TOPlist

Asus a Garmin chystají vlastní řadu komunikátorů, modelu P835 se nedočkáme

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Už před konáním Mobile World Congressu se objevily první informace o připravované spolupráci Asusu a Garminu, který tuto skutečnost v Barceloně oficiálně potvrdil. V průběhu tohoto roku bychom se měli dočkat dvou nových komunikátorů s označením M20 (Windows Mobile) a G60 (Linux), které budou spadat do zcela nové modelové řady Garmin-Asus nüvifone. Asus s Garminem na vývoji obou modelů pracují už téměř jeden rok a jejich cílem je využít zkušenosti a „know how” obou značek při uvádění nových produktů na trh. Prakticky jde o to, že Asus má bohaté zkušenosti s vývojem PDA a kapesních počítačů, zatímco Garmin je schopný nabídnout zajímavá řešení v oblasti GPS navigace.

V důsledku tohoto spojení se nedočkáme oficiálního uvedení Asusu P835 na český a slovenský trh. Tento model se sice dostal do výroby, ale právě kvůli partnerství obou značek se na zmíněných trzích prodávat nebude, protože by nepřímo konkuroval chystaným telefonům z řady nüvifone, je to celkem paradoxní řešení, které většinu příznivců P835 nepotěší. Našim čtenářům ale mohu slíbit alespoň recenzi modelu P835, která by vám mohla po moci při rozhodování, zda se přístroj vyplatí objednat ze zahraničí. Sečteno a podtrženo, v dohledné době se žádného čistého Windows Mobile zařízení přímo od Asusu nedočkáme, na trh se dostanou až modely M20 a G60, které jsou společným počinem obou společností.

-
Modelu P835 se u nás oficiální cestou nedočkáme…

Garmin-Asus nüvifone M20
Prvním společným komunikátorem bude model M20 zaměřený především na navigaci a telefonní funkce. Ten nabídne operační systém Windows Mobile 6.1 Professional. V jeho útrobách tradičně nalezneme čipovou sadu od společnosti Qualcomm, které vévodí procesor s frekvencí 528 MHz (typ MSM 7200A). Na oficiálních stránkách výrobce zatím nebyly zveřejněny informace o velikosti operační paměti, ale vzhledem k použitému chipsetu lze očekávat alespoň 128 MB RAM. Vnitřní paměť bude mít hodnotu 4 nebo 8 GB (podle verze), slot pro paměťové karty bohužel k dispozici nebude.

-

Dotekový displej nabídne klasickou úhlopříčku 2,8″ a VGA rozlišení, tedy 480×640 obrazových bodů. Pro telefonování bude k dispozici klasický GSM modul i podpora sítí třetí generace (UMTS/HSDPA). Přední kamerka pro videohovory chybí, pro fotografování proto bude možné využívat pouze fotoaparát na zadní straně, který nabídne 3 MPx rozlišení a funkce jako autofocus nebo geotagging (přidání GPS souřadnic do fotografie). Přisvětlovací dioda však bude chybět.

-

Připojení do bezdrátových sítí bude zajišťovat klasický Wi-Fi modul s podporou standardů 802.11b/g, pro komunikaci s dalšími telefony přijde vhod Bluetooth ve verzi 2.0 (včetně A2DP a EDR). Synchronizační kabel a nabíječka se budou připojovat přes klasický miniUSB konektor. S automatickou rotací displeje podle aktuálního natočení telefonu vám pomůže pohybový senzor.
Nüvifone M20 nabídne spoustu zajímavých funkcí i v oblasti GPS navigace. K dispozici bude 20 kanálový GPS modul a telefon se bude prodávat včetně navigačního software od Garminu. Ten by měl být na míru ušitý právě pro toto zařízení a kromě základních funkcí se můžeme těšit na velkou databázi POI (body zájmu) a provázanost s dalšími službami, jako například kalendář, kontakty nebo počasí. Kromě standardního Internet Exploreru bude v telefonu pro prohlížení webových stránek připravena i mobilní Opera ve verzi 9.5 a těšit se můžeme i na vlastní uživatelské prostředí.

Technická specifikace
Operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
Displej: Aktivní TFT VGA 480×640 px, 65k barev, úhlopříčka 2.8″
Procesor: Qualcomm MSM 7200A, 528 MHz
Rozměry: 95.3 x 52.5 12.8 mm
Hmotnost: 99 gramů včetně baterie
Paměť: pravděpodobně 128 MB RAM, 4 nebo 8 GB vnitřní paměti
Podporované sítě: UMTS/HSDPA (1900/2100 MHz), GSM (900/1800/1900 MHz), EDGE/GPRS (třída 10)
Datové funkce: Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 včetně EDR a A2DP, miniUSB 1.1
GPS: Qualcomm, 20 kanálů
Digitální fotoaparát: 3,0 MPx, Autofocus, Geotagging
Baterie: Li-Ion 920 mAh
Slot pro pam. karty: ne
Další informace: vlastní uživatelské prostředí, Opera Mobile 9.5, pohybový senzor

-

Zajímavá by mohla být i aplikace Ciao!, se kterou budete mít přehled o tom, kde se právě nacházejí vaši přátelé, statusy by navíc mělo být možné načítat i ze sociálních sítí, což je zajímavé zpestření. Pomocí funkce Ciao! budou moci majitelé telefonů nüvifone sledovat polohu svých přátel na mapě a poté se nechat snadno navést přímo na toto místo. Uživatelé nüvifone mají navíc možnost zvolit, zda chtějí, aby jejich telefon automaticky aktualizoval informace o jejich poloze v dané sociální síti.

Model M20 by se měl na našem trhu v kompletní české lokalizaci objevit v polovině tohoto roku, cena zatím stanovena nebyla. K dispozici bude hned ve čtyřech barevných variantách – modré, červené, žluté a černé.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku