Domů » Bleskovky » Astronauti se vrací domů: SpaceX čeká druhá část náročné zkoušky

Astronauti se vrací domů: SpaceX čeká druhá část náročné zkoušky

Je to již více než měsíc a půl, kdy poprvé po devíti letech odstartovali američtí astronauti do vesmíru na americké lodi z americké půdy a ukončili tak svou závislost na ruských Sojuzech. Dalším zápisem do historie byl fakt, že raketa a modul Crew Dragon nepatřily státní agentuře NASA, ale soukromé firmě SpaceX.

spacex crew dragon

Po úspěšném odletu a zadokování se k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se nyní pomalu blíží čas odletu, ve vesmírné terminologii možná spíše odpadu, a návratu na Zemi. Přesné datum není prozatím známo, dle agentury NASA čeká kosmonauty ještě mnoho práce, předběžně však uvedla, že 1. srpna by mělo dojít k odpojení od vesmírné stanice a 2. srpna k návratu na povrch modré planety. Konečné datum bude záviset především na počasí.

spacex dragon

Bezpečný návrat astronautů bude pro SpaceX neméně důležitou zkouškou, jako jejich vynesení na oběžnou dráhu. Samotný modul by se měl od vesmírné stanice odpojit automaticky a s pomocí gravitace se vrátit zpět na povrch planety, aniž by zasahovali astronauti Bob Behnken a Doug Hurley. Pád by měly dostatečně zbrzdit padáky, přičemž po dopadu do oceánu astronauty vyzvednou pracovníci SpaceX.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments