Domů » Bleskovky » ARMový MacBook Air přichází s upravenou klávesnicí. Jaké jsou změny?

ARMový MacBook Air přichází s upravenou klávesnicí. Jaké jsou změny?

Apple v úterý představil svůj revoluční čip M1 a s ním také tři nové počítače. Konkrétně jde o nový MacBook Air, MacBook Pro a Mac mini. Mark Gurman z agentury Bloomberg si všiml jedné novinky, kterou Apple při prezentaci nezmínil. Došlo ke změně funkčních kláves na klávesnici MacBooku Air.

Naposledy Apple přistoupil ke změně klávesnice v roce 2018, když přidal Touch ID. Nyní odstranil funkční tlačítka pro zesílení a zeslabení podsvícení klávesnice a také tlačítko Launchpadu. Celkem tedy ubyly tři tlačítka, na jejichž místo ale jiné tři přibyly.

Novinkou je tlačítko pro Spotlight (celosystémové vyhledávání), rychlý přechod do režimu „nerušit“ a také tlačítko pro vyvolání diktování. Všechny tři tlačítka přispějí k rychlejšímu spuštění dané funkce.

Největší využití vidím u tlačítka pro Spotlight, což je skvělá funkce, kterou osobně využívám velmi často. Naopak asi málokomu bude chybět přímý přístup k ovládání podsvícení klávesnice. Tlačítko pro spuštění Launchpadu dnes už asi také není nezbytností.

macbook air 2 1
Takto vypadá mírně upravené rozložení klávesnice na novém MacBooku Air

V podstatě jde o malé změny, které nijak výrazně neovlivní fungování nového MacBooku Air. I tak se ale jedná o pozitivní evoluci, kdy se Apple patrně snaží o co největší přizpůsobení funkčních tlačítek svým uživatelům.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.

2 komentáře

  1. Praveze priame nastavenie svietivosti klavesnice je super…

  2. Launchpad se da jednodusse otevrit sevrenim ctyr prstu na trackpadu, takze tam tlacitko fakt neni potreba, a vymena za do-not-disturb dava smysl. Ale ovladani podsviceni trochu zamrzi :( Zvlast kdyz to potom je kvuli spotlightu (ktery se da nacist po hmatu i mnohem rychleji s cmd+space) a diktovani coz by me fakt zajimalo kolik lidi realne pouziva. Mozna by ovladani podsviceni klavesnice mohlo byt nahrazeno podrzenim treba cmd+podsviceni displeje +-?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).