TOPlist

Blokování pop reklamy na Androidu: poradíme vám, jak na to

Android blokování reklamy, jak blokovat reklamu

Vyskakovací (popup) reklamy umí být pěkně otravné nejen desktopu, ale především na menší obrazovce chytrého telefonu. V Androidu se kromě klasických reklam na webových stránkách můžeme setkat se třemi typy vyskakovacích reklam – v prohlížeči, v aplikacích a v notifikační liště. Pokud už těchto reklam máte dost, v našem článku najedete návod, jak se jich nadobro zbavit.

Blokování vyskakovacích reklam v prohlížeči

Pokud vám otravné vyskakovací reklamy pravidelně servírují vaše oblíbené stránky, není nic jednoduššího, než zapnout jejich blokaci přímo v prohlížeči. V nejrozšířenějším mobilním prohlížeči Chrome toho docílíte poměrně snadno – klepněte na tři tečky, dále na Nastavení a v něm najděte položku Nastavení webu.

V podnabídce Vyskakovací okna a přesměrování se poté ujistěte, že přepínač máte v té správné poloze, tedy zapnutý. Pro jistotu si můžete zapnout také přepínač v podnabídce níže, s prostým názvem Reklamy. Nutno podotknout, že toto nastavení vám nezablokuje reklamy kompletně, ale pouze ty otravné či zavádějící.

reklamy ad advert město
Ve skutečném světě jsme reklamami obklopení, tak proč se nechat obtěžovat i v telefonu?

Jestli to problém nevyřeší, nabízí se ještě možnost aktivovat Zjednodušený režim, který najdete opět v Nastavení. Tento režim nejen že bude šetřit váš datový balíček, ale nebude spouštět na stránkách nepotřebné elementy, kterými vyskakovací reklamy bezesporu jsou. Pakliže ani tak problém s vyskakovacími okny nebude úspěšně vyřešen, vyzkoušejte jiný prohlížeč, který se zaměřuje na výkon a spoření dat. Dobrým příkladem je třeba Opera Mini.

Blokování vyskakovacích reklam v aplikacích

Vyskakovací reklamy v aplikacích jsou velmi otravné a umí znepříjemnit nejen používání aplikace či hry, ale občas také pohyb v menu nebo na domovské obrazovce. Vždy musíte zvážit, zda vám používání té či oné aplikace nebo hry stojí za tyto reklamy. Nejjednodušší způsob, jak se jich zbavit, je zakoupit placenou verzi, která reklamy neobsahuje. Co ale dělat v případě, že tato možnost není k dispozici?

Někdy se zkrátka stane, že určitá aplikace zobrazuje vyskakující reklamy i ve chvíli, kdy ji nepoužíváte. Polovina bitvy s takovýmito reklamami je identifikace inkriminované aplikace, která za tento nešvar může. Zapřemýšlejte, odkdy se tyto reklamy objevují a co za aplikace jste instalovali. Nejčastějšími viníky jsou čističe paměti, sbírky tapet nebo svítilny.

Trivia Crack No Ads
Zakoupením prémiové verze se zbavíte reklam nejrychleji

Pokud problém přetrvává, nezbývá než zjistit, které aplikace mají povolení zobrazovat svůj obsah na popředí. Najeďte do Nastavení – Aplikace a oznámení – Rozšířené – Přístup ke speciálním aplikacím – Zobrazit přes ostatní aplikace. Tady najdete kompletní přehled všech aplikací, které mají povolené zobrazovat cokoliv přes ostatní aplikace.

Následně stačí selský rozum k identifikaci hříšníka, který tento typ oprávnění dozajista nepotřebuje. Můžete ale také postupovat metodou pokus/omyl a postupně zapínat a vypínat povolení zobrazovat informace přes ostatní aplikace, abyste našli tu, která tohoto oprávnění zneužívá.

Blokování vyskakovacích reklam v notifikační liště

Ačkoli se technicky nejedná o vyskakovací reklamy, stále je tento typ nevyžádaného oznámení velmi rušivý a nepříjemný. Zjištění viníka je v tomto případě poměrně snadné – stačí stáhnout notifikační lištu a podržet prst na inkriminované notifikaci. Následná nabídka vám odhalí jméno aplikace, odkud pochází.

Jak odstranit Android malware bez ztráty dat?

Ve většině případů můžete rovnou využít posuvníku a tento typ upozornění zrušit, v ostatních případech máte možnost najet skrze ikonku Informace (písmeno i v kruhu) přímo do nastavení konkrétní aplikace a skrze nabídku Oznámení dostanete přístup rovnou ke všem typům upozornění, které daná aplikace servíruje. Zde můžete vypnout všechny, nebo jenom některé.

K upozorněním máte často také přístup rovnou z aplikace a jejího nastavení. To se nejčastěji skrývá v hamburgerové nabídce, pod třemi tečkami nebo ozubeným kolečkem, záleží na konkrétní aplikaci. Často v nastavení konkrétní aplikace najdete všechny typy oznámení, které aplikace využívá, a rovnou si můžete vybrat, které chcete vídat a které nikoli.

Vyskakovací reklamy umí pořádně znepříjemnit život

Jestli vás překvapí vyskakovací reklamy, nyní už víte, jak s nimi bojovat. Je třeba vždy nastavit mantinely toho, co je z hlediska inzerentů ještě přípustné a co už nikoli, a mezi tyto praktiky vyskakovací reklamy bezesporu patří. Jen buďte tolerantní k těm běžným, neinvazivním reklamám. Často totiž právě ony mohou za to, že si svou oblíbenou aplikaci nebo webovou stránku můžete užívat v plné míře zdarma.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku