- Server AppleTrack podrobil Vision Pro testu odolnosti
- Brýle vystavili běžným situacím, při kterých by se mohly poškodit
- Zařízení od Applu toho vydrželo překvapivě hodně
Už krátce po představení brýlí pro rozšířenou i virtuální realitu Apple Vision Pro řadu lidí napadla otázka, jak asi budou odolné proti případnému poškození. Problém nebyl ani tak v kovovém rámu, jako spíše v přední části, která je kompletně vyrobena ze skla. To, jak už známe z chytrých telefonů, není dvakrát odolné například proti pádu či nárazu, což se u headsetu dost snadno může stát. Vzhledem k tomu, že zařízení stojí poměrně vysokou částku, konkrétně 3 500 dolarů (cca 80 tisíc bez daně), lze také předpokládat, že případná oprava nebude zrovna levná.
Vision Pro vydrží více, než si myslíte
Ostatně Apple na svých stránkách uvádí, že oprava předního skla vyjde na rovných 800 dolarů, tedy okolo 18 500 korun bez daně, a je tedy více než vhodné si k Vision Pro pořídit také předplatné AppleCare+, které opravy značně zlevní. Náklady na opravu se přesto ale pohybují v řádech tisíců. Naštěstí není přední sklo tak křehké, jak se mnozí báli. Při běžných nehodách, jako je náraz do zdi nebo skříně při procházce po domě s nasazenou náhlavní soupravou, se přední sklo soupravy Vision Pro odře, ale nedojde k vážnějšímu poškození. Při pádu z větší výšky, například z úrovně hlavy, se přední sklo pravděpodobně úplně rozbije.
Aby Sam Kohl ze serveru AppleTrack simuloval běžné náhodné poškození, jako když při používání průchodu v domě omylem narazíte do věcí, nejprve praštil zařízením Vision Pro o stěny svého pokoje. Vision Pro snadno přežilo běžnou sílu – je pravděpodobnější, že se zraníte a dostanete otřes mozku dříve, než se sklo Vision Pro rozbije. Zatímco fotoaparát, sklo a čočky byly v pořádku, pravý boční reproduktor přestal fungovat. Zdá se, že se spoj na straně pásku vnitřně rozpadl, což znamenalo, že zvukový modul již nemohl přijímat energii a přestal vydávat zvuk.
Kromě toho náhlavní souprava obstála se ctí. Zvládla například pohltit náraz několika dalších pádů na koberec, avšak v tomto případě došlo k viditelnějšímu poškození reproduktorů – pásky se zdají být zatím největší slabinou. Často také padá těsnění proti světlu, neboť magnetické uchycení zkrátka není tak pevné.
Po osmém pádu ze značné výšky sklo Vision Pro nakonec prasklo a rozbilo se. Zajímavé je, že část rozbitého skla šla odloupnout a headset stále fungoval. Vnitřní i vnější obrazovky EyeSight svítily a fungovaly normálně, přestože celý kus předního krycího skla už nebyl na svém místě. Naopak se zdálo, že displej EyeSight byl po odstranění tohoto krycího skla o něco méně tmavý.
K Vision Pro nepřipojíte Bluetooth myš
O jednu zajímavost navíc se ještě postaral samotný Apple. Společnost dnes zveřejnila nový dokument s podrobnostmi o podpoře příslušenství Bluetooth v aplikaci Vision Pro. Velkým překvapením je podpora, či spíše nepodpora některých druhů příslušenství, například Bluetooth myší.
Podle Applu by nicméně brýle měly fungovat s většinou Bluetooth klávesnic od Applu a dalších výrobců. Byla také potvrzena funkčnost s Magic Trackpadem. Hráče též potěší, že všechny ovladače s označením MFi (Made for iPhone) s Apple Vision Pro fungují. Patří sem ovladače kupříkladu od Xboxu, PlayStationu a všechny ovladače, které fungují s iPadOS.