BMW v ČR postaví polygon pro autonomní vozy za čtyři miliardy korun

Německá automobilka BMW stejně jako většina ostatních světových hráčů pracuje na vozech s autonomním řízením. Jednou z nejdůležitějších částí vývoje automobilů bez řidiče je pečlivé testování v praxi, což je důvod, proč se automobilky neobejdou bez specializovaných areálů simulujících reálné situace. A BMW areál pro jejich testování s největší pravděpodobností postaví v České republice, zřejmě někde na Sokolovsku. S informací přišel server iHNED.cz.

Výstavba polygonu údajně přijde bavorskou automobilku na čtyři miliardy korun a výsledný areál zaměstná okolo 400 lidí, zejména odborníků na dopravu a počítačových expertů. Součástí testovací oblasti bude kromě 109 km silnic také několik budov simulujících typickou městskou zástavbu, což by mělo pomoci navodit co nejvíce reálné podmínky pro autopiloty.

K informacím se oficiálně odmítl vyjádřit zástupce BMW, starosta Sokolova i ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Havlíček. Celý projekt byl ale nepřímo potvrzen již dříve, protože v červenci tehdejší ministr financí Ivan Pilný informoval v rozhovoru se serverem iDnes.cz právě o plánech BMW na vybudování zmiňovaného areálu.

Pro projekt, který by měl vzniknout do roku 2021, byla vybrána Česká republika zejména díky relativní blízkosti k centrále automobilky i výrobním závodům a v náš prospěch hrály i předchozí pozitivní zkušenosti investora.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

3 komentáře

 1. Milan (neregistrovaný)

  Oplotí obrovské území a přínos ekonomice nula.
  Něco, co by si v Německu nemohli finančně dovolit.

  • Jakub (neregistrovaný)

   Přes 400 vysoce placených zaměstnanců je přínos nula?

   • lerion (neregistrovaný)

    No, otazka je kolik z nich budou obcane CR a zda je vubec sezenou. Kvalifikovanych lidi mame kriticky nedostatek uz dlouho.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *