TOPlist

Baterie pod kontrolou: Android 14 přinese praktickou vychytávku

chytrý telefon s operačním systémem Android
  • Kondice baterie možná bude v Androidu 14 součástí nastavení
  • Google šikovnou funkci okopíruje od Applu (iOS)
  • Prozatím je potřeba využít aplikací třetích stran

Baterie jsou v případě chytrých telefonů velkou bolístkou, kterou se technologickým gigantům stále nepodařilo uspokojivě vyřešit. Velká kauza ohledně zpomalování iPhonů ve chvíli, kdy kondice baterie klesne pod určité procento, donutila firmu z Cupertina implementovat nativně do systému sledování kondice baterie, včetně možnosti pro uživatele, aby si vybral mezi delší výdrží a vyšším výkonem, pokud počet nabíjecích cyklů překoná určitou hranici.

Kontrola kondice baterie na Androidu bude přímo do systému

Celá kontroverze bohužel neměla na zařízení s Androidem téměř žádný dopad, a tak si majitelé telefonů se zeleným robotem ve znaku mohou na kontrolu kondice baterie přímo v systému nechat zajít chuť. Sice je zde možnost stáhnout si s Google Play aplikace, které potřebné informace poskytnou, na druhou stranu proč něco dělat složitě, když to jde jednoduše. Toho si je naštěstí vědom i Google a podle všeho připravuje podrobnější sledování kondice baterie do příští verze Androidu s pořadovým číslem 14.

battery app
Aplikace Batt od vývojáře Narek zvládá to, co by brzy mohl umět i samotný Android 14

Na to alespoň upozornil novinář dříve pracující pro XDA-Developers, Mishaal Rahman. Ten si povšimnul BatteryManager API v rámci beta verze Androidu 14 – dvě z nich jsou veřejné a poskytují informace o počtu uplynulých cyklů a stavu nabíjení, zatímco zbytek jsou systémová API, která nesou údaje o datu výroby zařízení, datu prvního použití, zásadách nabíjení a kondice samotného akumulátoru.Nepřehlédněte

Jak funguje funkce “Kondice baterie” v nové betě iOS 11.3?

Rahman uvádí, že tyto systémové API může využívat jakákoli aplikace s oprávněním BATTERY_STATS, avšak nyní jsou k dispozici pouze na zařízeních Pixel se systémem Android 14 Beta 2 nebo vyšším. Vývojář Narek vyvinul aplikaci s názvem Batt, která tato nová rozhraní API využívá k hlášení stavu baterie smartphonu a nabíjecích cyklů. Můžete si ji stáhnout z webu GitLab a vyzkoušet ji na svém zařízení, pokud na něm běží systém Android 14. Na přesnost údajů se nicméně nedá spolehnout, neboť nemusí nutně odpovídat realitě – jedná se tak spíše o orientační údaje. Doufejme, že Google brzy tuto novinku nativně integruje do systému, aby nebylo potřeba využívat aplikací třetích stran.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku