TOPlist

BlackBerry Messenger na iOS a Androidu zdědil zabezpečení po ostružinách

BlackBerry Messenger, původně proprietární kecálek typický pouze pro telefony s ostružinou v logu, před měsícem otevřel své brány i pro uživatele Androidu a iOS. Na internetu se okamžitě spustily vlny pochybností o tom, co vlastně BBM nabídne navíc oproti současným multiplatformním kecálkům a zda má vůbec šanci na úspěch v době, kdy jeho tvůrce prochází poměrně krušným obdobím. Po funkční stránce nabízí BBM prakticky podobný balík služeb jako konkurence, mnohé uživatele ale zajímalo jak je to se zabezpečením. Abychom pro vás tuto informaci vypátrali, poprosili jsme o objasnění přímo české zastoupení BlackBerry.

BlackBerry Messenger na Androidu a iOS je vázan na BlackBerry infrastrukturu a je tedy šifrován stejnou technologií jako na BlackBerry OS (starší ostružiny které fungovaly přes BIS/BES) a BlackBerry 10. Jde o takzvaný „scrambling“ dat, která v případě neoprávněného odchycení vypadají jako změť nesmyslných znaků. Klíč k dešifrování takto zakódovaných paketů má pouze BlackBerry a je to mimo jiné i důvod, proč kanadská vláda blokovala zájem Lenovo o koupi společnosti.

BBM dle tiskové zprávy aktuálně používá zhruba 80 miliónů uživatelů a z toho prvního týdne po spuštění aplikace na Androidu a iOS přibylo z konkurenčních platforem přes 20 miliónů aktivních uživatelů (nejde tedy jen o počet stažení). Bitevní pole různých komunikačních služeb a aplikací je poslední dobou poměrně napjaté, uvidíme tedy jak na něm dlouhodobě obstojí i BlackBerry Messenger.

Autor článku Ruslan Botsyurko
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku