BlackBerry N-series s hardwarovou klávesnicí se ukázal na prvních snímcích

Pokud pravidelně sledujete SmartManii, pak vám jistě nemusíme představovat celodotykové BlackBerry Z10 (dříve L-series), o tom už víme prakticky vše – od podrobných specifikací po různé detaily konstrukce; jeho chystaný bráška s fyzickou QWERTY klávesnicí ale zatím médiím úspěšně unikal. Až včera se na zahraničních serverech objevily postupně hned dvě fotografie BlackBerry N-series (kódové označení Nevada, u finální verze se spekuluje o pojmenování X10).


BlackBerry N-series je na této fotografii úplně vpravo

Na první fotografii se N-series nachází úplně vpravo, uprostřed je celodotykové BlackBerry Z10 a tajemné bílé zařízení na levé straně bude zřejmě Dev Alpha C, neprodejný prototyp, který RIM rozdá vývojářům ještě před 30. lednem, aby na něm mohli testovat své aplikace a hry pro BlackBerry 10. Designeři při tvorbě N-series zcela evidentně vycházeli ze současného modelu Bold 9900, mezi zásadní odlišnosti oproti svému předchůdci patří větší displej s dotykovým rámečkem, který díky jinému principu ovládání nahradil optický trackpad i řadu funkčních tlačítek pod displejem. Zbývající tlačítka vypadají na obrázku zcela identicky jen s tím rozdílem, že již nejsou uložená do oblouku, ale zarovnaná do vodorovných řad. Nově také chybí stříbrný ocelový rámeček po obvodu, konstrukce má tedy jednotnou černou barvu.

  

Co se týče specifikací, víme zatím jen to, že BlackBerry N-series bude mít displej tvaru čtverce o straně 53 mm s rozlišením 720 x 720 pixelů a denzitou 330 ppi. Podle uniklé prezentace z RIM je dále známo, že první modely budou vybaveny OLED displejem, který bude později nahrazen LED technologií (celodotykový Z10 bude mít od počátku IPS LED). Proč se kanadský výrobce rozhodl pro tento krok, není zcela známo, z uniklých prezentací je však patrné, že hodlají využít kombinace technologie OLED a tmavého barevného schématu v operačním systému k dosažení až 75% úspory spotřeby energie. Zda se jim to podaří, uvidíme až v praxi jakmile se nám tento chytrý telefon dostane do redakce. Závěrem si připomeneme, že obě zařízení budou mít svou premiéru 30. ledna 2013, ke koncovým uživatelům by se celodotykové BlackBerry Z10 mělo dostat zhruba do měsíce a N-series bude jeho cestu na trh následovat s prodlevou několika týdnů.

Zdroj

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku