BlackBerry London: Víme jak vypadá finální verze první ostružiny s BB10

Obraz prvního smartphonu s novým operačním systémem BlackBerry 10 se pomalu rýsuje, nedávno unikly rendery i fotografie skutečného zařízení, pojďme se tedy podívat, jak vypadá.

Před poměrně dlouhou dobou jsme vás informovali o úniku fotografie a renderu zařízení, které mělo být prototypem BlackBerry London, první ostružiny, která se bude pyšnit novým operačním systémem BlackBerry 10. Zatímco tehdy jsme si nemohli být jisti věrohodností obrázků, nyní můžeme téměř s jistotou říci, že se jednalo o skutečné prototypy. Na povrch se totiž čerstvě dostaly nové obrazové materiály ilustrující předprodejní verzi tohoto zařízení.

 

Ilustrované zařízení je v základních designových rysech velice podobné předchozím únikům, přesto je vidět, že RIM za tu dobu „dobrušoval“ detaily, například logo BlackBerry již není embedováno do krytu pod displejem, nýbrž jen potištěno na skle těsně pod ním. Změnilo se i zakulacení hran konstrukce. Podle dalších informací by BlackBerry London měl být prodávan v černé a bílé barvě, u první zmíněné je barva i povrchová úprava popisována jako „gunmetal“. Je však celkem možné, že se později dočkáme i mnohem většího výběru, současný CEO Thorsten Heins se totiž v jednom interview kdysi zmínil, že BB10 zařízení budou vyráběna i v barvách, které jsme zatím neviděli na žádné s dosavadních ostružin.

   

Věrohodnost renderů podkládají i fotografie reálného zařízení (viz výše), které se nedávno taktéž vyrojily na internetu. Z první fotografie můžeme vypozorovat například NFC snímač ukrytý pod krytem baterie (dvě žluté tečky na zadním krytu jsou kontakty NFC, nikoliv otvory, ačkoliv to tak na první pohled vypadá). S tím souvisí i další významný fakt – BlackBerry London a pravděpodobně i jeho chystaný sourozenec s QWERTY klávesnicí BlackBerry Nevada budou mít vyměnitelnou baterii, což je pro řadu uživatelů důležitá vlastnost, na kterou mnozí výrobci v zájmu zmenšování tloušťky rádi zapomínají. Z oficiálně představených informací dále víme, že se BlackBerry London bude pyšnit IPS displejem o rozlišení 1280 × 720 px a denzitě pixelů 356 ppi (pro srovnání retina displej iPhonu 5 má 326 ppi). Kromě dvoujádrového procesoru bude London vybaven zadním fotoaparátem s funkcí autofocus a možností snímat sérii fotografií rychlostí až 1 snímek za vteřinu. Mezi další inovace ve fotografii patří i nový software fotoaparátu s funkcí „návratu v čase“, který při fotografování lidí snímá obraz kontinuálně a po pořízení fotografie se můžete u jednotlivých osob vrátit v čase abyste se vyvarovali například mrknutí, nebo jim vrátili na obličej úsměv. Přední fotoaparát bude sloužit především k videohovorům přes proprietární komunikační službu BBM, což bude jednou z nových vlastností podobných například FaceTime mezi iPhony.

Těm, kteří dění kolem kanadské společnosti bedlivě nesledují, se může zdát, že RIM směřuje do záhuby a nedělá nic, aby tomu zabránil, během posledního roku jsme od nich vskutku neviděli mnoho převratných inovací. Pravda je ale taková, že se společnost maximálně soustředí na dokončení zcela nové platformy BlackBerry 10, kterou by měli spolu s novými ostružinami představit počátkem roku 2013 (konkrétní datum zatím neznáme). Současná situace RIM se dá s trochou nadsázky přirovnat k té, v níž byl Microsoft během přechodu z Windows Mobile na Windows Phone. Microsoft svou zbrusu novou platformu představil s mnohem menší prodlevou, avšak s mnoha nedostatky, které dodnes dohání, zatímco Kanaďané se rozhodli BB10 dotáhnout k úplnosti na úkor delších prodlev, které jim způsobily nemalé finanční ztráty v letošním roce. Prozatím si můžete o chystané ostružinové revoluci udělat obraz zhlédnutím výše uvedeného videa, které připravil populární zahraniční server The Verge.

Zdroj: CrackBerry.com

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku