Domů » Bleskovky » BlackBerry Messenger na iOS a Androidu zdědil zabezpečení po ostružinách

BlackBerry Messenger na iOS a Androidu zdědil zabezpečení po ostružinách

BlackBerry Messenger, původně proprietární kecálek typický pouze pro telefony s ostružinou v logu, před měsícem otevřel své brány i pro uživatele Androidu a iOS. Na internetu se okamžitě spustily vlny pochybností o tom, co vlastně BBM nabídne navíc oproti současným multiplatformním kecálkům a zda má vůbec šanci na úspěch v době, kdy jeho tvůrce prochází poměrně krušným obdobím. Po funkční stránce nabízí BBM prakticky podobný balík služeb jako konkurence, mnohé uživatele ale zajímalo jak je to se zabezpečením. Abychom pro vás tuto informaci vypátrali, poprosili jsme o objasnění přímo české zastoupení BlackBerry.

BlackBerry Messenger na Androidu a iOS je vázan na BlackBerry infrastrukturu a je tedy šifrován stejnou technologií jako na BlackBerry OS (starší ostružiny které fungovaly přes BIS/BES) a BlackBerry 10. Jde o takzvaný „scrambling“ dat, která v případě neoprávněného odchycení vypadají jako změť nesmyslných znaků. Klíč k dešifrování takto zakódovaných paketů má pouze BlackBerry a je to mimo jiné i důvod, proč kanadská vláda blokovala zájem Lenovo o koupi společnosti.

BBM dle tiskové zprávy aktuálně používá zhruba 80 miliónů uživatelů a z toho prvního týdne po spuštění aplikace na Androidu a iOS přibylo z konkurenčních platforem přes 20 miliónů aktivních uživatelů (nejde tedy jen o počet stažení). Bitevní pole různých komunikačních služeb a aplikací je poslední dobou poměrně napjaté, uvidíme tedy jak na něm dlouhodobě obstojí i BlackBerry Messenger.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

9 komentářů

 1. Michal Majzlan (neregistrovaný)

  toto je velmi dobra sprava :)

 2. Borec (neregistrovaný)

  To zabezpečení zřejmě spočívá v tom, že první si to přečte NSA a pak po schválení to dojde k adresátovi.

  • Někdy je těžké uvěřit, jak blbý lidi se najdou, a co za hovadiny si myslí…

  • Borec (neregistrovaný)

   NSA odposlouchává koho celý svět a koho chce a jen borce s Blackberry ne. To je neuvěřitelné, jak tupí lidé chodí na Smartmanii :)

  • Honza (neregistrovaný)

   A nedíval ses jestli ti náhodou nestojí nějakej agent za dveřma? :D

 3. teekex (neregistrovaný)

  Takze 80MIO pro BBM na vsech platformach? Zajimava cisla ve srovnani s konkurenci na Androidu (pocet instalaci): Facebook Messenger, Hangouts, Skype, Viber, WhatsApp – vsichni maji 100-500MIO instalaci, BBM oproti tomu za tech par tydnu 10-50 MIO. Treba se nakonec BBM uchyti, ikdyz zatim konkuruje na Androidu spis ICQ. [odkaz]

  • 80mil. užívateľov, nie instalací. To je kraped rozdíl :)

   Pretože môžu mať akokoľvek veľké čísla inštalácií keď polovica ľudí to nevyužíva.

   Je jasné že zaužívanému FB, Skype, Viber a podobne zatiaľ konkurovať nemôže ale práve o to sa chce pokúsiť. A je to zrejme tým že doteraz bola len na BB, rozšírenie na ostatné plaformy im určite pomôže sa rozrásť.

  • proto jsem uvedl pocet instalaci do zavorky, protoze je to rozdil

 4. GUI že se chce zvracet…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).