Asus na CES přivezl extrémně výkonné notebooky s grafikami RTX. 3D OLED rozhodně není jen marketingové lákadlo

Studiobook 16 1
  • Asus v Las Vegas představil notebooky pro profesionály, které umí zobrazit 3D bez nutnosti používat brýle
  • Na své si přišli i hráči – řada ROG naservírovala několik extrémně výkonných mašin a další příslušenství
  • Výrobce klade velký důraz na odolnost, udržitelnost či využití antibakteriální technologie

Asus se na letošní ročník veletrhu CES pořádně vyzbrojil – dočkali jsme se nových Zenbooků, které mají výkonný hardware a OLED displeje, notebooků řady ProArt pro náročné, kde můžete sáhnout i po variantě s bezbrýlovým 3D displejem, a samozřejmě nesměla chybět ani nálož herních mašin ze série ROG (Republic of Gamers). U nových produktů byl rovněž kladen důraz na environmentalitu, udržitelnost a vyšší odolnost. Velice mě zajímalo, jak tyto produkty od tchajwanského výrobce působí naživo, nejvíce jsem pak byl zvědavý na zmíněnou 3D technologii. Vyrazil jsem proto na expozici Asusu v Las Vegas, abych si vše vyzkoušel na vlastní kůži.

Přiznám se, že jsem k využití 3D byl poměrně skeptický, jelikož u televizí ani smartphonů se v minulosti nesetkala s příliš velkým úspěchem. Navíc většinou bylo potřeba používat speciální 3D brýle, což ve výsledku řadu potencionálních zákazníků spíše odradilo. 3D obraz tak zůstal doménou pouze kin, kde diváci vlivem obřího plátna a špičkového zvuku na brýle rychle zapomněli. Asus na to jde ale zcela jinak a snaží se vnímání této technologie při osobním použití změnit.

3D obraz bez brýlí a ve skvělé kvalitě

Jeho řešení prostorového efektu s názvem Spatial Vision je postaveno na lentikulární vrstvě a dvojici kamer, které sledují oči uživatele. Díky tomu lze na nových počítačích sledovat videa, hrát hry a prohlížet si modely ve třech dimenzích bez nutnosti si nasazovat jakékoliv brýle. Uplatnění by tato technologie mohla najít i v rámci metaverse, například při modelování nejrůznějších předmětů.

Asus ProArt Studiobook 3D 03
Asus ProArt Studiobook 16 3D OLED

Pro zobrazení stereoskopického obrazu se využívá hlavní OLED panel s rozlišením 3 200 × 2 000 px, obnovovací frekvencí 120 Hz a špičkovou odezvou 0,2 ms. Nad ním se nachází ještě LCD bez polarizačních vrstev (tedy pouze průhledné krystaly).

Dvojice kamer v reálném čase sleduje pohyby uživatele a lentikulární vrstva následně vykresluje dva mírně od sebe posunuté obrazy pro pravé a levé oko. Vyfotit nebo natočit 3D efekt v reálu je bohužel prakticky nemožné, protože se vlastně jedná o optický klam, který šálí váš mozek. Naživo je ale zážitek z 3D obrazu neskutečně dobrý, „duchové“ mezi obrazem pro pravé a levé oko byly rovněž minimální. Prostorový obraz může vždy sledovat pouze jeden člověk. Sledovat například 3D film ve více lidech tedy není možné.

Zkoušel jsem si prohlížet několik 3D modelů a sledovat Avatara ve 3D. V obou případech ve mě přetrvávaly maximálně pozitivní dojmy. Ani po delší době mě z prostorového obrazu nebolely oči ani hlava. V případě, že 3D obraz nechcete používat, LCD se deaktivuje a zobrazení probíhá standardně skrze OLED panel.

3D displej najdete jak v nejvybavenějším modelu ProArt Studiobook 16 3D OLED, tak i v levnějším Vivobooku Pro 16 3D OLED, o kterých si můžete více přečíst v tomto článku.

Nadupané herní notebooky ROG

U herních notebooků bylo rovněž pořádně živo. Konkrétně jsme se dočkali novinek v rámci řady ROG Strix Scar, ROG Strix G16, G17 a G18, které jsou určené pro náročné hráče. Aktualizacemi prošly i modely ROG Zephyrus M16, G16 a G14 pro běžné hráče a tvůrce obsahu, a konečně i ROG Flow X13, Z13 a X16, které lákají na výkonný hardware integrovaný do kompaktního těla. Ohledně podrobnějších specifikací jednotlivých novinek vás odkážu na článek od kolegy Jakuba Karáska.

Na stánku Asusu mě zaujal kompaktní ROG Zephyrus G14, na kterém si bez problémů zahrajete i ty nejnáročnější herní tituly. Novinku pohání nejnovější AMD Ryzen 9 (Series 7000) a co se týče displeje, vybírat bude možné ze třech variant. Nejdražší nabídne nový ROG Nebula HDR panel speciálně vyvinutý pro hraní na noteboocích, u kterého výrobce slibuje lepší podání barev oproti klasickému IPS. Má QHD+ rozlišení (2 560 × 1 600 px), technologii mini-LED a 165Hz obnovovací frekvenci. Případně bude možné sáhnout po IPS zobrazovači se shodným rozlišením, nebo nejlevnějším IPS Full HD+ panelu se 144Hz obnovovací frekvencí. Maximální úroveň jasu u všech tří činí 600 nitů.

Na výběr bude jak klasická verze, tak i varianta s AniMe Matrix panelem, který vám na víku dovolí zobrazovat různé animace či grafiku. O grafickou akceleraci se postará Nvidia GeForce RTX 4090 (125 W TGP s funkcí Dynamic Boost, 16GB GDDR6 RAM). Hmotnost notebooku je 1,65 kg v případě základní verze, respektive 1,72 kg u AniMe varianty.

Pro ty nejnáročnější hráče je připravena řada ROG Strix Scar, která nabízí 16″, 17″ a 18″ panel s Quad HD rozlišením a obnovovací frekvencí 240 Hz. U 16palcové verze bude na výběr i varianta s mini-LED zobrazovačem.

Vysoký herní výkon v tomto případě zajišťují nově představené procesory od Intelu a AMD. U 16″ a 18″ modelu můžete v maximální výbavě dostat procesor Core i9-13980HX s 24 jádry (32 vláken), zatímco 17″ varianta může být vybavena procesory AMD Ryzen 9 Zen 4. Ve všech případech je maximální TGP 175 wattů. Zajímavou inovací je podpora Nvidia Advanced Optimus, tedy možnost přepínat grafické čipy bez nutnosti notebook restartovat.

ROG Swift Pro PG248QP - New Esport Stand Design

Opravdovou lahůdkou byl 24,1palcový herní monitor ROG Swift Pro PG248QP, který se pyšní extrémní obnovovací frekvencí 540 Hz. Pro náročné hráče přitom zcela stačí 240 Hz a na trhu najdete i produkty s 360Hz frekvencí. Asus se ale rozhodl, že tuto hodnotu posune ještě o úroveň výš. Monitor disponuje Full HD rozlišením, nicméně kvůli takto vysoké obnovovací frekvenci musel být použit TN panel, respektive jeho upravena varianta esport TN.

Ochrana proti bakteriím a virům

Asus v minulém roce pro vybrané notebooky (Vivobook Go 14 Flip, Vivobook 15 a Vivobook S 14 Flip OLED) nabízel speciální antibakteriální vrstvu s obsahem iontů stříbra. Ta se aplikuje na ty nejčastěji používané části notebooků, jako je klávesnice, touchpad, prostor pro opěrky dlaní či snímač otisků prstů. Tato vrstva po dobu 24 hodin zamezuje množení bakterií a virů o více než 99 %. Běžné čistící prostředky tuto povrchovou úpravu nezničí, ostatně přímo výrobce garantuje její funkčnost po dobu nejméně 3 let.

Asus Antimicrobial Guard Plus

Na letošním ročníku veletrhu CES jsme se dočkali vylepšení, které k odolnosti vůči zlatému stafylokokovi a escherichia coli přidává i odolnost vůči chřipkovému viru A (H3N2), viru H1N1 a koronavirům. Ochrana prošla testováním v rámci standardu ISO 21702 a ISO 22196.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku