svou homosexuální orientaci. Tedy ne že by se tím nějak tajil, již v minulosti se například účastnil gay pride akcí a i lidé v jeho okolí o jeho orientaci věděli, nicméně Tim Cook se rozhodl takové prohlášení vydat oficiálně a s grácií, aby dle jeho slov podpořil ty, kteří se svou vlastní sexualitou zápolí a bojí se ji přiznat veřejnosti nebo rodině a přátelům.

Nutno dodat, že jeho řeč je velice působivá a proto jsme se rozhodli ji pro vás přeložit:

Tim Cook: Jsem hrdý na to že jsem gay

„Napříč mým profesionálním životem jsem se snažil zachovat si alespoň základní úroveň soukromí. Pocházím ze skromného zázemí a nevyhledávám pozornost ostatních. Apple je už tak jednou z nejsledovanějších společností na světě a já se rád soustředím na naše produkty a neuvěřitelné věci, kterých naši zákazníci pomocí těchto produktů dosahují.

Zároveň hluboce věřím ve slova Dr. Martina Luthera Kinga, který řekl ‚Nejvytrvalejší a nejurgentnější otázkou života je Co jste udělali pro ostatní?‘. Často se touto otázkou motivuji a dospěl jsem k názoru, že má touha po soukromí mě brzdila před vykonáním některých důležitějších věcí. A to mě dovedlo k dnešnímu prohlášení.

Léta jsem byl před mnoha lidmi otevřený ohledně své sexuální orientace. Mnoho kolegů v Applu ví, že jsem gay, a vypadá to, že to nehraje žádnou roli v tom, jak se ke mně chovají. Mám samozřejmě obrovskou výhodu v tom, že pracuji ve společnosti, která miluje kreativitu a inovaci a ví, že z lidských odlišností lze jen a jen těžit. Ne každý má ale takové štěstí jako já.

Zatímco jsem nikdy nepopíral svou sexualitu, také jsem ji doteď ani veřejně neoznámil. Ujasněme si to tedy: Jsem hrdý na to, že jsem homosexuál, a svou orientaci považuji za jeden z největších darů, který mi Bůh dal.

Býti homosexuálem mi poskytlo hlubší pochopení pro to, jaké to je být členem minority a kterým výzvám musí takoví lidé každým dnem čelit. Díky tomu jsem více empatický, což vede k bohatšímu životu. Chvílemi to nebylo snadné ani příjemné, ale dodalo mi to na odvaze být sám sebou, jít si svou cestou a povýšit se nad nepřízeň a úzkoprsost. Také mě to dostatečně obrnilo, což se hodí, když jste CEO Applu.

Od doby, kdy jsem byl dítě, se svět tak výrazně změnil. Amerika směřuje k manželské rovnoprávnosti a veřejně známé osoby, které odvážně přiznaly svou homosexualitu, pomohly změnit pohled veřejnosti a udělaly ji tolerantnější. Bohužel ve spoustě států jsou stále zákony, které dovolují zamětnávatelům vyhodit zaměstnance jen kvůli jejich sexuální orientaci. Na mnoha místech může stále pronajímatel vyhostit nájemce jen za to, že je gay, jsou případy kdy je nám odmítána možnost navštívit nemocné partnery nebo sdílet jejich dědictví. Nespočet lidí, především dětí, čelí každý den strachu a zneužívání jen kvůli jejich sexuální orientaci.

Nepovažuji se za aktivistu, ale uvědomuji si, jak moc jsem získal z obětí druhých. Pokud tedy zpráva o tom, že je šéf Applu homosexuál někomu pomůže ve vnitřním boji o svou identitu, poskytne komfort někomu, kdo si připadá osamělý nebo inspiruje lidi k tomu, aby trvali na rovnoprávnosti, pak to stojí za obětování mého soukromí.

Přiznávám, že to nebylo jednoduché rozhodnutí. Soukromí pro mě zůstává důležitým a rád bych si ponechal alespoň jeho malou část. Udělal jsem z Applu své životní dílo a budu i nadále věnovat prakticky veškerý svůj čas na to, abych byl ten nejlepší CEO, jaký zvládnu být. To je to, co si zaslouží naši zaměstnanci, zákazníci, vývojáři, akcionáři a zásobovatelé. Součástí sociálního vývoje je i pochopení, že osoba není definována svou sexualitou, rasou nebo pohlavím. Jsem inženýr, strýc, milovník přírody, fitness šílenec, syn jihu, sportovní nadšenec a mám spoustu dalších tváří. Doufám, že lidé budou respektovat mou touhu soustředit se na věci, které umím nejlépe a na práci, která mi přináší radost.

Společnost, kterou mám čest vést, již dlouhou dobu obhajuje lidská práva a rovnoprávnost pro všechny. Postavili jsme se pevně před Kongresem na podporu rovnoprávnosti na pracovištích, stejně tak jako jsme stáli za rovnoprávností v manželství v naší domácí Kalifornii. Vznesli jsme námitky v Arizoně, kde státní legislativa schválila diskriminující zákon mířící proti gay komunitě. Budeme i nadále bojovat za naše hodnoty a věřím, že kterýkoliv CEO této společnosti, bez ohledu na rasu, pohlaví nebo sexuální orientaci by udělal totéž. I já osobně budu nadále zaštiťovat rovnoprávnost mezi všemi lidmi až dokud nenatáhnu bačkory [sic!].

Když každé ráno přicházím do své kanceláře, vítají mne zarámované fotografie Dr. Kinga a Roberta F. Kennedyho. Nechci předstírat, že sepsání tohoto textu mě postaví na jejich úroveň. Jediné, co mi to dovolí, je dívat se na ty fotografie s klidem na duši, že vykonávám svůj podíl, byť malý, abych pomáhal ostatním. Sami společně dláždíme prosluněnou cestu směrem ke spravedlnosti, kostku po kostce. Tohle je má kostka.“

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
Subscribe
Upozornit na
guest
79 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments