TOPlist

Asus Zenfone Max Pro M2 recenze: společník s královskou výdrží

Asus Zenfone MaxPro M2 recenze

Do redakce se nám dostala novinka od tchaj-wanského Asusu, která se rozhodla udělat pěkný vítr konkurenci ve střední třídě. Nový Asus Zenfone Max Pro M2 nám, jak už název napovídá, přináší vylepšenou verzi svého loňského předchůdce. Nově nabídne zbrusu novou konstrukci, větší displej nebo výkonnější procesor Snapdragon 660.

Nespornou výhodou je akumulátor s kapacitou 5 000 mAh, nicméně i další parametry rozhodně zaujmou. Telefon je již v prodeji za doporučenou cenu 7 590 Kč a nyní se pojďme podívat, co si pro nás Asus prostřednictvím nového Maxe přichystal.

Asus Zenfone Max Pro M2: design a obsah balení

Začněme již tradičně prohlídkou prodejního balení. Modrá krabička se výbavou neliší od ostatních telefonů střední třídy: kromě samotného zařízení a nezbytné dokumentace obsahuje napájecí adaptér, kabel microUSB, sponku na vytažení slotu, průhledný silikonový obal a špuntová sluchátka, která mají překvapivě celkem slušný výstup. Postrádal jsem pouze ochranou fólii na displeji.

Asus Zenfone MaxPro M2: v obsahu balení potěší ochranné pouzdro
Asus Zenfone MaxPro M2: v obsahu balení potěší ochranné pouzdro

Po uchopení telefonu vás jako první zaujme větší hmotnost 175 gramů. Fyzické proporce jsou až na malé odchylky totožné s předchozí generací (157,9 x 75,5 x 8,5 mm), ovšem displej narostl na 6,3 palců. Skoro by se chtělo říct, že se jedná o telefon bez rámečků, ale pod displejem se nachází celkem výrazná brada a rámečky kolem zobrazovacího panelu jsou trochu silnější. Ale i tak zaobírá displej s masivním výřezem 90% celkové čelní plochy telefonu.

Asus Zenfone MaxPro M2 recenze
Asus Zenfone MaxPro M2

Asus se tentokrát nerozhodl pro kovovou, ale plastovou konstrukci, která na první pohled imituje sklo. Díky dodávanému obalu jste alespoň nějak chráněni před rozbitím či upatláním od otisků. Napravo od displeje je umístěna kolébka hlasitosti společně s vypínacím tlačítkem. Ve spodní části nalezneme 3,5mm jack pro připojení sluchátek, výstup celkem hlasitého reproduktoru a napájecí konektor.

Asus Zenfone MaxPro M2 recenze
Asus Zenfone MaxPro M2 v ochranném pouzdře

Bohužel se setkáváme se zastaralým microUSB portem, který je navíc umístěn “vzhůru nohama”. Ve střední třídě už bych USB-C konektor očekával automaticky. Na levé straně je umístěn plnohodnotný šuplík pro umístění paměťové karty a až dvou nanoSIM karet (nejedná se tedy o hybridní slot, ale společně můžete používat obě SIM společně s pam. kartou).

Zadní stranu uzavírá snímač otisků prstů. Ten má rychlost odemčení až 0,3 sekundy a měl by si poradit i s vlhkými prsty ale z praxe musím konstatovat, že ve většině případů odemčení nereagovalo. Radši bych si před odemčením osušil prsty, nebo použil rozpoznání obličeje. Zbývajícím prvkem je mírně vyčnívající duální fotoaparát s přisvětlovací diodou.

Asus Max Pro M2 8
Škoda, že zde výrobce nevsadil na populárnější USB-C konektor

Na výběr je mezi tmavě modrou a vesmírně šedou variantou. Výrobce si u některých modelů vyhrál s různými povrchovými a vizuálními úpravami, tady se jedná o klasický jednolitý odstín, díky tomu po designové stránce telefon nijak zásadně neohromí. Samotné konstrukční zpracování je celkem na dobré úrovni.

Displej: prostorný a s jemným obrazem

Jak jsem zmínil v předchozí kapitole, Full HD+ displej dosahuje úhlopříčky 6,3 palce. Jedná se o klasický IPS zobrazovač, který nabízí poměrně jemnou podívanou; za hodnotu 403 ppi bodů by se nemusely stydět ani dražší modely. Disponuje dobrými pozorovacími úhly, čitelnost na přímém slunečním světle je bezproblémová.

Na můj vkus by ale maximální úroveň jasu mohla být ještě o něco vyšší. Pro nepřítele výřezů mám špatnou zprávu – notch není možné nativně vypnout a to ani v režimu pro vývojáře. Ve výřezu je poblíž sluchátka umístěná notifikační dioda, jejíž funkci si můžete zapnout v nastavení.

Asus Max Pro M2 6
Displej u Zenfone MaxPro M2 nabízí dostatečně jemnou podívanou

Nechybí žádná z běžných funkcí – podporovaný je noční režim, adaptivní jas, možnost ovládání v rukavicích, spořič obrazovky nebo ambientní displej (zobrazení notifikací ve zhasnutém stavu). Obrazovku telefonu lze rovněž probudit dvojitým poklepáním. Potěší přítomnost ochranného skla Gorilla Glass 6. generace.

Hardware a výdrž baterie: buldozer mezi konkurencí

Zenfone Max Pro pohání osmijádrový procesor Snapdragon 660 vyrobený 14nm technologií. Operační paměť dosahuje hodnoty 6 GB a výkon jde ruku v ruce s grafickým čipem Adreno 512, což je od loňské “em-jedničky” výrazný posun. Hardwarová vybavenost má tedy potenciál zaujmout i milovníky her. Vnitřní paměť pro vaše data je 64 GB, po zapnutí je k dispozici zhruba 53 gigabajtů a dále ji lze rozšířit díky slotu na microSD kartu. Asus si pro nové majitele připravil příjemný dárek v podobě volných 100 GB na Disku Google po dobu jednoho roku zdarma.

Asus Max Pro M2 5

Samostatný odstavec si zaslouží i zvuková stránka. Telefon sice neoplývá stereo reproduktory, ale i tak je zvuk velice slušné kvality. Asus vsadil na vylepšený reproduktor s inteligentním zesilovačem NXP, který se postará o hlasitější a méně zkreslený zvukový výstup. Nezapomnělo se ani na žádané FM rádio a potěší i dodávaná sluchátka se slušným zvukovým přednesem.

Asus Max Pro M2 2

Jednou z největších předností je výdrž baterie, o kterou se postará akumulátor s nadprůměrnou kapacitou 5 000 mAh. Taková hodnota není ani ve vyšších třídách úplně běžná. Dá se s čistým svědomím říct, že se nejedná o jednodenní telefon, ale dvoudenní. Asus Max Pro M2 v oblasti výdrže na jedno nabití s přehledem kraluje.

I při intenzivnějším užívání se dostanete na den a půl, což je stále výborná hodnota. Ale abychom úplně nejásali, musíme přinést i negativa. Telefon neumí rychlé nabíjení a nabití tak velkého akumulátoru zabere bezmála 3 hodiny. Chybějící rychlé nabíjení považuji za krok zpět nejen kvůli použitému staršímu microUSB, ale i proto, že hardwarově by to Asus v pohodě zvládl.

Operační systém: Android bez příkras

Výrobce vsadil na oblíbený čistý Android, těšit se můžete na svižnost, rychlost a výbornou optimalizaci. Ta se v tomto případě předvedla přímo na jedničku a po vybalení z krabice v telefonu nenaleznete žádný předinstalovaný obsah. Dokonce samotný Asus zde má jen pár vlastních aplikací, zbytek je v režii Googlu, a to se týká i celkového prostředí.

V této oblasti nemám co vytknout. Android je ve starší verzi 8.1 Oreo. Během testování přišly dvě aktualizace, z nichž jedna přinesla rozpoznávání scén při fotografování na bázi umělé inteligence. Za běžných okolností bych starší verzi systému pokáral, ale už v řádu týdnů bude ke stažení nejnovější verze Android 9 Pie.

Síť konektivity je celkem široká: Wi-Fi splňuje standardy 802.11 b/g/n (pouze frekvence 2,4 GHz) s podporou Wi-Fi Direct, Bluetooth 5.0, nákup pohodlně zaplatíte díky NFC. Oba sloty na SIM zvládají 4G síť, LTE lze ale vždy využívat pouze na jedné SIM kartě. Nabízí se i VoLTE a VoWiFi, pokud funkce podporuje váš operátor a v orientaci vám pomůže lokalizační sada GPS, Glogass a Galileo. Samotná rychlost zaměření pozice je bezproblémová, což oceníte nejen při automobilové, ale i pěší navigaci.

Fotoaparát a záznam videa: AI v akci

Duální fotoaparát na zadní straně vybízí k pořizování celkem kvalitních snímků. Při výběru padla volba na snímač Sony IMX486 se slušnou světelností f/1.8. Maximální rozlišení fotoaparátu je 13 megapixelů a chlubí se rychlým automatickým zaostřováním už za 0,03 sekundy. Pro snímání hloubky ostrosti slouží druhá kamera s rozlišením 5 Mpx a úhlem záběru 84°.

Asus Max Pro M2 10

Jarní aktualizace přinesla novinku v podobě 13 scén, podle kterých si telefon automaticky nastaví potřebné parametry, jak to známe například z telefonů Huawei nebo Honor. Jedná se jmenovitě o tyto scény: lidé, jídlo, pes, kočka, západ slunce, nebe, zelené pole, oceán, květina, rostliny, sníh, jeviště a text.

Aplikace fotoaparátu nabízí ještě 9 barevných filtrů, HDR, portrétový mód a několik režimů (manuální, noc, sport, krása atd.). Samotné prostředí je graficky celkem archaické, možná se dočkáme faceliftu při aktualizaci na novější verzi Androidu. Čelní fotoaparát nabízí 13megapixelové rozlišení se světelností f/2.0 a taktéž zvládá režimy noc, krása, sport a několik filtrů. V portrétním režimu můžete využít bokeh efektu (rozmazání pozadí za fotografovanou osobou).

Kvalitou snímků Asus Zenfone MaxPro M2 příjemně překvapil. Hlavně pomocník v podobě AI vám pomůže vytáhnout z fotek to nejlepší. Obecně se Asus Zenfone Max Pro hodí na klasické všestranné snímky, ať už se jedná o detailní makro snímky, portréty nebo běžné momentky. V případě příznivých světelných podmínek vykouzlíte opravdu povedené fotky s věrným podáním a dostatečnou ostrostí. V šeru a celkově při zhoršených podmínkách nastupuje šum a ostrost jde stranou.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení si můžete prohlédnout/stáhnout zde.

Videa je možné točit v maximálním 4K rozlišení (3840 x 2160, 30 FPS). Je škoda, že chybí funkce slow-motion videa a pokárat musím i chybějící stabilizaci při nejvyšším rozlišení. Pokud snížíte parametry na Full HD (popřípadě HD), můžete si zapnout pomocníka v podobě elektronické stabilizace (EIS), i v tomto případě je frekvence za vteřinu 30 snímků.

Asus Zenfone Max Pro M2 recenze: závěrečné hodnocení

Nový Asus má v rukávu několik trumfů, kterými má šanci oslnit potencionální uživatele. Jedním z těch nejvýraznějších je 5000mAh baterie, která zajistí velmi slušnou výdrž. Na téměř dva dny provozu při běžném používání rozhodně uslyší nejen uživatel. Dalším lákadlem je vydařený displej a potěší i velmi slušné fotografie a dobrá kvalita videa.

U 4K záznamu nepočítejte se stabilizací obrazu, pokud ale přepnete na Full HD, můžete využívat alespoň elektronické stabilizace. Přešlapem je přítomnost microUSB konektoru a absence rychlého nabíjení. Jinak se nedá novému Zenfonu Max Pro M2 příliš co vytknout.

Alternativou pro výběr může být Samsung Galaxy A7 2018 (recenze), který za nižší cenu nabídne o něco menší a jemnější displej nebo vyšší rozlišení obou fotoaparátů. V úvahu může připadnout volba na Xiaomi Mi 8 Lite (recenze), který prakticky za stejnou cenu nabízí USB-C a 24megapixelovou přední kamerku. Do třetice nabídneme telefon Honor 8X (recenze) s větším displejem, interní pamětí s kapacitou 128 GB, videa naopak umí maximálně ve Full HD.

Asus Zenfone Max Pro (M2)

Asus Zenfone MaxPro M2 recenze
7.5

Design a zpracování

7.2/10

Výkon a optimalizace

7.4/10

Hardwarová výbava

7.0/10

Kvalita fotografií a videa

7.4/10

Výdrž baterie

8.7/10

Klady

  • výborná výdrž baterie
  • povedený displej
  • nadprůměrný zvukový výstup
  • kvalita fotografií
  • slot na 2 SIM a microSD kartu
  • 100 GB zdarma na Google Disku

Zápory

  • delší doba nabíjení
  • starší microUSB konektor
  • nižší svítivost displeje
  • výřez v displeji nelze skrýt
Autor článku Michal Mazanec
Michal Mazanec
Recenzent mobilních zařízení a gadgetů. Mezi mé záliby řadím cestování, dobré filmy, hudbu, mého psa a sport. Rád si zajdu do sauny, společnosti nebo si zahraji na PlayStationu.

Kapitoly článku