Domů » Bleskovky » BlackBerry zločince neochrání: Kanadská policie umí dešifrovat zprávy z BBM

BlackBerry zločince neochrání: Kanadská policie umí dešifrovat zprávy z BBM

Šifrovat či nešifrovat? Po případu Apple vs. FBI se stalo šifrování internetové komunikace poměrně žhavým tématem. Zatímco jedna strana obyvatel obhajuje právo na soukromí svých dat, druhá má strach z nebezpečí, která mohou za neprolomitelnými branami všemožných messengerů vznikat. Apple či například WhatsApp spadají do první skupiny a šifrují komunikaci svých uživatelů takovým způsobem, že se k ní sami nedostanou; naopak BlackBerry nemá problém si vaše zprávy v případě potřeby dešifrovat, či je dokonce poskytnout třetí straně.

johnchen

Tuto překvapivou zprávu přinesl server Vice.com, který zjistil, že kanadská policie disponuje minimálně od roku 2010 globálním dešifrovacím klíčem, s nímž je schopná odtajnit téměř jakoukoliv PIN to PIN komunikaci mezi zařízeními BlackBerry. Kanadská firma s tímto klíčem údajně pomohla policii odposlechnout mezi roky 2010 – 2012 více než milion zpráv v rámci vyšetřování vraždy šéfa jedné z pěti newyorských organizovaných zločineckých skupin. Šéf BlackBerry John Chen na blogu BlackBerry spolupráci přiznal a objasnil, jak kanadská v konkrétních případech postupuje:

„V BlackBerry existuje rovnováha mezi tím, co je správné (například pomoc při zadržování zločinců) a přitom se snažíme zabraňovat zneužívání vládních invazí do soukromí uživatelů (jako zamítnutí přístupu k našim serverům, které si vyžádal Pákistán). Byli jsme schopní tuto rovnováhu najít, přestože nás vlády tlačily ke změnám našich etických základů. Navzdory těmto tlakům byl náš postoj neochvějný, a naše činy jsou důkazem toho, že jsme se k dodržování zásad zavázali.“

Je tedy pravděpodobné, že BlackBerry v odůvodněných případech poskytlo vyšetřovacím složkám přístup k šifrovaným zprávám svých uživatelů vícekrát, a že uživatelská data jsou u BlackBerry v bezpečí pouze pokud nejsou v rozporu se zákonem. Nutno podotknout, že do komunikace skrze BlackBerry Enterprise Server (BES) kanadská firma žádná zadní vrátka nemá.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

 1. Martin P. (neregistrovaný)

  -Blackberry je obecná platforma
  -BBM je BlackBerry Messenger , konkrétní SW

  Pokud má globální klíč na BBM, nemá automaticky globální klíč na BB smartphony. Jedná se podle článku o BIS službu a né BB smartphony obecně.

 2. Mirek (neregistrovaný)

  Problem s „vyvazenym pristupem“ je, ze to takhle idealne nefunguje. Nemam vubec problem s kanadskymi kriminalisty, ale s tim, ze to nepochybne bylo pouzito i jinde (no, nakonec se BB domluvila i s temi Pakistanci – nedelam si iluze o cem ten kompromis byl). Takze pristup mel asi kdekdo (mineno co se tyce ruznych statnich instituci od Kanady a USA po Cinu, Indii, Rusko a nakonec asi i ten Pakistan).
  O bezbrehem pristupu tajnych sluzeb, ktere se ani moc netaji tim, ze odposlouchavaji kdekoho (nikdy clovek nevi kdy najde neco zajimaveho co se muze hodit) ani nemluvim.

  Dalsi problem je s tim co je to „kriminalnik“. To je velmi gumovy pojem. Ono treba oficialne takovi politicti vezni byli asi naposledy za carskeho Ruska. Od te doby se vlady po celem svete poucily, ze to neni dobre public relation. Je mnohem lepsi oznacit politickeho odpurce za bezneho kriminalnika ci teroristu. A je po problemech. A nedela se to tak jen v Cine. Takovy Julian Assange – ano, oficialne jeho obvineni nema vubec nic spolecneho s WikiLeaks, jen tak premyslim jestli britske a svedske urady jsou tak horlivi i u kazdeho jineho bezneho zlocince…

  Strucne receno – „vyvazeny“ Blackberry pristup je jen zasterka totalni kapitulace na ochranu soukromi pred statnimi institucemi po celem svete. Staci zadupat, stahnou ocas a vydaji klic ci umozni pristup jinak.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).