Cena:

Budoucnost Windows 10 Mobile? Značně nejistá

Hrstka posledních podporovaných smartphonů se systémem Windows 10 Mobile dostane příští týden aktualizaci Creators Update. Ta přinese pouze pár drobností, slíbené stěžejní funkce (jako například režim Continuum s možností práce v oknech) byly odloženy na neurčito. Nebo možná byly zrušeny úplně.

Slabý hardware? To sotva

Creators Update pro telefony dostane pouze 13 vybraných modelů, z nichž pouze 6 nese logo Lumia. Jedná se vesměs o novější telefony, ze seznamu podporovaných modelů byly například vyřazeny všechny Lumie od Nokie. Tento tah podle Microsoftu způsobily stížnosti Insiderů s novějšími sestaveními na starších telefonech, pravda bude ale zřejmě někde jinde – např. Lumie 930 či 1520 mají výrazně lepší výbavu než podporované modely Lumia 550, 640 (XL) nebo 650. V Redmondu evidentně vyhodnotili, že zmíněné modely dovršily přislíbený tříletý cyklus podpory a již není důvod je udržovat na nejnovější verzi systému. Ta navíc příliš mnoho novinek nepřináší, tedy rozhodně ne těch, které by vyžadovaly silnější hardware.Nepřehlédněte

Creators Update dostane pouze 13 smartphonů, v seznamu chybí všechny Nokie

Mobilní Windows si jdou vlastní cestou

Microsoft také v minulém týdnu překvapil tím, že po dlouhé době v Insider programu výrazně rozdělil verzi pro počítače a smartphony. Zatímco dosud probíhal vývoj v rámci jedné vývojové větve pod jedním číslem sestavení, nyní verze pro počítače a tablety přešla na vývojovou větev Redstone 3, zatímco mobily dostávají sestavení z nové větve nazvané Feature2.

Redmondští tento krok vysvětlují probíhajícím vývojem společného kódu, který se má stát srdcem pro veškerá zařízení se systémem Windows, otázkou však zůstává, zda se mobilní Windows opět ke společnému kódu po čase vrátí, nebo si pojedou po své vlastní cestě s blížící se cílovou stanicí. Jistí si nejsou ani obvykle dobře informovaní redaktoři serveru Windows Central, jejichž zdroje se přiklánějí jak k jedné, tak ke druhé variantě.

windows-10-mobile-3

Větev Feature2 je určena pouze pro mobilní zařízení, a má plnit jen jakousi údržbovou funkci v Insider programu, který by měl běžet nadále stejným způsobem jako dosud, pouze s výrazně omezeným počtem podporovaných zařízení. Mobilní Insideři tak patrně v budoucnu neuvidí žádné nové stěžejní funkce, ty přijdou pouze v případě, pokud se Windows 10 Mobile navrátí do větve Redstone 3.

Plnohodnotná Windows 10 na mobilech?

Přibrzdění Insider programu pro telefony také může mít zcela jinou příčinu, a to loni v prosinci oznámenou podporu čipsetů ARM v plnohodnotných Windows 10. Toto spojení je sice určeno výhradně pro levné notebooky, avšak zatím jediný podporovaný čipset Qualcomm Snapdragon 835 je běžný zejména u letošních vlajkových smartphonů. Podporu Windows 10 na telefonech naznačuje i sám Microsoft, část kódu z mobilních desítek je již údajně obsažena jak ve Windows 10 pro počítače, tablety a dokonce i Xbox.Nepřehlédněte

Desktopová Windows pojedou na ARMových procesorech: smartphony si poradí i s Photoshopem

Spojení všech výše uvedených spekulací dává dohromady vcelku logický scénář – Microsoft ukončil podporu Windows 10 Mobile pro starší telefony (byť je jejich hardware dostačující), novější telefony nechá „dohnít“ na slaběji aktualizované větvi Feature2, a pro nové smartphony chystá plnohodnotná Windows 10 s adaptivním prostředím pro mobilní telefony běžící na procesorech ARM. Tím vyřeší i budoucnost režimu Continuum, který si nebude pouze hrát na počítač, ale skutečně jím bude.

Continuum

Vrátí se Joe Belfiore ke telefonům?

Bohužel se nedá od Microsoftu očekávat oficiální oznámení „Skončili jsme s Windows 10 Mobile“, takže budeme muset v následujících měsících číst pouze mezi řádky. Současný CEO Microsoftu Satya Nadella již v minulosti několikrát dokázal, že nerad investuje peníze do krachujících podniků, a právě mobilní divize to odnesla nejvíce. Nedá se proto předpokládat, že vývoj Windows 10 Mobile bude pokračovat závratným tempem, když tržní podíl tohoto systému klesl v posledních kvartálech takřka na nulu a žádná nová zařízení s ním již nevychází.Nepřehlédněte

Joe Belfiore se vrací do Microsoftu. Mobilní Windows ale křísit nebude

O budoucím snažení Microsoftu na mobilních zařízeních bychom se mohli dozvědět na vývojářské konferenci Microsoft Build, která letos začíná 10. května. Ještě před tím bude na samostatné tiskové konferenci oznámena nová edice Windows 10 Cloud, která má být sice určena do levných notebooků, ale také by se mohla stát základem pro novou budoucí mobilní verzi. Spekuluje se, že jednou z hlav Windows 10 Cloud bude někdejší mobilní guru Microsoftu Joe Belfiore, ten by se takto oklikou mohl k telefonům elegantně vrátit. Zatím však raději počítejme s tím, že edice Windows 10 Cloud bude určena výhradně pro levné notebooky, které se mají stát konkurencí pro Chromebooky, a o budoucnosti smartphonů s Windows bude rozhodnuto později.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.