Autopilot Tesly zavinil smrtelnou nehodu, majitel elektromobilu čelí obvinění

Tesla Model 3 unsplash charlie deets

Překotný vývoj moderních technologií ve spojení s automobilismem otevírá celou řadu otázek, se kterými si často neporadí nejen právní řád, ale kolikrát ani odborník na etiku. Jedna z palčivých otázek se týká autonomního řízení vozidel, konkrétně odpovědnosti za případnou nehodu. Pokud automobil řízený autopilotem nabourá, kdo je na vině? Výrobce vozu, softwaru, řidič, či majitel auta?

tesla roadster 2022
V USA padlo obvinění ze zabití motorovým vozidlem, svou část viny nesou i autonomní systémy

Ačkoli autonomní vozidla ještě nejsou běžnou součástí provozu, automobily s určitou mírou nezávislosti na řidiči se prohánějí i na našich silnicích. Pokročilé systémy se staly součástí celé řady nehod, nicméně většinou šlo pouze o přestupky. Bylo tak otázkou času, než vozidlo s autonomními systémy dříve či později bude spoluúčastníkem vážné dopravní nehody. Ta se odehrála v Gardeně na předměstí Los Angeles 29. prosince 2019 a v souvislosti s touto nehodou padlo také jedno z prvních obvinění z trestného činu zahrnujícího autonomní systémy vozidla.tesla model x 2020 1Nepřehlédněte

Německý hacker se dokázal vzdáleně nabourat do vozů Tesla, plnou kontrolu ale nezískal

Podle okresního státního zástupce onoho dne 27letý Kevin George Aziz Riad na sjezdu z dálnice ve svém elektromobilu Tesla Model S projel na červenou a narazil do vozu Honda Civic. Při této nehodě utrpěli dva lidé smrtelná zranění. Součástí obvinění byl také autopilot Tesly, který může například ovládat volant a brzdy či na dálnici automaticky přejíždět z pruhu do pruhu.

tesla model s
Tesla důrazně varuje, že řidiči by vždy měli sledovat vozovku a mít ruce na volantu

V souvislosti s nehodou byl majitel Tesly Riad obviněn ze dvou případů trestného činu zabití motorovým vozidlem, za který mu hrozí až 10 let ve státním vězení. Nejedná se přitom o první obvinění v souvislosti s autonomními systémy. V roce 2020 například úřady obvinily řidiče Uberu, který byl najat pro testování plně autonomního řízení na veřejné komunikaci, ze zabití z nedbalosti – jeho vůz usmrtil chodce.

Incidentů zahrnujících autonomní systémy vozidla bude přibývat

V loňském roce řešil americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu více než desítku incidentů, při kterých autonomní vozidlo nabouralo do stojícího automobilu. Dá se předpokládat, že s rozšiřováním autonomních systémů do stále více moderních vozidel bude podobných nehod jen přibývat. Samotná Tesla pak řidiče důsledně varuje, aby neustále sledovali silnici a měli ruce na volantu i v případě, že využívají autonomní systémy vozidla.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku