Asus P320: Odpověď na HTC Touch? (200 MHz, GPS, Wi-Fi)

-Asus představil na právě probíhajícím veletrhu CeBIT 2008 několik nových zařízení, my se nyní podíváme na zoubek modelu P320. Ten nabízí spíše průměrné hardwarové parametry, které se snaží kompenzovat poměrně atraktivním vzhledem. Už při pohledu na první fotografií P320 se mi vybavila podobnost s modelem Touch od společnosti HTC, se kterým nový Asus sdílí velice podobný hardware, navíc ale nabízí i integrovaný GPS modul.

V útrobách telefonu pracuje pomalý procesor TI OMAP taktovaný na 200MHz. Většina konkurenčních firem již od tohoto procesoru upustila, a je škoda že Asus zatím ne, výkonnější CPU by z P320 dělalo mnohem atraktivnější komunikátor. Operační systém Windows Mobile 6 ve verzi Professional má k dispozici standardních 64 MB RAM a 256 MB ROM, tedy opět hodnoty, které většinu čtenářů ponechají zcela chladnými. O zobrazování se postará dotykový QVGA displej s úhlopříčkou 2.8″ a schopností zobrazit 65 536 barev.

- 

Pod displejem najdeme několik ovládacích tlačítek, mezi kterými nechybí dvojice softwarových kláves nebo tlačítka Windows a Home. Zajímavě působí kruhový joystick, zatím nevíme, zda bude fungovat podobně, jako u HTC Touch Cruise, tedy že s ním bude možné rotovat a zároveň poslouží jako čtyřsměrová klávesa, nebo půjde jen o obyčejné řešení schované do nápadného designu.

Hardwarové parametry
OS: Windows Mobile 6 Professional
CPU: TI OMAP 850 200 MHz CPU
Displej: 2.8″ QVGA, 320×240px, TFT dotykový
Paměť: 128 MB ROM, 64 MB RAM
Rozměry: 99 x 55 x 13.35 mm
Hmotnost: 105 gramů včetně baterie
Fotoaparát: 2Mpx
GPS: Integrovaná, SiRF Star III, 20 kanálů
Připojení: Wi-Fi 802.11b/g, Bluetooth 2.0 včetně A2DP a EDR, USB 2.0

-

Bezdrátovou komunikaci zajišťují moduly Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth verze 2.0 (A2DP, EDR). Asus P320 bude díky integrované GPS s čipem SiRF Star III možné použít i jako navigaci, dvacetikanálový modul by měl zajistit dostatečnou citlivost a kvalitní příjem signálu. Je škoda, že telefonu zcela chybí podpora sítí třetí generace, i když stávající procesor by videohovory stejně nezvládal, případní zájemci se tak budou muset spokojit jen s používáním v klasických GSM sítích, pro datovou komunikaci se nabízí GPRS a EDGE, obojí třídy 10. Na zadní straně najdeme objektiv 2Mpx fotoaparátu, autofocus a přisvětlovací dioda však chybějí.

-

Asus P320 by měl rovněž nabízet vlastní uživatelský interface; ten sice nebude tak propracovaný, jako konkurenční TouchFLO, a nepůjde ani o řešení, které se výrobce chystá použít v high-endovém komunikátoru Asus Lamborghini ZX1, přesto by ale měl ovládání systému výrazně usnadnit. Nechme se tedy překvapit, co si na nás inženýři v Asusu připraví. Pokud vás tento komunikátor zaujal, připravte si ve své peněžence zhruba 300 EUR, na trh tento hřebec přicválá v druhém čtvrtletí tohoto roku, a hned ve dvou barevných provedeních – růžové a černé.

Zdroje: EngadgetMobile, UnwiredView

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku