Domů » Bleskovky » Bezdrátové nabíjení čeká v následujících 10 letech významný růst. Vytlačí klasické nabíječky?

Bezdrátové nabíjení čeká v následujících 10 letech významný růst. Vytlačí klasické nabíječky?

Klasické nabíjení mobilních zařízení, jak jej známe dnes, kdy je potřeba propojit zařízení skrze kabel se zdrojem energie, bude podle predikcí společnosti IHS v následujících letech pomalu vytlačováno bezdrátovým nabíjením.

V roce 2014 bylo odesláno celkem 55 milionů bezdrátových nabíječek, tento rok by se toto číslo mělo více než zdvojnásobit a dosáhnout 120 milionů. V roce 2024 už by měl počet zásilek dosahovat dvou miliard kusů s celkovým obratem téměř 15 miliard dolarů.

Tento trend podporují i velké firmy, kupříkladu Samsung. Ten ohlásil, že jeho současné vlajkové lodě Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge budou bezdrátové nabíjení podporovat, stejně tak Apple se svými hodinkami Apple Watch. Další firmou, která se chystá vyjít zákazníkům vstříc, je nábytkářský gigant IKEA, její první výrobky s plochou pro bezdrátové nabíjení by se na trhu měly objevit již příští měsíc.

 

Největší překážkou je prozatím kompatibilita. Na trhu nyní figurují tři společnosti: Wireless Power Consortium, která propaguje standard Qi, ten však není kompatibilní s dalšími dvěma společnostmi, Power Matters Alliance a Alliance for Wireless Power. Poslední dvě jmenované společnosti však oznámily, že se v polovině tohoto roku spojí, aby usnadnily sjednocení standardů a jejich rozšíření na trhu.

Pro uživatele to i tak bude znamenat nutnost hlídat, jaké standardy jejich zařízení podporuje, především pokud budou nakupovat u jiného výrobce, než u toho, který vyrobil jejich zařízení. I přes to se však dočkáme velkého usnadnění nabíjení, kdy bude stačit telefon položit na vyznačenou plochu a nebude nutné rozmotávat kabely a hledat ten správný konektor.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

22 komentářů

 1. Bezdrátové nabíječky používám už pár let a jsou boží.

 2. František Zboři (neregistrovaný)

  Tohle stále nechápu přestože mám note3 a předtím s3 takže telefony co podporovali, ale jak se to může jmenovat bezdrátové nabíjení, když stejně podložky, která je stále zapojená přes drát. Za mě je to zbytečnost, která sice trošičku nabíjení zjednoduší, ale tak minimálně, že je to pro mě zbytečnost. Větší význam mají kvalitní externí nabíječky.

  • Martin II (neregistrovaný)

   „..ale jak se to může jmenovat bezdrátové nabíjení, když stejně podložky, která je stále zapojená přes drát.“

   Lebo je to bezdrotove nabijanie mobilu a nie bezdrotove nabijanie podlozky.

  • chmeldas (neregistrovaný)

   Co si pod pojmem kvalitní externí nabíječka představuješ? Bezdrát je hlavně o pohodlí. Přijdu domů, telefon postavím do stojánku a je vymalováno. Prostě položíš a nic víc nemusíš řešit. Klasickou nabíječku už si beru jen na služební cesty.

  • František Zbořil (neregistrovaný)

   Tak nikomu svůj názor nevnucuji, ale udělat pohyb zastrčit drátek do mobilu a nebo pohodit na nějakou podložku to se mi zdá jako tak zanedbatelný rozdíl, že mi to za to nestojí. Spíš plno lidí nadává na slabé baterie, ale dnes už existují maličké a lehké externí nabíječky, co i žena hodí do kabelky a má energii do mobilu na týden možná dva v tom vidím větší význam. Určitě bezdrátové nabíjení není špatné to netvrdím jen za mě je to zbytečnost strčit nestrčit. Je to otázka dvou vteřin.

  • Nemusím v noci potmě zastrkávat nabíječku do telefonu, nemusím zastrkávat kabel pokaždé když si dám mobil v autě do držáku, když chci navigovat, … Kdo nezkusil, neuvěří.

  • borix (neregistrovaný)

   František Zbořil (neregistrovaný): Tak princip přenosu napětí z nabíječky do telefonu je bezdrátový, takže název ze spávně. Já dostal nabíječku k telefonu a sám bych si jí (dříve) asi nekoupil. Leží mi na stole v kanclu a časem se z ní stala nepostradatelná pomocnice. Je to samozřejmě hlavně o pohodlí a i když rozdíl mezi připojením USB a položením telefonu není nijak markantní, tak po čase poznáš, že to platí jen teoreticky.

   Jestli jsi v předchozím příspěvku myslel externí baterii/nabíječku, tak upřímně tu, co má kapacitu na 6 – 14 nabití telefonu, bych chtěl vidět v kabelce u nějaké ženy (možná starší paní s taškou na kolečkách) :-)

 3. lukasbc (neregistrovaný)

  Je to zbytečnost,rychlost nabíjení není tak vysoká a stejně ten telefon konektor bude mít „dycky“. Chápu to u vodotěsných věcí – jako zubní kartáčky, svítilny či vibrátory :-), Ale u mobilu to přijde spíše vychytávka pro hračičky typu „mám to a je to super“.Já mám stojánej s usb konektorem, tak tam šoupnu mobil a je to – rozdíl oproti bezdotykovému fakt nevidím….

  • Tak ked to zacnes pouzivat, potom zistis rozdiel. Dovtedy urobis lepsie, ak sa k tomu nebudes vyjadrovat…

  • borix (neregistrovaný)

   Rychlost nabíjení je velice obstojná a za zbytečnost se to určitě označit nedá. Jen to pro někoho má smysl a jiný to nevyužije.

  • Ach jo, vysvětlovalo se to tu milionkrát. To že ty dané zařízení nevyužíváš neznamená, že ostatní také ne a tedy nepotřebují vlastnosti přístroje.

   Tedy věz, že zvýšená odolnost proti vlhku a nečistotám prostě dává smysl.

  • lukasbc (neregistrovaný)

   Zvýšená odolnost proti vlhku jo, ale bez USB, ale jak říkám, máš tam dycky usb, čili o odolnosti to není.Mimochodem to nabíjení jsem měl na lumii a vím o čem mluvím. Otázkou bude, když to bude integrováno v nábytku, třeba v opěradle pohovky, tak co to udělá s člověkem co má kardiostimulátor :-). Určitě to je alternativa,ale spíš bych šel po zkvalitnění akumulátorů či menší spotřebě telefonů než tímto směrem.

   Jarpo: Máme demokraciu – nevím jak u vás, ale tady bohajeho je, takže se vyjadřuju k čemu chci – hej? :-)

  • lukasbc (neregistrovaný): Tak USB se za zakrýt krytkou, alternativně můžeš nabíjet před magnetický konektor (např. Sony) nebo bezdrátově. Pokud jej pak potřebuješ pro data, máš „to omezení“, že si snížíš odolnost, což tě doma po výletě asi až tak trápit…

   Zkvalitnění akumulátorů nebo menší spotřeba je technologicky náročný proces, zvýšená odolnost je proti tomu prakticky „zadarmo“.

 4. lukasbc (neregistrovaný)

  „bezdrátovému“ .sry za překlep…

 5. Tomu, komu přijde tento způsob nabíjení jako zbytečnost, neomezujte se jen na nabíjení doma, nebo v práci. Když se tato technologie rozmůže, můžou se nabíječky integrovat do nábytku (hotely, restaurace, stolečky ve vlaku, autobuse atd…) Zkrátka, už nebudu potřebovat nabíječku!

 6. Bezdrátové nabíjení mobilu je alternativní nabíjení. Někomu vyhovuje, někomu ne, někdo ho používá někdo ne…

  K tématu článku: Předvídat v rozsahu 10 let cokoli je hodně odvážné… Co se ale očekávat dá, je vzestup zrychleného nabíjení. Zejména s vývojem nových generací akumulátorů…

  Nabití mobilu v řádu minut může být zanedlouho (řádově roky) realita. Při tomto způsobu nabíjení ale samozřejmě potečou do nabíjeného článku proudy řádu desítek Ampér. Jak bude realizován systém připojení k nabíječce je zatím ve hvězdách. Určitě to ale bude kontaktní systém, například pomocí USB 3.1, ale spíše nové, dosud nerealizované masívní rychle dotykové konektory pro velké proudy. Tyto proudy bezdrátové nabíjení nemůže zajistit (rozměry, účinnost, fyzikální zákony).

  Pokud se v budoucnu začne rychlonabíjení používat, nelze asi očekávat nějaké vytlačení klasického nabíjení bezdrátovým.

  Bezdrátové nabíjení je a pravděpodobně zůstane alternativním nabíjením…

  • Pravděpodobně máš na mysli USB Type-C, tedy podobu konektoru, nikoli USB 3.1 jako specifikaci řadiče.

  • Ano. Tím USB3.1 se předpokládá i konektor pro tuto specifikaci, zejména co se týká přenosových proudů…

  • Na to pozor! USB Type-C a USB 3.1 je něco jiného a nemá faktickou souvislost. Může být Typy-C a za ním schované USB 3.1 (Apple), USB 3.0 (Google, Nokia), USB 2.0 (číňan telefon).

   Ale i opačně, USB 3.1 řadič, ale USB Type-A konektor (ten „normální“), např.:

   [odkaz]

  • Jj, detaily a slovíčkaření vynechat, chtěl jsem je naznačit, že by byl potřeba výkonový USB konektor a proudem řádů ampérů…

  • oprava: …jen naznačit, že by byl potřeba výkonový USB konektor s proudem řádů ampérů…

  • Pravda, u tohoto tématu to působí jen rétoricky. Jen se prostě nesnažme šířit bludy. Situace kolem toho je pro BFU nepřehledná, tak ať se to nestaví na bludech (viz snad nemožnost vyštípat „TFT LCD“….).

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).