Domů » Bleskovky » Britové chtěli mít „zadní vrátka“ do komunikačních služeb. U Applu ani FB neuspěli

Britové chtěli mít „zadní vrátka“ do komunikačních služeb. U Applu ani FB neuspěli

Informace byly vždy velmi vyhledávanou komoditou, ať už „těmi hodnými“, tak i „těmi zlými“. V dnešní době nejvíce informacemi o lidech disponují technologičtí giganti, čehož se snaží využít tajné služby po celém světě.

Nepřehlédnětě – Huawei vyzývá USA, aby začaly efektivně řešit otázku kybernetické bezpečnosti

Výjimku netvoří ani Government Communications Headquarters (GCHQ), což je britská zpravodajská a špionážní organizace. Ta údajně žádala největší technologické firmy o „zadní vrátka“ do jejich komunikačních systémů.

Britové chtěli mít „zadní vrátka“ do komunikačních služeb. U Applu ani FB neuspěli
Britové chtěli mít „zadní vrátka“ do komunikačních služeb. U Applu ani FB neuspěli

GCHQ chtěla získat přístup například do WhatsAppu, Messengeru či na FaceTime, kde měla figurovat jako utajený účastník chatu. S tímto návrhem přišla agentura už v únoru letošního roku a nyní se dočkala poměrně rázné odpovědi – v otevřeném dopise se velké společnosti jako Microsoft, Google či Apple jasně vymezují proti těmto praktikám.

Žádné utajené sledování se prozatím nekoná

Podle firem tento požadavek porušuje základní lidská práva, vytváří prostor pro vznik bezpečnostních chyb a porušuje stanovy GCHQ. V rámci dopisu jsou popisovány různé způsoby fungování komunikačních služeb, které mají nejen dokázat, že ochrana soukromí uživatelů je na vysoké úrovní, ale také že udělit třetí straně přístup k těmto konverzacím není nic jednoduchého.

Dopis se dotýká ožehavého tématu, které se neustále propírá především ve Spojených státech. Na jedné straně stojí vládní agentury a policie, jež by ráda měla přístup ke komunikaci zločinců a teroristů, aby mohla nejen efektivně řešit případy, ale také jim účinně předcházet.

Nepřehlédněte – Smartphony Xiaomi obsahovaly bezpečnostní chybu. Výrobce ji opravil

Na druhé straně stojí technologické společnosti, které hájí svobodu slova, právo na soukromí a především důvěru, se kterou jim uživatelé svá data svěřují.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

16 komentářů

 1. Karel Endler

  USA si tyhle věci vyhrazují pro sebe…

  • Presne tak. Je to obrovska moc v rukach USA mat po celom svete zariadenia s mikrofonmi, kamerami, gps cipmi beziace na americkom softwari

  • Ale prosimvás ;-) a pyramidy postavili mimozemšťané, co, kluci.

  • Johny, opravdu jsi tak najivni? A co Cisco nebo odposlouchávání Merkelove, to dělali Číňané nebo mimozemšťané? Někdy mne zaráží, jak prostačci vidí svět, zadní vrátka mají všichni kolem nich jenom USA cti soukromi

  • Johny, ty jsi taky takový mimozemšťan ?

  • Tomáši soukromí je v dnešním přetechnizovaném světě už vzácnost, sve data a další dobrovolně poskytujeme všem velkým světovým korporacím, ano je to dobrý sluha ale někdy muže být zlý pán

  • Reknu to takhle odposlouchavaji asi všichni jak USA tak rusko nebo cina,nemecko francie a další o kterých by nas to ani ve snu nenapadlo a jsme pod dohledem porad.

   Zivim se tou kulatou věci přes dve desetileti a reknu vam, nekdy mam chut GPSlu od pojistek v avii vyrvat a zahodit do pole….poslouchat kecy dispečera proc jsem tamhle stal pul hodiny….ze nestuihnu zákazníka…rikam delam pauzu pane K..s co je za problém? RIkam dobře vite ze při nakladani/skladani se delat nesmí, pauza je od toho abych si odpocinul a nesmim delat nic co souvisi s praci…odpověď mi byla ale vsdichni to tak delaji nebo se o to snazi….dal jsem to vzdal

  • Mimozemstane asi ne ale pokud sleduješ tyto dokumenty tak jako ja jsi příznivcem lidi jako E.V.Danniken ci A.C.Clark, uznáš ze jim někdo pomohl kdysi a kresby v chrámech a jeskynich bytosti na obloze asi nebudou také lidske nebo ano?

  • K tématu uFB neuspeli, Facebook uzivatele smiruje leta, MZ sam priznal ze sleduji komunikaci v messengeru a za tohle bych ho hnal k zodpovednosti, spiclovat neci komunikaci to snad ne?
   Je mi zcela ukradene jestli to je k reklamnim ucelu, nebo prevenci kriminality, zneuzivani deti, terorismu (to mozna) do zprav se proste neleze sakra!!!!

  • Miloš Zeman o tom nemůže nic vědět :D Facebook nikdo nešpicluje, děje se to skrze algoritmy, které se dnes používají kde k čemu. Třeba v USA na základě podobných věcí dokáži vypočítat místa kde se stane v krizových situacích násilný trestný čin. To všechno počítá ale počítač. Nepotřebují kvůli tomu sledovat chování konkrétních jedinců nebo vyhodnocovat jejich DNA a dopředu někoho soudit jak to známe ze sci-fi ;-) Stejně tak je relativně snadné dnes na základě indicii a konkretních slov vyhodnotit rizikové konverzace a na ty se konkretně zaměřit. Nebo si snad myslíš, že někoho zajímá debata o tom jaký má která tvoje kámošk prsa? iOS je uzavřený system, dosud neexistují žádný důkazy o tom, že by do něj měl někdo přístup a ani že by ho nějaký hackeři prolomili. Úniky jsou z iCloud storage skrze uniklá hesla nebo pokud si byl účastníkem konverzace a dotyčný tě sám do svého soukromí pustil. Není jediný náznak toho, že by byla třetí strana schopná vstoupit do tvého zařízení a vytahovat si z něj data. Takže dokud něco takového neobjevíte, což v dnešní době by bylo už vcelku snadné, tak to co říkáte, že ty data jsou automaticky postupována bezpečnostním složkám, je normální spekulace a zbožný přání. Odargumentovat to nejde, protože jste sitl vymysleli a slepě tomu bez důkazů věříte. Takže o čem se pak bavit.

 2. „Žádné utajené sledování se prozatím nekoná“

  Bohuzel kona, Britanie je na tomhle stejne spatne jako US.

 3. Franta Mlátička

  Takové hlouposti.
  On si snad někdo myslí, že o tom bude autor psát?
  Účel světí prostředky, aneb kdo chce kam, pomožme mu tam.

 4. Veřejně byly na internetu zveřejněny praktiky špionážních služeb, která naprosto jasné dokazují, že mají k dispozici hackerské nástroje a jsou schopni sledovat kohokoliv. Zadní vrátka procesorů Intel jsou zcela známou skutečnosti. Někteří se snaží věc bagatelizovat s tim, že je to namířeno proti nekalým živlům, a co když nekalým živlem je odpůrce zločiných způsobů některé vlády, špionážní služby či je sledován na základě politické, etnické či jiné orientace? Tyto sledovací služby se dožadují práva konat dle vlastního uvážení, bez rozhodnutí nezávislého soudu. Na základě jejich falešných zjištění došlo k mnoha tragickým událostem a ohromnému množství zmařených životů. “ V USA bylo popraveno 398 občanů za činy, které nikdy nespáchali “ a jinde to není o nic lepší.

  • Tak u Intelu to byla snad je chyba uzbv návrhu po x let nebo se pletu?
   Jak je na tom vlastně takové AMD v této věci.?

  • Nějaké zdroje k těmhle „názorům“? Kupříkladu jak souvisí ty popravy s výkonem trestu bez soudu a zadními vrátky Intelu? To je zase blábol.

  • Rozhodnutí soudu v USA bylo na základě falešných údajů dodaných zpravodajskými službami. Stačí poslal falešnou šifrovanou zprávu, kterou jakýsi rozvědčík okamžitě považuje za správnou jen proto, že je šifrovaná. Stačí se seznámit s kauzou jaderných zbraní Iráku, kde agenti zcela selhali, a byla válka. A mohl bych pokračovat do nekonečna, kolik nevinných lidí zaplatilo životem za chyby rozvědky např v období “ studené valky“. Ovšem kdo nechce slyšet, vidět, tomu není pomocí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).