Domů » Bleskovky » Apple Watch jsou postrachem pro švýcarské hodináře. Ti kvůli nim přicházejí o zákazníky

Apple Watch jsou postrachem pro švýcarské hodináře. Ti kvůli nim přicházejí o zákazníky

Federace švýcarského hodinářského průmyslu přišla s překvapivým oznámením, že poprvé od roku 2009 došlo k poklesu exportovaných hodinek. Za údajného viníka jsou označovány Apple Watch (recenze), které se setkaly s neočekávaně vysokým zájmem ze strany spotřebitelů. Data od FSWI hovoří o 9% propadu od přelomu letošního dubna a května. To přímo koresponduje se zahájením prodeje hodinek Apple Watch, které jsou na pultech obchodů od 24. dubna. V kombinaci s kolísáním měnového trhu se jedná o největší propad za posledních šest let.

 

Uznávaný analytik Patrik Schwendimann předpokládá, že trh s hodinkami na území USA vzroste pouze nepatrně a ještě více tak zaostane za loňským rokem, jehož nárůst činil pouhých šest procent. Daleko větší problémy se ovšem pozorují v Hong Kongu, kde prodej švýcarských hodinek klesl o závratných 34 procent.

Čínští zákazníci do této oblasti jezdí nakupovat hodinářské skvosty kvůli nižší daňové zátěži, což s ohledem na pořizovací cenu věhlasných kousků znamená nemalou úsporu. Nižší tržby jsou zároveň přisuzovány menšímu počtu pracovních dnů, nicméně část odborné komunity, tomu nepřidává příliš velkou váhu.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

11 komentářů

 1. To je divné, vždyť tvrdí, že Apple Watch nejsou pro ně konkurencí. Že mají své jisté (tak jako MS nebo Nokia).

 2. No já bych si tedy raději vybral ty druhé hodinky, kdybych byl tedy ochoten dát 80tis za hodinky. Apple Watch jsou designový hnus. Chápu, že si někdo chce pořídit náramek se sledováním tělesných funkcí, ale na trhu je i několik hezkých, tyhle to rozhodně nejsou a to nemluvím o funkčnosti…..

  • gck23 (neregistrovaný)

   Hlavně pokud si koupíte kvalitní mechanické hodinky, tak Vám vydrží celý život, apple půjdou do 5 let do koše

  • gck23 (neregistrovaný): Nemyslím, že by SmartWatch byly pořizovány za účelem zobrazování času, ta rada je na baterky:)

   To je jako tvrdit proč kupovat osobák s životností stovek tisíc km, když je dodávka stavěna na milion:)

 3. Sorry ale dať prednosť Apple Watch(alebo hocijakým iným smart watch) pred skutočnými kvalitným hodinkami môže iba ovce.

 4. skutocne poslanie apple watch [odkaz]

 5. Honza21 (neregistrovaný)

  No ty hodinky značky Longines jsou krásné. Kam se hrabe Apple Watch.

 6. V Hon Kongu? A nebude to preto, lebo súčasne vedenie strany v Číne sa začalo pozerať na utrácanie svojich úradníkov? Rovnako ako v prípade kasín? [odkaz]

  • Matej (neregistrovaný)

   Co cakas. Bud rad ze si z toho clanku niekto nevyvodi zaver, ze zisky kasin klesaju pretoze ludia utracaju na Apple watch.

 7. Tedy vyměnit nádherný kousek, jako jsou kvalitní švýcarské hodinky za čínský displej na řemínku? To snad ne :-(

 8. David Podzimek

  Řekl bych, že ve Švýcarsku bude svou roli hrát posílení kurzu měny, více než Apple Watch…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).