Domů » Bleskovky » Apple zabíjí kreativitu, tvrdí vývojář. Několikrát mu zamítli chatovací aplikaci

Apple zabíjí kreativitu, tvrdí vývojář. Několikrát mu zamítli chatovací aplikaci

V minulosti jsme se již několikrát přesvědčili, že spolupráce se společností Apple umí být pořádně náročná. Své o tom ví také nezávislý vývojář Martin Otyeka, který se neúspěšně pokoušel umístit na App Store svou chatovací aplikaci. O svých strastech se schvalovacími procesy v Applu se podrobně rozepsal v článku, který si můžete přečíst na online platformě Medium.

Facecharm app 11

 

Chatovací aplikace jako žádná jiná?

Otyaka vytvořil chatovací aplikaci s názvem Facecharm. Uživatelé v ní mohli posílat zprávy zcela neznámým adresátům, avšak pouze prostřednictvím třetí osoby, která fungovala jako prostředník. Představte si, že byste v reálném životě poprosili kamaráda, aby za vás doručil zprávu. Podobně měla fungovat také aplikace Facecharm, akorát v digitálním prostředí.

Tip: WhatsApp chystá nové funkce. Chce konkurovat Skype a Zoomu

Aplikace vstoupila do schvalovacího procesu App Storu 9. ledna 2020, první zamítnutí dorazilo o týden později. Ve vysvětlení Apple uvedl, že do jeho obchodu nepatří software, který umožňuje anonymní zprávy a hovory. Vývojář se nejdříve domníval, že testeři neporozuměli hlavní myšlence aplikace, která funguje na základě společných přátel, tudíž se o vyloženě anonymní zprávy nejedná.

Facecharm app 21

 

Nová verze, nové zamítnutí

První zamítnutí však Otyeku neodradilo. Poupravil uživatelské prostředí a poslal aplikace do nového schvalovací řízení. Ani tentokrát se však povolenky nedočkal. Podle zástupce App Storu by mělo odesílání zpráv probíhat manuálně a jejich odesílatelem by měl být uživatel, jehož lze v chatovacím rozhraní jednoznačně identifikovat.

Tip: Mladíkovi shořel vlastnoručně postavený počítač. Vše streamoval online

Zamítavý postoj Applu pokračoval i v průběhu února, byť s novým odůvodněním – tentokrát bylo na závadu, že si uživatelé mohou posílat závadný obsah. Podle pokynů App Storu musí být v každé sociální aplikaci možnost blokovat škodlivý obsah. Ani další úpravy však ke schválení nevedly. Důvod? Uživatelé nesmí skrývat svá jména ani přeposílat zprávy bez identifikace, přestože ostatní služby jako WhatsApp či iMessage takové přeposílání zpráv normálně umožňují.

Jen další v řadě

Zástupce App Storu se s Martinem Otyekou spojil také minulý měsíc, aby mu sdělil, že by měl vyvíjet stejné chatovací aplikace jako všichni ostatní, tedy bez onoho prostředníka. Když se vývojář ohradil příkladem konkurenčních aplikací, dostalo se mu odpovědi, že Apple nemůže vysvětlovat všechny důvody, proč k zamítnutí aplikace přistoupil.

Nešťastný vývojář nyní zvažuje, že koncept aplikace hodí do koše. Někteří lidé by mohli namítnout, že aplikace Facecharm by stejně neudělala díru do světa. Martin Otyeka však ani nedostal šanci, aby se o to pokusil.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

13 komentářů

 1. Apple urcite kreativitu nezabiji. Jenom ma mnohem vyssi narok na kvalitu a do storu nepusti kazde smeti ktere splaca nejaky studentik za jedno odpoledne

  • Z mých zkušeností je to spíš otázka náhody, než nějaké nároky na kvalitu. Mám dojem, že dost hlídají věci kolem IAP (tam naši aplikaci zamítli, protože jsme použili jiný typ IAP, než doporučovaný, i když v našem konkrétním případě dávalo větší smysl to, co jsme použili). Teď aktuálně mám zkušenost asi měsíc zpátky, když začínala covid krize s jednou velkou aplikací, která je na App Store asi 5 let. Klient potřeboval rychle update. Předtím Apple vždy aplikaci ihned schválil a tentokrát vyžadoval doplnění přihlašovacích údajů pro test částí aplikace za přihlášením. Přitom to není vůbec důležitá část aplikace a nikdy to nebylo potřeba. Človek by čekal, že v aktuální situaci bude vše benevoletnější a místo toho naopak.

  • Takže kvůli krizi si tam mají natahat malware? Tohle je tenký led, já jsem osobně rád, že vývojaře prcají za každou kravinu, aspoň jsou ty aplikace funkční a člověk se nemusí bát cokoliv stáhnout.

  • To jsem nemyslel. Spíš jsem to myslel tak, že když jim něco 5 let nevadilo, tak mě trochu zarazilo, že jim to najednou v aktuální situaci vadí.
   A s tím prcáním za každou kravinu máte pravdu – párkrát nás prcali za úplnou kravinu a přitom jim uniklo něco o dost zásadnějšího, co třeba pak zpětně došlo nám. Ale zase chápu, že v tom objemu aplikací se to dá těžko podchytit. Těžko můžou každou aplikaci hodinu testovat, aby zjistili něco víc. Spíš chci jenom říct, že je to prostě o náhodě a někdy se může v pohodě dostat do storu něco, co by tam být nemělo a někdy naopak zamítnou něco kvůli nesmyslu.

  • Josef Pokorný

   To není vůbec pravda. Apple vám do storu pustí klidně crashující nefunkční aplikaci to na co je kladen největší důraz je kupříkladu násilí krev nahota ve screenshotech aplikace nesmí být ukončitelná atd.

 2. No pravda, těch chatovacích aplikací (které mimojiné žerou zdroje zařízení, jak tank naftu), je fakt „zbytečně málo“ 😂 Nejvíc mě dojímají lidi, co mají v telefonu rovnou 3 nebo dokonce 4.

  • Vojta Vokoun

   Víte, když potřebujete komunikovat s větším množstvím lidí a každý využívá jinou aplikaci, nic jiného vám nezbyde. Ano, je to zlo a byl bych nejradši, kdyby všichni používali třeba Telegram, ale dneska to úplně nejde.

  • Pokud se člověk podřizuje, tak ano. Já jsem jasně stanovil pro známé, kolegy a zákazníky, že se mnou lze komunikovat POUZE přes volání, sms, mail, FB (aneb messenger) a zatím jsem nenarazil na nikoho, s kým by se nedalo takto domluvit. Samozřejmě, že mě spousta z nich tlačila např. do Whatsappu, ale to mají prostě smůlu.

  • Vis, ze to takhle nemuze fungovat, kdyz si kazdy stanovi jednu chatovaci aplikaci? Lide ve svete jsou propojeni jako pavucina, to by se vsichni na svete mueli domluvit na necem stejnem. Asi mas stesti ze okruh tvhych znamych je omezen, nebo jim nevadi instalovat nekolik aplikaci prave kvuli takovym jako ty, co se neprizpusobi jinym, ale stoji si za svym. Globalne to fungovat nebiude.

  • Aj ja som si to podobne stanovil a ak by chceli pouzivat nieco ine, maju smolu. Od tej doby mam klud.

 3. Josef Pokorný

  Apple submission je opravdu peklo. Nevím co za opice tam pracuje ale občas vám zůstává rozum stát.

 4. Mně to spíše připadá jako app pro dealery … :-P

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).