BlackBerry Z10: Podrobné informace o připravované ostružině (aktualizováno)

Uniklých informací o BlackBerry Z10 již bylo tolik, že je těžké čtenáře s něčím překvapit. Nám se však podařilo na rakouském serveru najít poměrně exkluzivní informace a testy. Tady jsou…

Včera se na několika amerických a kanadských serverech objevil německy komentovaný videopohled na předprodukční verzi celodotykové ostružiny s modelovým označením Z10. Video zahrnuje stručný pohled na konstrukci a dále se věnuje především systému BlackBerry 10, o kterém už jsme vás podrobně informovali například v tomto článku. Redaktoři za „velkou louží“ už se nesnažilli přeložit původní článek ze serveru telekom-presse.at, nám však rakouská němčina nedělá problém a z článku jsme získali poměrně zajímavé informace.


Natáčel video sám Arnold Schwarzenegger? :) Redaktor má tak velké ruce, že Z10 vypadá miniaturně, i když je větší než iPhone 5

Konstrukce a design

Vzhled chystaného BlackBerry Z10 není žádnou novinkou, nově se nám ale podařilo zjistit například přesné rozměry a váhu telefonu. BlackBerry Z10 má tedy míry 129 x 65 x 8 milimetrů a vaší kapsu zatíží o 125 gramů. Nejčastěji debatovaným rozměrem bývá poslední dobou tloušťka telefonu, pro lepší představu tedy zmíníme, že BlackBerry Z10 bude zhruba stejně tenký jako iPhone 5, který má od displeje k zadnímu krytu 7,6 milimetrů. Několik milimetrů by se jistě ještě dalo ušetřit použitím unibody konstrukce, RIM však sází spíše na praktickou stránku a telefony s BlackBerry 10 vybaví odnímatelným zadním krytem s vyměnitelnou baterií a slotem pro microSD kartu.

Rakouský redaktor dále uvádí, že je 4,2″ displej chráněn proti škrábancům minerálním sklem (zatím nevíme zda se jedná o Gorilla glass, případně o kterou generaci tohoto skla). Záda telefonů mají pogumovanou povrchovou úpravu, která brání samovolnému vyklouznutí telefonu z ruky, hlavním konstrukčním materiálem je polykarbonát. Pod krytem se skrývají sloty na microSIM a microSD karty a akumulátor o kapacitě 2100 mAh, který v testu rakouského deníku dokázal živit „zed desítku“ při běžném používání bezpečně alespoň jeden den. Je to prakticky první zveřejněný údaj o reálné výdrži tohoto telefonu, jeho software se však stále ladí, je tedy možné, že bude výdrž ve finálních kusech ještě o trošku lepší. Pod baterií se ještě skrývá systémový reproduktor, který zřejmě k vedení zvuku šikovně využívá mezery na spodní straně telefonu, která primárně slouží k pohodlnějšímu odklopení zadního krytu. Podle autora, který BlackBerry Z10 testoval, má reproduktor vynikající a dostatečně hlasitý zvuk, tuto informaci budeme moci ověřit až když se nám Z10 dostane do redakce na plnohodnotnou recenzi.

Hardwarová výbava

Množství hardwarových paramerů už je nám známo delší dobu, nad některými parametry však dosud visel otazník a některé se naopak v průběhu vývoje změnily. Nedávno jsme se dozvěděli, že Z10 dostane nakonec dvojnásobek paměti RAM, tedy 2 GB, nově ale víme, že bude inovována i čipová sada. Čip OMAP 4460 od Texas Instruments se RIM rozhodl vyměnit za novější řadu 4470, takt dvoujádrového procesoru zůstává stejný, tedy 1,5 GHz. Nezmění se nejspíš ani kapacita vnitřního úložiště, užitečná je ale informace, že operační systém zabírá z celkových 16 GB pouze 0,6 GB. Na zbytek vnitřního úložiště budou moci uživatelé instalovat hry a aplikace co jim hrdlo ráčí, pro ukládání médií jako jsou hudba, filmy nebo pořízené fotografie a videa bude asistovat microSD karta, která celkovou kapacitu rozšíří až o dalších 32 GB. Kompletní parametry si můžete prohlédnout v našem katalogu.

Fotoaparát

Hlavní fotoaparát BlackBerry Z10 bude vybaven přisvětlovací diodou a snímačem o rozlišení 8 Mpix, na přední straně mu sekunduje 2Mpix kamerka pro videohovory přes proprietární komunikační službu BBM a stejně jako hlavní fotoaparát zvládne natáčet video o rozlišení 1080p. V rakouském článku je fotoaparát vychvalován především ve špatných světelných podmínkách, kde dle slov redaktora údajně překonává i Lumii 920 nebo iPhone 5. Ukázkové fotografie uvedené v článku jsou bohužel velice malé a nejdou rozkliknout, podívejte se ale na video pořízené s BlackBerry Z10 v nočním městě. Je z něj sice vidět, že by ještě RIM mohl rozhodně zapracovat na optické či softwarové stabilizaci obrazu, celková kvalita je ale vzhledem k chabým světelným podmínkám velice uspokojující a potěší i záznam stereo zvuku.

Software

Samotnému systému BlackBerry 10 už jsme na SmartManii věnovali dostatek pozornosti, proto jej nebudeme znovu do detailů rozebírat. Nedávno jsme vás také v tomto článku informovali o tom, že desítkové ostružiny budou vybaveny hlasovou asistentkou a o této části systému se zatím kromě několika málo uniklých screenshotů příliš neví. Rakouskému redaktorovi se ale poštěstilo získat předprodejní model, který je již touto asistencí vybaven a hodnotil ji velice kladně, v německém jazyce se prý hravě vyrovná například Siri od Applu. Zatím z jiných zdrojů víme, že bude umět například zahajovat hovory, psát SMS či BBM zprávy, vytvářet události v kalendáři nebo hledat různá fakta na internetu. Autor slíbil, že se této funkci bude věnovat v další části svého videopohledu, který by měl být zveřejněn během dneška, článek tedy co nevidět doplníme.

V diskuzním fóru vietnamského serveru BBVietnam se dále objevil první důkaz toho, že se BlackBerry 10 dočká oblíbené komunikační aplikace Skype. Jeden z uživatelů nejprve objevil ikonku Skypu v nové verzi operačního systému pro vývojářské zařízení Dev Alpha, další důkaz byl pak schován přímo v kódu, který definuje zobrazení ikonky v případě, že je Skype nainstalován. Zástupci aplikací pro Facebook, Twitter nebo LinkedIn už tak velkým překvapením nejsou, konec konců RIM se chlubí tím, že v den D, tedy během keynote 30. ledna bude na BlackBerry World k dispozici více než 70 000 aplikací a her, kanadská společnost má taktéž údajně poskytnout zájemcům o novou platformu BlackBerry 10 až 90% z příčky šesti set nejoblíbenějších aplikací z Androidu a iOS. Je to poměrně odvážné tvrzení, nicméně navzdory množství uniklých informací o chystaných zařízeních a oficiálně prezentovaném vzhledu BlackBerry 10 si RIM nechává pro sebe to největší tajemství, a sice podporu od velkých softwarových společností. Již od loňského roku Kanaďané vynakládají maximum sil a peněz na podporu stávajících vývojářů a především nalákání těch nových, vypadá to tedy, že narozdíl od Windows 8 nebo současného BB OS 7 by platforma BlackBerry 10 neměla rozhodně trpět nedostatkem aplikací a her.

Aktualizováno 19.1. 2013

Jak jsme uvedli v článku, deník telekom-presse.at, kterému se podařilo ukořistit předprodejní verzi BlackBerry Z10, měl vydat pokračování svého videopohledu na toho zařízení vy si jej můžete nyní prohlédnout níže. V druhé části se redaktor zaměřil na software, nás však zaujala především ukázka hlasového ovládání a nativní aplikace BlackBerry Maps. Hlasovou asistentku probudíte podržením středového tlačítka mezi ovladači hlasitosti, poté se zobrazí rozhraní podobné tomu, které známe od Siri na iOS. Ovládání je podle videa celkem plynulé, rozpoznání řeči i provedení následné akce probíhalo bez větší latence a prý i chybovost je minimální. Velkou otázkou zůstává, kterými jazyky RIM svou virtuální sekretářku vybaví a zda se vůbec někdy dočkáme i české verze.

Pozitivním překvapením byla krátká ukázka map. RIM provozuje stejně Apple nebo Google vlastní mapy, aplikace s názvem BlackBerry Maps je i na současném BB OS 7.1 již dost použivatelná a reaguje svižněji, než Google Maps, nicméně ji chybí dost zásadní funkce, a to sice navigace. Redaktor ale uvádí, že mapy v BlackBerry 10 obsahují „turn-by-turn“ navigaci a je to vidět chvilku i na obrazovce. Zajímavostí je, že podklady prý nepatří Googlu, ani Nokii, je tedy velice pravděpodobné, že RIM těžil ze spolupráce s nizozemskou navigační společností TomTom, o které se psalo loni.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku