Domů » Články » Armáda USA má problém: vojáci odhalili pozici tajných základen

Armáda USA má problém: vojáci odhalili pozici tajných základen

Armáda Spojených Států Amerických musela řešit kuriózní problém – v mobilní aplikaci Strava se objevily pozice amerických základen. Za odhalením ovšem nestály cizí velmoci, nýbrž vojáci sami. Ti i přes zákaz používání mobilních aplikací nahrávali své výkony skrze aplikaci Strava na internet a ty se poté objevily na heatmapách.

Podezřelé trasy v zemi nikoho

Místa, kde se koncentruje velké množství běžců, se na mapě zobrazí pomocí barevných čar, které vytvoří takzvanou heatmapu. Z ní lze velmi snadno vyčíst, které trasy jsou mezi běžci či cyklisty oblíbené a frekventované, čímž ulehčují například městským samosprávám plánování nových cyklostezek a pěších zón.

Frekventované trasy poblíž města Salt Lake City

Někteří američtí vojáci si ovšem neuvědomili, že tyto heatmapy mohou způsobit bezpečnostní hrozbu. Na mapách se totiž zobrazily pravidelné trasy v okolí osamocených objektů, kde by za normálních okolností mnoho lidí neběhalo. Podezření vzbudily například frekventované běžecké trasy v místech, kde je řídké nebo vůbec žádné osídlení. Podezřelé záznamy aktivit odhalil australský student Nathan Ruser.

Problém nemají pouze Američané

Ruser, který je členem Institutu pro sledování válečných konfliktů, upozornil na potencionální hrozbu. Objevil totiž zvýšenou aktivitu poblíž amerických základen v Afghánistánu nebo Sýrii. Ušetřena nezůstala ani základna CIA v Somálsku či nejznámější tajná základna v Oblasti 51. Odhalení se nevyhnula ani britská základna na Falklandech nebo letecká základna Mount Pleasant, rovněž patřící Britům. Odhalení se ale také nevyhnulo i některým ruským základnám.

Samotná data ze Stravy, která byla vypuštěna mezi lidi loňský listopad, bezpečnostní hrozbu nezpůsobí. Nicméně v kombinaci s běžně dostupnými satelitními snímky celého světa se riziko ohrožení rapidně zvyšuje. Data o pohybu totiž dodávají zdánlivě opuštěným lokacím a budovám zcela nový rozměr. Strava totiž zveřejnila více než třináct bilionů individuálních datových bodů GPS.

Americká armáda problém intenzivně řeší

Příslušníci ozbrojených složek patrně netušili, že Strava vypustí do celého světa svá data v takto velkém měřítku. To ovšem nic nemění na tom, že právě vojáci by tajemství základen měli chránit v první řadě. Bývalý příslušník britských ozbrojených sil Nick Waters na svém twitterovém účtu situaci okomentoval tak, že se jedná o „velké selhání bezpečnosti operací a personálu“. Mapy totiž neodhalují jen pozice základen, ale také trasy hlídek.

Americká základna poblíž města Rakka v Sýrii

Americká armáda se začala problémem intenzivně zabývat. Pro The Washington Post vydal prohlášení plukovník amerického letectva John Thomas, ve kterém stojí, že „armáda se zabývá důsledky zveřejněných map“. V ohrožení totiž nejsou pouze americké jednotky, ale všechny jednotky, které jsou součástí koalice proti takzvanému Islámskému Státu.

Strava bude více upozorňovat na možnosti ochrany soukromí

Své prohlášení vydali také zástupci aplikace Strava. V něm stojí, že se „zaměří na lepší upozorňování svých uživatelů na možnosti ochrany soukromí“. V praxi lze totiž přímo v aplikaci zakázat veřejné sdílení veškerých uživatelských dat pro širší veřejnost, kterého vojáci zřejmě nevyužili nebo o něm nevěděli. V tiskové zprávě rovněž stojí, že „Strava bude spolupracovat na vyřešení tohoto problému s představiteli vlády a armády“.

Letecká základna britské armády Mount Pleasant

Otázkou ovšem zůstává, jak je možné, že armádní příslušníci Stravu vůbec používali. Používání nejen lokalizačních aplikací, ale také elektronických zařízení, je v citlivých oblastech zakázáno. Již v minulosti americká armáda zakázala instalování aplikací jako Pokémon GO nebo Foursquare na vládní zařízení.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

11 komentářů

  1. :D uz davno som sa tak dobre nepobavil ako teraz :D

  2. dalsi dukaz ze uzivatekle android jsou rozumu mdleho a navic ve spojeni s US armadou je to teda mazec. co to tam maj za degeny ze jim musej zakazat pokemony? tak snad jim aspon nechali vyhledavani haj*zli*ku :-D no ikdyz oni si nadelaji do gati takze jim to netreba

  3. To jsou tupouni, ještě Pokémony jim museli zakazovat.. ????????????

  4. ty jo a ten slint o ruských zakladniach, jedine čo sa tam píše že na ukrajinskej hranici je malý pohyb a podla autorov tam prešli tisíce Ruských vojakov,takže by tam mali byť väčšie zaznamy,žeby to boli civilisti ich napadnúť ani nenapadne
    bože ti vidia rusku armadu aj na mexických hraniciach

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).