Domů » Články » BlackBerry Passport představen: Kostka našlapaná efektivitou, výkonem a prostorem pro obsah

BlackBerry Passport představen: Kostka našlapaná efektivitou, výkonem a prostorem pro obsah

Keynote BlackBerry je za námi, na pódiu byla představena očekávaná novinka BlackBerry Passport, která si vás chce získat na obrovský displej, neuvěřitelnou výdrž a slušný hardware.

Než se pustím do detailů ohledně představeného telefonu, dovolte mi uvést článek několika subjektivními postřehy ohledně samotné keynote. BlackBerry se stejně jako loni rozhodlo svůj velký den prožít simultánně hned ve třech světových velkoměstech – v kanadském Torontu, dále v Londýně a v Dubaji. Hlava společnosti John Chen se pochopitelně nacházel v Torontu odkud jsme měli možnost také sledovat živý přenos. Na první pohled bylo znát, že scéna nemá velikost fotbalového hřiště na rozdíl od populárnější konkurence jako je Apple nebo Samsung. Je otevřenou otázkou zda byl úmysl se držet minimalismu a elegance, nebo zda se škrtaly rozpočty. 

Wayne Gretzky jako patron BlackBerry

Jako první se na jevišti objevil CEO John Chen a bylo znát, že oproti svým předchůdcům ve vedení BlackBerry je opravdu zvyklý mluvit před kamerami, působil velice uvolněně, přirozeně a hojně vtipkoval. Narazil například i na uniklou firemní zprávu o ukončení restrukturalizace společnosti peprnou poznámkou, že pokud tu uniklou zprávu ještě někdo z obecenstva neviděl, dostane od něj osobně kopii. Ostatní přednášející už tak zdatní mluvčí nebyli a i bývalá kanadská hvězda NHL Wayne Gretzky, který krátce na pódiu podpořil tým BlackBerry, projevoval značné známky nervozity.

 Wayne Gretzky je považován za nejlepšího hráče v historii NHL, na pódiu vyjádřil podporu BlackBerry

Kouzlo čtvercového displeje

BlackBerry Passport přichází se 4,5palcovým displejem o tvaru čtverce, který má rozlišení 1440 x 1440 pixelů a denzitu 453 ppi. Vedoucí BBM týmu Jeff Gadway předvedl názorně na pódiu jak tato netradiční forma obrazovky slouží uživatelům při podání obsahu. BlackBerry Passport srovnal s populárním Samsungem Galaxy S5 a horkou jablečnou novinkou iPhone 6 a v sérii živých demonstrací ukázal, že například po otevření dokumentu z balíčku Office zabere na klasických telefonech třetinu nebo téměř polovinu displeje softwarová klávesnice (zvláště při přetočení na šířku) a na samotný obsah zbude malinký rámeček.


iPhone 6 je sice pořádný cvalík, softwarová klávesnice vám ale překryje dobrou polovinu displeje.

Oproti tomu široký displej Passport dovolí zobrazit celkem komfortně nejen textový dokument, ale i webovou stránku a navíc si nemusíte výhled překrývat prsty, protože skrolovat lze na speciální hardwarové klávesnici s dotykovým povrchem. Nejméně se čtvercový displej hodí na sledování filmů, kde vás budou omezovat oboustranně černé pruhy.

Na stejný problém narazíte i při focení fotografií – výrobce nastavil výchozí formát na 1:1 aby vyplnil fotografií celou obrazovku, což je sice fajn pro hvězdy z Instagramu, ale pokud budete chtít fotografie nějak dále využít, tisknout nebo sdílet, nejspíše si změníte formát na 2:3 a opět vás pozdraví známé černé pruhy. BlackBerry zkrátka vždy mířilo na pracovité lidi a i přes dostatek multimediálních funkcí je to primárně pracovní mašina.

Jedna klávesnice vládne všem, jedna jim všem káže

O klávesnici na BlackBerry Passport už jsem se rozepsal poctivě ve svém prvním pohledu na předprodejní verzi zařízení. Je to zkrátka hardwarová klávesnice obohacena o kapacitní povrchovou vrstvu a kromě klasického psaní ji můžete využít i pro skrolování v emailech, dokumentech, prohlížeči a jinde, dále dvojím poklepáním zobrazíte textový kurzor s lupou a jemným pohybem prstu po povrchu klávesnice jej můžete poměrně precizně přesouvat; v kombinaci s tlačítkem Shift na displeji můžete stejným způsobem i označovat text.

Nevýhodou je to, že se na ní nedá psát jednou rukou a je taky poměrně široká, takže jsem sám zvědav jak mi to půjde během rozsáhlého testování před vydáním recenze, věřím ale že to bude jen otázka zvyku.

Aktualizace BlackBerry 10.3

BlackBerry Passport je první ostružinou, která vyjde do světa s aktualizací systému BlackBerry 10.3 a dostane tak do vínka velké množství nových funkcí stejně jako nový grafický kabátek. Starší ostružiny (Z10, Z30, Z3, Q10 a Q5) dostanou aktualizaci taktéž, ale s měsíčním zpožděním (nebo již dnes neoficiálně díky komunitě). Namátkou zmíním několik z nových funkcí – patří tam například nový režim pokročilé interakce, který aktivuje telefon jakmile jej zvednete ze stolu a naopak uspí položením displejem dolů, stejným překlopením lze i utlumit příchozí hovor nebo jakoukoliv jinou notifikaci.


Triage mode urychlí hromadné zpracování emailů a notifikací z různých aplikací a kecálků

Ve virtuální kanceláři BlackBerry Hub přibyl takzvaný „triage mode“ (čtěte „triáž“, pozn. red.), díky kterému můžete velice rychle jedním kliknutím zpracovat velké množství emailů, můžete je mazat, archivovat, měnit status mezi přečtený/nepřečtený, vlaječkovat nebo provést rychlou instantní odpověď aniž byste museli daný chat nebo email fyzicky otevřít. I změny v UI jsou rázu praktického, například všude se objevily takzvané „instantní akce“, což je například velké modré kolečko na screenshotu výše.

Je to zkrátka nejčastěji používaná funkce v každé jednotlivé aplikaci (například spoušť u foťáku, přidání události v kalendáři, vyhledávání v souborovém manažeru atd) a i v rámci Hubu se tato akce mění podle toho kde se právě nacházíte (z volby pro vytvoření zprávy na hlavní stránce na vytváření statusu v případě FB sekce nebo na volbu odpovědět v případě jednotlivých emailových zpráv). Většinou tedy nemusíte ani přemýšlet, stačí klepnout na ten velký modrý „čudlík“ a telefon uhodne co jste chtěli udělat.

Praktických funkcí a všelijakých vychytávek urychlujících každodenní práci s chytrým telefonem je v BlackBerry 10.3 schovaná hromada není v mých možnostech je všechny v tomto článku vyjmenovat. Velkou část keynote si Kanaďané vyhradili pro představení služby BlackBerry Blend, která je založena na podobném principu jako Continuity od Applu, ale nabídne mnohem více funkcí a širší podporu (PC, Mac, telefony BlackBerry, tablety s iOS a Androidem), této službě však věnuji samostatný navazující článek.

BlackBerry Assistant: Pracovitý mluvící skřítek v telefonu

Na pódiu v Torontu byla představena i nová hlasová asistentka, která se jmenuje stroze BlackBerry Assistant a její prioritou je práce, práce a jen práce – už ji chybí jen uniforma a rákoska. Stejně jako Cortana od Microsoftu umí poslouchat jak na mluvené příkazy, tak i na ty psané (v případě že se nacházíte na veřejném místě a nechcete před lidmi hulákat na svůj telefon). Ihned po spuštění nabídne přehled nejčastěji používaných akcí a vyhledávaných výrazů, pokud například často voláte někomu z přátel, největší čtverec obsadí její/jeho fotka a popisek „Volat XY“, jedním klepnutím se rovnou vytočí telefon.


BlackBerry Assistant si poradí i s přezdívkami ;)

Velkou výhodou oproti konkurenci jsou interaktivní příkazy, například již z hlavní obrazovky můžete na klávesnici Passportu napsat „FB Tohle je status vytvořený na BlackBerry Passport“ a zařízení samo pozná že chcete vytvořit status, stačí jej tedy už jen odenterovat a je hotovo, stejně lze i vytvářet emaily, sms a další zprávy, zakládat události v kalendáři, úkoly nebo budíky a mnoho dalších. BlackBerry Assistant by měl podporovat i česky psané příkazy jako „volat Jan Novák“, jelikož univerzální hledání v současných ostružinách si s tím v české lokalizaci taktéž poradilo, na hlasové pokyny v češtině ale tradičně zapomeňte.

Natural Sound Technology: Údajně pokoří i HTC One M8

Výrobce nezapomněl investovat čas a rozvoj i do audio výbavy nové ostružiny, například hlavní reproduktor je tak výkonný, že má o 18 % větší maximální hlasitost než HTC One M8 a je až o neuvěřitelných 350 % hlasitější než Samsung Galaxy S5. Přilepšil si i reproduktor ve sluchátku, ale aby vám neodrovnal sluchový aparát až na vás druhá strana začne ječet, dokáže svou hlasitost automaticky regulovat pomocí přídavného mikrofonu uloženého hned vedle sluchátka, ten spolu s proximity senzorem pozná i pozici sluchátka vůči uchu a opět dodatečně odreguluje zvuk tak, abyste hovor za každých podmínek slyšeli perfektně.

BlackBerry Passport má celkem 4 mikrofony, kromě toho hlavního a výše zmíněného mikrofonu u sluchátka jsou na rámu konstrukce rozmístěny ještě další 2, které snímají úroveň okolního hluku. Pokud například vystoupíte z domu do rušné ulice, telefon automaticky začne tento hluk filtrovat odečítáním od zvukové stopy hlavního mikrofonu a navíc zvedne hlasitost reproduktoru ve sluchátku.

Hardware a baterie: „Šťávy“ má na rozdávání

BlackBerry Passport má sice nevyměnitelnou baterii, za to dostal pod zadní kryt pořádnou „tatranku“ s kapacitou 3450 mAh, což má zaručit dle výrobce až 30 hodin aktivního používání. Během keynote bylo řečeno, že nejde o pouhý test přehrávání videa, telefon byl testován kombinací různých běžných výkonů jako telefonování, prohlížení internetu, přehrávání hudby, videa, odesílání a přijímání dat a dalších aktivit, tudíž by hodnota měla co nejvíce odpovídat reálu. Nám nezbývá než si ulovit vlastní Passport na recenzi a proklepnout zda nám BlackBerry nevěší bulíky na nos.

Kromě velké baterie najdeme v nové ostružině 13Mpx fotoaparát s přisvětlovací diodou, 2,2GHz čtyřjádrový procesor od Qualcommu, 3 GB paměti RAM a 32 GB vnitřního úložiště s možností dalšího rozšíření formou microSDXC karet. Na spodní straně je konektor, který vypadá jako klasický microUSB, ale ve skutečnosti jde o takzvaný SlimPort, který je kompatibilní s běžnými microUSB kabely, ale kromě přenosu dat a nabíjení si pomocí patřičných redukcí poradí i s USBhost nebo výstupy na HDMI, VGA, DisplayPort 1.1, DisplayPort 1.2 a DVI. Rámeček z poctivé oceli by měl zároveň zaručit, že Passport neohnete v kapse jako iPhone.

Ceny a dostupnost

Prodej BlackBerry Passport byl zahájen ihned po skončení keynote. Kanadský operátor Telus jej bude do konce měsíce nabízet za akční cenu 599 USD (v přepočtu necelých 13 000 Kč), pak cena stoupne na $699, se smlouvou si jej Kanaďané pořídí za pouhých 200 dolarů. Za stejnou akční cenu jej právě nabízí i samotný výrobce na svých stránkách. Do České republiky by se měl dostat koncem října, na keynote bylo řečeno, že do konce roku bude Passport prodávat přes 30 světových zemí.

Vzhledem k DPH vzroste cena v našich krajích přibližně na 16 000 Kč, v Británii jej pořídíte za 529 liber, v sousedním Německu a ve Francii za 649 Eur, tudíž se nevyplatí jej odtud dovážet, leda byste si udělali výlet za „velkou louži“. Telefon je prozatím všude nabízen v černé barvě, ve výstavní místnosti po samotné prezentaci byla ale vystavena i bílá verze, která se zřejmě na pulty dostane se zpožděním.


BlackBerry Passport rozhodně vyděsí svou šířkou, avšak do kapsy se stále bezpečně vejde

My už se těšíme až se nám tahle obrovská ostružina dostane do redakce na test, jakmile se nám podaří ji ulovit, připravíme pro vás plnohodnotnou recenzi. Prozatím rádi uslyšíme vaše názory na BlackBerry Passport v komentářích a taktéž si můžete přečíst naše první dojmy z krátkého testu předprodejní verze.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

70 komentářů

 1. Tento telefón považujem za jeden z najfascinujúcejších dizajnových počinov v oblasti mobilných technológií. Zatiaľ pozorujem, že je dokonalým polarizátorom spoločnosti – na fórach vyvoláva buď bezbrehé nadšenie, alebo bezbrehý odpor. Sám seba radím do prvej kategórie. Normálne ma nové BB pokúša. Mimochodom, TheVerge už napísalo recenziu a definitívne sa mi potvrdilo, že ten portál je hnoj. Veď posúďte sami.

  • MADEIN CHINA (neregistrovaný)

   Ergonomia drzania nula bodov, horsia ako pri lopatach-phabletoch. Kto dnes potrebuje plastovú HW klavesnicu s navyše netypickyn rozlozenim, keď SW klávesnica v OS10 je na excelentnej úrovni ? Tento telefon je pre par BlackBerry nadsencov, navyše nie je veľmi rozumne davat v dnešnej dobe za BlackBerrry viac ako 250€, ked ta firma tu uz zajtra nemusí byt. A neviem co je neobjektivne na recenzii na The Verge, ten telefon bol naozaj pomalý…

  • Tím zvracením jsi chtěl zřejmě říct, že dle definice Zaklínače se řadíš do druhé skupiny.

  • yamaco (neregistrovaný)

   Pro každou firmu může platit, že tu dnes je a zítra být nemusí. A divil by ses, kolik lidí je na HW klávesnici zvyklých a její přítomnost je kritériem pro koupi daného typu telefonu.

  • „Kto dnes potrebuje plastovú HW klavesnicu s navyše netypickyn rozlozenim, keď SW klávesnica v OS10 je na excelentnej úrovni ?“

   Co já bych dal za zasouvací HW klávesnici (alá Sony Xperia PRO), SW klávesnice nikdy nebudou tak dobré, jako HW. Výrobci se ženou za co nejmenší šířkou, já chci de facto opak – klidně ať je telefon tlustější, ale ať má HW klávesnici. Já bych si snad koupil i WP s HW klávesnicí, kdyby nějaký takový MS představil.

  • haha (neregistrovaný)

   No to by som sa pozrel či by ste vyrobili takýto telefóna predávali ho za 250 € ….

   Ono BB je firemného sektora nie pre detičky na hranie… z BB dá dosiahnuť overene zvýšenie produktivity a ta HW klávesnica je dotyková takže nie je obyčajná plastová…

   Ono ja si myslím že ako pracovný nástroj ( čo BB je primárne) je to skvelé zariadenie ušité na mieru

  • Nerozumné bolo dať 600€ za 920, pri tomto BlackBerry je cena opodstatnená, aj keď po slabých predajoch tiež padne.

  • alexnoc (neregistrovaný)

   Souhlasím s narážkou na The Verge – sice né v tak emotivní podobě, ale je to hodně zaujatý a nekonstruktivní web. Když se podíváte na recenze iphonu 6, který dostal 9 bodů, přičemž z faktického hlediska není ani pořádnou evolucí iphonu 5S, pak je to smutné. Nebojuju za to, aby Passport porazil iphone, ale 6.2 bodů jsou dost neopodstatněné a za druhé tak velký propad vůči iphonu je blamáž a čistý „hate“ na BB nic víc. Hub – „není lepší než notifikace na iOS…“ To sem si musel poslechnout a přečíst aspoň dvaktrát – Hub byl jeden z důvodů, proč jsem se na předchozí iOS a WP8 už nikdy nevrátil. A když si rýpnu, jelikož mě to vytočilo, tak mě fascinuje, jak uživatelé Applu, kteří na argumenty uživatelů Androidu vždy kontrují větou: „to nepotřebujeme“, najednou tuto frázi používají jako rýpnutí do BB. Neříkám, že je Passport bezchybný a že jim možná něco na OS 10.3 dělalo starosti, protože je to novinka, ale ostatně iOS8 je zatím taky spíš ke vzteku než užívání, ale hold kopat do BB se nosí. The Verge opravdu není solidní novinařina.

  • ALEXNOC: To je jednoduché, jsou obyčejnými konzumenty daný firmy. WP taky dříve vůbec nepotřebovali dle mnohých SD karty a hle, SD karty jsou skutečností a najednou se jedná o rozumný krok. Prostě je jim jedno, co telefon umí, hlavně že má tu správnou značku.

  • Martin II (neregistrovaný)

   SMISEK.CZ: To by si nebol ty aby si netahal do kazdej diskusie WP a klamal o nej. Uzivatelia WP odzaciatku volali po podpore SD kariet.

  • Takový názor jsem si alespoň udělal ze zdejších diskuzí. Já osobně hodnotím SD karty jako krok zpět a berličku pro výrobce, kteří i v dnešních dobách si dovolí produkovat mobily s nedostatečnou kapacitou. Za to měl právě u mě MS velké plus, že nutil výrobce implementovat větší interní kapacity (ale i tak se dělali mobily se 4 GB).

  • SMISEK: paměťové karty jsou velice užitečné a upustit od nich je naprostý nesmysl. V telefonu žádný prostor nezaberou, karty Class 10 jsou dostatečně rychlé na potřebné funkce jako je ukládání multimédií apod. Naopak to má mnoho výhod – rychlý přenos souborů mezi počítačem a telefonem pomocí čtečky karet (WI-Fi Direct bohužel u počítačů zatím moc není a přenášet x stovek MB velké video přes internet je blbost), v případě poruchy telefonu máš všechna data na pam.kartě v bezpečí a mohl bych pokračovat dál. Paměťové karty rozhodně nejsou berlička pro výrobce.

  • Nepopírám, že SD karty jsou užitečné, ale výrobci často jich zneužívají a dávají nízké interní paměti. Proto jsem byl rád, že MS se snaží výrobce tímto donutit k zvětšování interních pamětí. Moc osobně nechápu, proč se MS na toto vykašlal.

  • Smicekcz: realita: Google pam. karty programově mrzačí několik let, MS „podporuje“, Apple od začátku ignoruje. WM, Palm OS, S60, BB nic neznamenají.

  • Ja pouzivam Z10 dva tyzdne a HUB tiez nepotrebujem, ale som nesmierne stastny ze ho mam. Vdaka nemu je komunikacia s BB 10 na uplnej urovni :-)

  • Krysar (neregistrovaný)

   Tu tvou „plastovou“ HV klavesnici chce ten kdo chce telefon používat k práci – což nejspíše neznáš – ale psaní emailů, dokumentů ap. je na dotykovce celkem nesnadné a nepohodlné, ale toto nepoznáš, dokud nezkušíš. Tudíž říkat, že něco nepotřebuješ, dokud to nezkusíš je ubohé a neznalé.

 2. Můžu potvrdit, že modré tlačítko instantní akce mají dobře vymyšleno, zatím se vždycky strefilo do toho, co chci.

  Naděje upínám v ocelovou konstrukci. Když už člověk za telefon platí tolik, chtěl by mít kvalitní materiály, ne levný blátivý hliník.

  • Zaujimala by ma ta vaha. Zrejme to bude tazsie nez Lumia 920, ale toto asi nie je urcene do jednej ruky …

  • Kevin na CB naznačoval, že v jedné ruce ovládat většinou jde. Ale asi bych zůstal u země a bral Passport jako telefon dvou rukou.

  • @standa dle mně Kevin neměl problém s ovládáním, ale padly názory, že když jsi třebas pravoruký, tak pravým palcem nedosáhneš jednoduše na levý sloupec ikon, což by bylo logické, je to dálka :)

 3. Martin (neregistrovaný)

  Vcera jsem si bo objednal a nemuzu se docka, bohuzel naskladneni v cr az 29.10 takze jeste mesic musim vydrzet :-) Komecne tel ktery ma vyborny operacni system a pro me i krasny design, momentalne pouzivam jako soukr tel s androidem a jako sluzebni tel s wp a uz se tesim az oba zahodim. :-)

  • Ja nemusim byt hned v prvni vlne, takze jeste pockam, ale tesim se az tento nadherny kousek HW budu vyuzivat naplno.

 4. kidal55 (neregistrovaný)

  Se slzou v oku vzpomínám na Sony Ericsson P1i.

  Na něm byla radost psát. Jsem to měl mnohdy rychleji než na PC.

 5. Paulin (neregistrovaný)

  Dyt je to trapny. Kdyz srovnavaji at nepodcasi? Jasne ze na mapach bude videt vic na blackb kdyz mapa na iphonu ke dvakrat zversena oproti druhemu telefonu, to si dojde kazdemu ze cim mensi mapa tim vic uvidite ne? Nerikam ze kdyz maji sirsi displej ze uvidi stejne, ale prostw nehrajou fer, maji to ukazat realne…

  • Rezza (neregistrovaný)

   Na keynote říkali, že všechno nechávají tak, jak aplikaci pustí. Ale tady u map to opravdu chtělo stejný zoom.

 6. T.Z. (neregistrovaný)

  Už teď si nedokážu představit že bych se vracel zpátky na jinou platformu než BB 10. Tenhle stroj ale posunul efektivitu práce a komunikace na další level. Kdo nevyzkoušel klávesové zkratky a neviděl ten displej nepochopí. Tohle je „must have“ pro všechny co nemají telefon na hraní(a nenosí úzké jeans :D)… Teď už jen vymyslet kde na něj vezmu :)

  • da (neregistrovaný)

   :D Tak sú dve možnosti buď poviete šéfovi nech Vám ho zaobstará

   Alebo treba otvoriť peňaženku a vygrcať keš :D

 7. anti-hipster mašina :D, btw bb rozhodněn není pro ty co rádi flešujou 3x týdně :O :) Právě proto jsem utekl od droida a wp k bezproblémovému a vyladěnému BB systému. Potřebuji halvně pracovat, né flešovat :)

 8. Hodně ošklivé.

  • mam (neregistrovaný)

   Ano, a právě pro takové, jako ty, je tu olbřímí hromada uniformních nudloidních telefonů pro zástupy :-)

 9. Petr (neregistrovaný)

  vypadá to úžasně, jak je to se spouštěním Android aplikací na BB? funguje to v pořádku, nejsou s tím spojené nějaké těžkosti, fungují všechny aplikace? Nebo už to není vůbec podporováno? Sorry možná za debilní dotaz ale o BB se tady píše jednou za sto let a jinak to také nesleduji, takže nejsem v obraze. Pokud vše běhá bez jakéhokoliv nepohodlí, tak tohle vypadá jako asi nejlepší Androidí telefon (i když bez Androida)… A co třeba aplikace přímo pro BB? existuje tam nějaká podpora vývojářů? nebo na to kašlou ještě více než na WP?

  dik za odpovědi, bez flamu :-)

  • Zajímavé, zajímáš se o Blackerry, ale první co tě napadne je podpora Androidních applikací :D

   Taksi kup android a nemusíš nic řešit.

   A ano, měl jsem Z30 – na BB se sere stejně jak na WP. Aplikace fungují tak na 50% a hry na 10%.

  • Petr (neregistrovaný)

   LOGITECH: o tenhle model se zajímám jen kvůi tomu že mi příjde hardwarově velmi zajímavý a použitelný… ale systém pokulhává aplikacemi, zajímám se o něj tedy proto, že pokud by android aplikace fungovaly bez problémů, tak ve spojení s tímto hw by byl pro mě telefon velmi zajímavý…

   Takže ti asi už došlo proč se zajímám o andoridí aplikace, pokud ne tak sleduj = systém bez pořádné podpory aplikací je k ničemu, a v minulosti bylo řečeno že zde A aplikace jedou. To znamená, že bybyl vyřešen probém s nedotatkem aplikací pro BB :-)

   už to chápeš :-)

   Android nechci, zařízení s ním vypadaj hnusně, nebo jsou to mega velké skříně, nebo nemaj výkon, nebo maj idiotské nadstavby… Za poslední 3 roky nevyšel žáden adnroidí smartphone, který by byl = hiend, kompaktní, nevýrazný (neměl křiklavě modrý plastový záda) a neměl některou z hrozných nadstaveb.

  • @Logitech: Od doby kdy jsi měl Z30 evidentně uplynulo hodně času, protože v BlackBerry 10.3 už je Android 4.4, aplikace jdou instalovat rovnou z telefonu, Amazon dokonce začal oficiálně podporovat BlackBerry a 10.3 je dodáván s předinstalovaným Amazon Appstore, stejnětak existuje nativní aplikace na stahování aplikací rovnou z Google Play. S funkčností už to dávno taky není tak tragické, drtivá většina Androidích aplikací na BlackBerry 10 funguje naprosto bez problémů, bohužel až na ty, kde Google blokuje svoje Services (Google+ atp.). Hry fungují tak z půlky podle toho co jsem testoval, tam hodně záleží jak je vývojář naprogramoval.

  • Nemáš pravdu, Z30 jsem odložil před 14ti dny, s poslední verzí BB pro vývojáře. Hry z 50% nefungují ani omyslem, na 99% procent nefungují hry které si musí stahovat „dodatečná“ data. Ostatní fungují dost podivně.

   A funkčnost aplikací je velice pochybná

  • yamaco (neregistrovaný)

   Naštěstí androidí porty na BB řešit nemusím – pro mé potřeby je nativních BB aplikací dostatek a jako profesionální programátor si pro BB napíšu vlastní appku, pokud mi nějaká chybí.

  • Petr (neregistrovaný)

   Hry mě nezajímají, jde mi o aplikace typu evernote, gmail, mapy, sítová uložiště (dropbox, one drive), něco na pohodlné čtení knih a další… tedy aplikace na „práci“… pokud je to skutečně tak v pohodě jak RUSLAN BOTSYURKO píše, tak by to bylo super.

  • Kdyby to bylo skutečně jak píše RUSLAT, tak bude Blackberry ten nejlepší Android :DDDDDD

   Ale pravda to prostě není.

  • @logitech: blahopřeji, BB a hry … a jinak mi připadáš jako tester instalací všeho co vyjde :) No někdo potřebu má, někdo ne. Vážně na BB krom nativních apps mám jenom pár, co ještě využívám pro práci – viz. evernote, dropbox, atd …

   @petr: pěkně vysvětleno než jsem to stihnul udělat já, bohužel bez pozitivního ohlasu … haters will hate :) A ANO, na BB se v ČR prdí z vysoka, stačí ti kouknout na horní lištu na smartmanii, WP, iOS, Android … ehm, něco chybí? ;) Ještě že díky Ruslanovi máme o BB povědomí. Tedy ti, kteří nečtou zahraniční news a nepoužívají pro komunikaci hlavně BBM :)

  • alexnoc (neregistrovaný)

   Petr (neregistrovaný): Dropbox a Box jsou předinstalovány nativně. Onedrive je BB Worldu ke stažení. Gmail spáruješ s BB Hub – netřeba žádná aplikace, to je obrovská výhoda BB Hub – jednoduchá, funkční správa všech konverzací, přehledně rozdělena. Evernote je nativní – nepamatuju se jestli předinstalovaný, nebo jestli v BB worldu. Pokud budeš chtít aplikace bank, tak to už se bavíme o androidu, ale zatím fungují stoprocentně všechny obecně známé banky bez problému. Spousty dalších věcí se dá řešit i kvalitním prohlížečem, který podporuje flash (dá se vypnout). V podstatě pokud ti jde především o práci, tak záleží na konkrétních požadavcích na konkrétní aplikace, ale androidu se v tomto režimu dá (kromě např těch bank) docela slušně vyhnout. A i na BB si zahraješ, nicméně né všechno o čem se píše. Každopádně tenhle systém určitě můžu doporučit, co se týče pracovního nasazení, tak dostane nový rozměr, najednou půjde všechno jednodušeji a rychleji. ;)

  • Pavel Černý (neregistrovaný)

   Na čtení doporučuji turbo reader. Dávám 325 slov za minutu a jsem moc spokojený.

  • Ruslan Botsyurko

   Ad Evernote: Existuje oficiální nativní aplikace, ale osobně mnohem raději používám řešení, které už je zabudované v systému. Stačí v nastavení telefonu přidat Evernote účet a složky i poznámky se automaticky stáhnou do systémového poznámkového bloku/úkolovníku Remember. Hlavní výhoda oproti klasické Evernote aplikaci (jak na mobilech, tak i na Macu/PC) je ta, že se ty poznámky v Remember načtou do offline a otevírají se okamžitě, zatímco v Evernote aplikaci je třeba chvíli čekat než se stáhnou a přijde mi že se ty poznámky stahují pokaždé kdy nějakou chci otevřít.

  • Z mojej skusenosti ta podpora nie je zla. Kupit BB kvoli podpore Android aplikacii nie je prilis stasne, pretoze funguju horsie a vyzeraju inak nez nativne. Na druhej strane, pokia telefon sluzi ako pracovny nastroj, je skvele vybaveny uz ked ho vytiahnete z krabice. Zvysok sa da stiahnut a pre nudzove zalezitosti ako O2, pripadne internet banking, Spotify, prehravace v pohode postacia aplikacie z PlayStore. Idu pomalsie, ale ja mam Z10. Passport je vykonom uplne inde a v 10.3 pribudne novy runtime, takze ta rychlost asi bude trochu inde :-)

  • skopix (neregistrovaný)

   @logitech: Za ty procenta co jde bych dal i ruku do ohně :) z Amazon appstore jsem vždy stáhl vše bez problémů a i data si to bez problémů stáhlo, ano, s google play je problém v tom, že si to prvně ověřuje něco u googlu, a jelikož na to android runtime nebo co to je v BB nestačí, tak toi to hodí error, ale jinak appky a hry co nepotřebujou data (ale některým jdou data v poho) jdou zatím absolutně všechny… a že sem NĚJAKEJ hráč :)

 10. Vypadá to zajímavě, uvidím až budu držet v ruce.

  Ale asi to bude hodně okrajová záležitost…

 11. nikdo to tady zatím nezmínil, ale Ruslane, těšíme se na recenzi!

 12. orgasmic (neregistrovaný)

  To je co tohle za negaci? :D :D :D

  „Nejméně se čtvercový displej příliš nehodí“

  • „We don’t need no education“ :)

   Díky za upozornění, tu druhou negaci jsem si tam omylem dopsal při korekci a nevšiml si že už jsem negoval na začátku věty, opraveno ;)

 13. BB ještě existuje ? Já myslel, že už dávno krachli. Vždyť na to dodnes není ani pořádná navigace ne. A na tento typ rozlišení nebude už vůbec nic. Je vidět, že jsou to zoufalci.

  • Alexnoc (neregistrovaný)

   No za zoufalce spíše považuji někoho, kdo si nic nezjistí a pak si příjde jen nekonstruktivně plivnout.

  • Catch-Yo-Berry (neregistrovaný)

   :-D

  • Jé tak mi promiň. BB vlastně drtí trhy prodejem, nemají žádné finanční problémy, aplikací je dostatek a tato představená kalkulačka z 80 let bude prodejní trhák.

  • jsem rád, že kasprik si nikdy BB nepořídí, nevím proč, ale jsem nadšen :D

  • ad (neregistrovaný)

   BB je na pracu nie na hry..bez sa hrajkat na android

  • BB ma uz v zaklade vacsnu toho co potrebujete, vacsina toho co chyba sa da nainstalovat a odhliadnut od tohto problemu je to asi najlepsi system sucasnosti.

  • Na práci a na jakou práci. Každej mele o práci na smartu tak by mě zajímalo co tato kalkulačka umí více než konkurenční telefony.

  • Inkvizitor (neregistrovaný)

   Než začneš žvanit nesmysly, zjistit si prosím fakta. Práce, tj. P-R-Á-C-E – najdi si to ve slovníku.

  • Rezza (neregistrovaný)

   Kalkulacky z 80 let se za prvnich par hodin prodeje (a to jen na vlastnim shopu a Amazonu) prodalo pres 200 000 kusu ;-). Ano, neni to Apple, ale na celkem specificky HW. Pry sami odhadovali do konce roku 240 000… Takhle si na Passport asi chvili pockam. Non-GAAP Loss za akcii na dvou centech taky neni nejhorsi vysledek.

  • skopix (neregistrovaný)

   Jsem celkem rád, že Kasprik nebude patřit do BB komunity :)

   btw. já s uspechem pouzivam BB i na hry, precijen , rád si zahraju :D ale je fakt že když něco potřebuju udělat pracovně, tak práce na mém BB Z10 je daleko někde jinde než na androidu :) a to nemluvím o klávesnici…. tak SW klávesnice… asi sem se do ní zamiloval :D (a to sem na ni první den nadával :D:D)

  • Pracovat sa s telefonom samozrejme neda. Vacsinou ide len o vybavovanie mailov, pripadne inu komunikaciu. Plus nejake poznamky a dokumenty. Tu ide hlavne o to, ze BlackBerry 10 tieto cinnosti zvlada lepsie nez konkurencia.

  • Takže, vezmeme to popořadě a s klidem: Rozlišení je neobvyklé, ale telefon si to v 99% případů přebere. (Mám BB Q5) Nativní navigace je NavFree-je zcela zdarma a z 99% offline, potřebuje net jen k vyhledání adresy, což může být nevýhoda; dále je tu pak placený Navitel a bez problémů fungují ještě androidí Navigon a Sygic.

  • krysar (neregistrovaný)

   Karspik je jen klasický trol, který neví o čem mluví.

   Karspiku a ty víš k čemu se používá navigace? Když už se na ni dotazuješ.

 14. Ta klávesnice by v tomto případě mohla zvládnou i swype :-)

 15. Ad nadpis:

  Kostka: [odkaz]

  Kvádr: [odkaz]

  Řekl bych, že toto BB má rozhodně blíže k kvádru, než kostce:)

  Ale když už si chceme hrát s těmi geometrickými útvary, nejlépe by asi bylo čtverec:)

 16. Sice jsem dlouholetý spokojený androiďák, ale nezbývá než zvolat – Bravo, BlackBerry!… Tohle si určitě rád vyzkouším.

 17. Krysar (neregistrovaný)

  Je úžasné, jak „nevzdělaný“ píší, že na BB nejdou „A“ hry – nu vážení, BB není určeno na hry, chcete-li předražený šunt, jenž nemá stabilní OS, defacto nic neumí a jediné díky čemu je prodávaný je relativně dobře propracovaný marketing fiktivní image, který je ve své podstatě ubohý – neb image založené na exklusivitě odporuje marketingu Iphone – chceš-li být „in“, musíš mít něco co nikdo jiný nemá, ale koukněte kolik „ovcí“ vlastní Iphone, tudíž „in“ s ním nebudete (odkazovat že čím víc lidí jej má značí, že přístroj je výtečný, je v dnešní době ubohost z neznalosti, neb z větší části je odpovědí opak – ona je Hyundai lepší než Mercedes, neb Hyunday má více lidí), krom toho – budete-li držet nejnovější šunt v podobě Iphone 5, tak nikdo pořádně nerezezná, zda je to Iphone 5, nebo Samsung Galaxy, za to BB Passport pozná každý – tak si kupte něco od Applu, Samsungu, neb to jsou hračky na hry nikoli práci.

  Další fakt je stabilita systému, kdy Iphone se časem potýká se stabilitou (o podpoře v podobě aktualizací ani nemluvě), BB i se starými OS makají naprosto výtečně a to včetně podpory v podobě aktualizací, které i dnes s OS10 vycházejí na OS7 a vždy přinesou nějakou novou funkci.

  Říkat, že něco nepotřebuji dokáže opět „nevzdělaný“, neb dokud nezkusíš, tak nevíš zda potřebuješ. Jednoduše řečeno, dokud se ti nedostane vzdělání, ani nevíš, že ho potřebuješ, ale kdybys ho někdy získal, budeš mluvit hodně jinak.

  Tím vším chci říci, že srovnávat Iphony, Samsungy, Sonny, HTC s BB je ubohost sama o sobě, hodná „nevzdělaným“, neb BB je pracovní nástroj, ty ostatní jmenované jsou pouze předražené hračky s děravým systémem.

  Aplikace je kapitola sama o sobě – BB jich tolik nemá, i když se to v OS 10.3 snaží napravit „A“ aplikacemi, ale vlastník BB jich tolik užívat nebude, neb většina spokojených uživatelů má od BB vše co potřebuje a nemá důvod si do telefonu instalovat různé zhovadilosti. A když přeci jen něco chybí a jsou na to ohlasy, BB vždy zareagovalo tak, že to svým klientům dalo – viz. různobarevně blikající dioda oznamující příchozí hovory, meily, sms ap., kdy v aktualizaci OS7 toto BB nabídlo a „nevzdělaný“ divte se – tyto „barvičky“ si můžete přiřadit i s odlišnou frekvencí blikání.

  Další appel – kdo potřebuje „plastovou“ HV klávesnici? Jednoduchá odpověd – ten kdo chce telefon využívat a používat v maximální míře. Ten kdo má telefon jen jako náhražku PS2 a minitelevize s fotoaparátem, ten ji nepotřebuje a kyž by ji měl, s velkou pravděpodobností by nevěděl co s ní, neb k nesmyslným zkratkám psaných svým virtuálním kamarádům na FC stačí dotyková klávesnice.

  Takže srovnávat Iphone/Samsung ap. s BB je jekao srovnávat Škodu Favorit (Iphone) s Mercedes CLS (BB).

 18. Krysar (neregistrovaný)

  A pak je tu samostatná kapitola BB Passport v souvislosti s jeho vzhledem – ale někdo rád holky, jiný vdolky (jak říká staré pravdivé přísloví) – neb každý máme jiný vkus a nejde se zavděčit každému, ale BB se tímto počinem na sebe snažilo upozornit, což se mu více než podařilo a to nejen vzhledem, ale i samotnou konstrukcí stále žádané HV klávesnice. Zkuste se rozpamatovat na dobu nedávnou – miniaturizace telefonů – čím menší tím lepší a trhali se s nimi prodejní rekordy – už nevím kdo – ale když přišli velikosti které máme dnes, bylo jimi na netu opovrhováno a zatracováno ( a to včetně „odborníků“ přes telefony) – nu hop a je tu… ne Iphoneop/lidoop, ale jásání, když výrobce dodá telefon s větším dispeyem.

  Formát displey Passportu je otázkou – kdo chce hračku na koukání filmů, klipů a her, bude z něj nešťastný, neb toto vše je dnes děláno na širokoúhlé rozlišení, kdo ale chce funkční pracovní nástroj, bude velmi potěšen a nebude mu vadit ani černý rámeček při shlédnutí nějakého filmu v MHD. A že to dělá foto 1:1? Ano, proč ne, tyto fota se hodí do dokumentů a na momentky, chci-li vytvořit pořádné foto, vezmu do ruky něco co asi neznáte – fotoaparát!

  Vzledem k tomu, že BB Passport je extrémně atypický pracovní nástroj, sama prodejnost hned na začátku překvapila i BB, neb je výrazně nad očekávání – toto se nedá srovnávat s masovkou v podobě Iphone/Samsung – neb marketing BB je zaměřen na jinou sortu lidí, kteří se výrazně liší tím, že za své finance chtějí dostat maximání kvalitu ane Ipoe šunt, neb narozdíl od Iphoňáků v práci pracují a nemají tak čas koukat přes nekvalitní dispey na nesmyslné filmečky.

  A nakonec otázka – vám co máte Iphone a Samsungy nevadí, že váš základní internetový prohlížeč nezvládá přehrát flash? Neb mě jako BlackBerákovi to zvládá již v základu – heč.

  • SGS4 s CyanogenMod, základní prohlížeč je pro mě dotažený UC Browser, jiný v systému není (a tak pardon, disabnutý Browser). Čéče, ani ti nevím, zda umí Flash, nepotřebuji jej. BTW: pokud se někdy setkám s nestabilitou nebo vyloženě nedostatkem výkonu (Atom CPU) na kompu, tak je to kvůli Flash, tedy opravdu, tato technologie člověku nechybí:)

   P.S. Poněkud zmatečně dáváš do roviny přístroj (iPhone) a výrobce (Samsung):)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).