Domů » Bleskovky » Bill Gates se po 27 letech rozvádí. Ohrozí odloučení fungování společné nadace?

Bill Gates se po 27 letech rozvádí. Ohrozí odloučení fungování společné nadace?

Všechno dobré jednou končí, jak by pravil klasik. Dolarový miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates společně se svou chotí Melindou oznámili, že po 27 letech hodlají ukončit svůj svazek manželský. Ve společném prohlášení uvedli, že „už nevěří ve společný rozvoj jako páru v následující fázi jejich života“. Před dvěma lety se rovněž rozvedl jiný miliardář, zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos.

Bill Melinda Gates
Bill a Melinda Gates

Bill Gates je nejvíce známý pro své založení softwarového giganta Microsoft, ve kterém poznal svou ženu Melindu a který až do roku 2000 aktivně řídil. V téže roce s chotí založil nadaci Bill and Melinda Gates Foundation, která se věnuje charitativním projektům v rozvojovém světě. Postupem času odevzdával čím dál více kompetencí v Microsoftu svým podřízeným, až v roce 2020 opustil představenstvo společnosti a začal se naplno věnovat svému charitativnímu projektu.

Zakladatel Microsoftu Bill Gates.

Rozvod s sebou nese spoustu otázek. Byznysový svět zajímá především ta, o kolik Bill Gates svým rozvodem „zchudne“. Majetek jednoho z nejbohatších lidí planety se odhaduje na 130,5 miliardy dolarů (cca 2,8 bilionu korun) a je velmi pravděpodobné, že Melinda dostane část z tohoto majetku. Již zmíněný Jeff Bezos při rozvodu přišel o 36 miliard dolarů (cca 774 miliard korun), což jeho bývalou ženu MacKenzie katapultovalo na čtvrté místo nejbohatších žen planety.

Bill Gates corona
Bill Gates prostřednictvím své nadace přispívá nemalými částkami na boj s COVID-19

Největší otazník visí právě u budoucnosti společné nadace. Ta se věnuje projektům, jako je vakcinace dětí třetího světa či boj s nebezpečnými chorobami. V prohlášení nicméně stojí, že oba budou i nadále pokračovat ve spolupráci a určování směru, kterým se nadace do budoucna vydá. Bill a Melinda, společně s Warrenem Buffettem, figurují jako správci nadace, přičemž řízením je pověřen Mark Suzman. Je tedy jen málo pravděpodobné, že by každodenní chod nadace byl nějak narušen.

TipBill Gates: šest faktů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Více o Billu Gatesovi a jeho nadaci se můžete dozvědět například z třídílného dokumentu Inside Bill’s Brain, který lze zhlédnout na Netflixu.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

  1. Tak teď si koBill nabrnkne nějakou 25letou modelku a bude :) láska až za hrob

  2. Netvrdím, že je to tenhle příklad a že výše zmíněná Melinda během jejich manželství nevydělával dost peněz, ale obecně nechápu jedno.
    I bez předmanželské smlouvy by po rozvodu měl fungovat úplně jiný metr. Ano, dokud jsme spolu tak sdílíme majetek. Ovšem pokud já jsem vydělal během let miliardy, ja sem vyhrál sportku já cokoli, ale moje žena se na tom nějak nepodílela, celé ty roky dělala prodavačku v obchodě odkud nosila tak 20k měsíčně, tak nevím proč bych ji měl vyplácet pohádkové sumy.
    20 let * 20k měsíčně se rovná 4.800.000 korun českých, tedy nevidím důvod proč bych ji měl vyplatit třeba 40% z mých pomyslných 10 miliard které jsem vydělal. To se systém postavený na hlavu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).