Domů » Bleskovky » BlackBerry Messenger dorazí na Android 21. září, na iOS o den později

BlackBerry Messenger dorazí na Android 21. září, na iOS o den později

Na konferenci BlackBerry Live, která se odehrávala v květnu na Floridě, odhalil CEO BlackBerry Thorsten Heins poměrně velkou zprávu, a sice že kanadská společnost chystá poskytnout jejich proprietární komunikační protokol BlackBerry Messenger i uživatelům Androidu a iOS. Konkrétní termín nebyl během konference vysloven a museli jsme se spokojit s neurčitým „později tohoto léta“. Kanaďané si sice dali na čas, ale poslední letní den, tedy 21. září se opravdu dočkáme otevření bran BBM pro další platformy.

Internetem se mezitím stihla rozšířit zpráva o tom, že si Samsung domluvil 3-měsíční exkluzivitu, ta byla však vzápětí společností BlackBerry vyvrácena a BBM si tak již tuto sobotu budou moci stáhnout zdarma všichni uživatelé chytrých telefonů s Androidem od verze 4.0, den poté se dočkají i majitelé iPhonů. Z dosud známých uniklých i oficiálních informací víme, že společnost neportovala jen samotný komunikační protokol, ale i uživatelský zážitek z jeho ovládání na telefonech BlackBerry.


Zůstalo zachováno jak grafické rozhraní, tak i například „peek“ gesto, které umožňuje místo klasického stisku tlačítka „zpět“ nahlédnout tahem prstu na předchodí obrazovku a vrátit se zpět o jednu úroveň. BBM pro Android i iOS tedy bude vypadat jako věrný klon originálu z operačního systému BlackBerry 10, vývojáři dokonce přibalili i typický notifikační zvuk, který již léta oznamuje příchozí BBM zprávy na telefonech BlackBerry. Po funkční stránce by měl BlackBerry Messenger zpočátku nabídnout jen základ, tedy klasický chat, BlackBerry skupiny, sdílení GPS polohy, kontaktů, obrázků a jiných souborů nebo informaci o doručení a přečtení odeslaných zpráv. Brzy poté by se ale měl dočkat aktualizace s doplněním o pokročilé funkce, mezi které patří hlasové i video hovory s fullHD rozlišením a stereo zvukem, živé sdílení obrazovky během videohovoru a novou funkci BBM Channels, která se právě nachází ve fázi veřejného beta testování pro platformu BlackBerry 10.

BlackBerry Messenger for Android – First Demo!

Ukázka beta-verze BBM na Androidu a porovnání s originálem na BlackBerry 10

V rámci BlackBerry komunity je rozhodnutí rozšířit BBM na konkurenční platformy vnímáno celkem pozitivně, tento kecálek se těší u ostružinových uživatelů obrovské oblibě, která hraničí se závislostí, a to především díky BBM skupinám, ve kterých se scházejí lidé s podobnými zájmy. Mnozí z nich tak uvítají, že BBM budou moci používat i ke komunikaci s přáteli, kterým chutná spíše jiné „ovoce“. Případně se dá předpokládat zájem u lidí, kteří dříve vlastnili telefon BlackBerry a zapojili se do komunity na BBM, ale následně migrovali na jiný operační systém.

Opačná je ale situace u konkurenčních systémů, kde je poměrně velký výběr multiplatformních kecálků, čím dál populárnějším se stává například WhatsApp a ne všichni budou ochotni si instalovat další chatovací aplikaci. Kanaďané by museli nabídnout nějakou třešničku na dortu, aby dokázali alespoň přesvědčit uživatele, aby BBM vyzkoušeli, natož aby je přetáhli od konkurence, a se základním balíčkem funkcí to bude poměrně složitý úkol. Jedním z lákadel je vysoké zabezpečení serverů, které provozuje BlackBerry a neumožňuje k nim přístup ani vládním službám; dosud se však nikdo ze společnosti nevyjádřil k tomu, zda i BBM na Androidu nebo iOS bude fungovat přes stejné zabezpečené servery.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

2 komentářů

  1. LivingLegend

    Predpokladam ze jabber to nepodporuje.

  2. Je to BlackBerry Messenger. ONLY…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).