Domů » Bleskovky » Běhej a dobíjej. Vědci přišli na způsob, jak proměnit pot v elektřinu

Běhej a dobíjej. Vědci přišli na způsob, jak proměnit pot v elektřinu

Achillovou patou nositelné elektroniky je bezesporu výdrž na baterii. Ačkoli se některé chytré hodinky či náramky pyšní výdrží delší než jeden týden, zpravidla musejí pro vyšší výdrž něco obětovat. S tím se nehodlali smířit vědci z americké University of California, která sídlí ve městě San Diego. V rámci svého bádání přišli na způsob, jak proměnit lidský pot v elektrickou energii, se kterou by šla napájet nositelná elektronika.

Video Breakthrough tech uses swe
Vědci z University of California přišli na způsob, jak proměnit lidský pot na energii

K tomuto účelu vyrobili tenké ohebné pásky, které si stačí navléct na prsty. Články umístěné v těchto páskách neustále sbírají lidský pot, který následně přeměňují v biopalivo, jež poté dodávají do nositelné elektroniky. Pokud jste se už těšili, že příští Apple Watch budou kompletně dobíjeny jen tím, že je budete nosit na zápěstí, budete bohužel zklamáni.

Tyto sběrače bioenergie jsou schopny v rámci přeměny potu na energii z dodaného vstupu vytvořit méně než 1 procento elektřiny, což není zrovna mnoho. Biopalivové články jsou schopny generovat přibližně 400 mJ/cm2 během 10hodinového spánku. K dosažení tohoto čísla bohužel vědci využili dodatečné piezoelektrické generátory, aby zvýšili účinnost svých biopalivových článků.

note 10 lite battery
Bohužel je metoda tak neúčinná, že se pravděpodobně nikdy neobjeví v prodeji

Teoreticky byste tímto způsobem měli být schopni dobíjet nejen nositelnou elektroniku, ale například též váš chytrý telefon. Problémem ovšem je, že kvůli nízké účinnosti celé metody byste kupříkladu jeden AirPod nabíjeli celých 10 000 hodin, a to ještě v případě, kdyby bylo dosaženo 100% účinnosti. Možná je na čase se zaměřit na vývoj nových typů baterií než se pokoušet vytvořit z lidského těla neefektivní powerbanku.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

  1. Konecne :) Ak to aplikuju na celenku, bude zo mna elektraren :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).