Domů » Bleskovky » Asistentka Bixby je dostupná v ČR a na Slovensku. Má to ale jeden háček

Asistentka Bixby je dostupná v ČR a na Slovensku. Má to ale jeden háček

Samsung po několika měsících zpřístupnil hlasovou asistentku Bixby, která přišla s modely Galaxy S8 & S8+, do dalších více než 200 zemí, mezi kterými nechybějí ani Česká republika a Slovensko. Pokud se ale radujete, že s asistentkou budete moci komunikovat v mateřštině, příliš vás nepotěšíme – mezi podporovanými jazyky totiž najdeme stále jen angličtinu a korejštinu. Druhým zmíněným jazykem asi většina z vás nemluví, proto zůstává pouze první možnost.

Hlasová asistentka Bixby je dostupná po stisknutí dedikovaného tlačítka na levém boku telefonu. Jen škoda, že tuto klávesu nejde přímo v nastavení přemapovat na jinou funkci. Rozhodně by se to hodilo všem, kteří Bixby nemají zájem využívat.

Bixby rozumí běžné řeči a je schopna rozpoznat, kdy kladete otázky a kdy zadáváte příkazy. Pokud například pořídíte fotografii a potom asistentovi Bixby řeknete „pošli poslední fotku tátovi,“ Bixby porozumí příkazům, které se týkají různých aplikací, a bude také vědět, jakou fotografii máte na mysli, a pošle ji vašemu otci. Ale znovu zdůrazňuji, že tyto příkazy je nutné zadávat v angličtině a v součtu jich asistentka umí zpracovávat více než tři tisíce. Díky technologii strojového učení pomocí neuronových sítí se Bixby bude postupem času zdokonalovat a lépe tak porozumí vašim příkazům a mluvě.

Bixby rovněž disponuje tzv. Rychlými příkazy. Právě tato funkce dovoluje snadno vytvořit vlastní hlasový příkaz, který lze použít namísto sekvence sestávající z jednoho nebo více příkazů. Můžete například použít příkaz „dobrou noc“, který funguje jako zkratka pro zapnutí režimu „nerušit“, nastavení budíku na 6:00 a aktivaci nočního režimu zobrazení. Další informace o Bixby včetně názorných ukázek najdete také na oficiálních stránkách českého Samsungu.

Samsung v budoucnu Bixby rozšíří i o další světové jazyky, nicméně češtiny se zřejmě hned tak nedočkáme (pokud vůbec někdy). Využívat ji zatím mohou všichni majitelé smartphonů Galaxy S8/S8+ (recenze) a dostupná bude také pro chystaný Galaxy Note8, který bude představený už dnes v 17:00 a vy se na SMARTmanii v tento čas můžete těšit na článek a videopohled s prvními dojmy.

Tip: v případě, že vlastníte některý z modelů řady S8 a nechcete boční tlačítko využívat pro spuštění asistentky, můžete si z Google Play stáhnout bezplatnou aplikaci bxActions, která vám dovolí výchozí funkci přemapovat. Jen pozor – Samsung se tuto aplikaci snaží s novými aktualizacemi softwaru blokovat, nicméně vývojář bxActions je velmi aktivní a na změny v software pružně reaguje. Často je to ale takový hon na kočku a myš :-)

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

4 komentářů

  1. Jména zemí (resp. států) – Česká republika a Slovensko – jsou zde ve vzájemném rozporu, měli byste to urovnat. Jsou to dva různé typy pojmenování, jednak název politický, ten s „republikou“, jednak zeměpisný, ten bez informace o formě státního zřízení, což je informace vhodná do vysoce oficiálních dokumentů, diplomatických jednání, atd. V běžném životě je normální používat jména krátká, zeměpisná. Takže shrnuji: V průběhu celého článku zásadně Česko a Slovensko, prosím! – Říkáte přece také třebas Dánsko, ne Dánské království, podobně Švýcarsko, nikoliv Švýcarská konfederace, nebo Německo, nikoliv Spolková republika Německo. Není žádný rozumný důvod dělat v případě Česka výjimku. Děkuji vám za pozornost a za úvahu.

    • Pravdu dí ta děva!

    • Cesko je ale stejne nepresne jako Holandsko, je to jen cast Ceske republiky, stejne jako Holandsko je cast Nizozemi. Ceska republika je zazity pojem, stejne jako Slovensko (a ne Slovenska republika). Fakt nevidim duvod, proc by se to melo v clanku na webu o technologiich (ne geografie) menit.

    • Část České republiky jsou Čechy (Morava), Česko je zkráceně Česká republika.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).