TOPlist

Apple vydal iOS 16.4! Přináší nové emoji a důležité vylepšení pro telefonování

iphone iOS 16
  • Apple vydal očekávanou aktualizaci iOS 16.4
  • Půjde nejspíš o poslední velký update před letním oznámením iOS 17
  • Aktualizace přináší nové emotikony, vylepšení pro telefonování a celou řadu oprav

Verze systému iOS 16.4, která byla doposud dostupná jen pro vývojáře, konečně přichází na všechny iPhony s iOS 16, to znamená iPhone 8 a novější. Kromě této aktualizace Apple vypustil ještě iPadOS 16.4, watchOS 9.4, tvOS 16.4 a macOS 13.3. Jaké novinky iOS 16.4 přináší?

Sada nových emoji

V rámci aktualizace přichází na zařízení od Applu 31 nových emotikon. Ty pochází ze zářijové aktualizace databáze Unicode a patří tam otřesený překvapený obličej, trojice nových barev srdcí (světle modrá, růžová a šedá), obrázek losa, osla, černého ptáka, husy nebo třeba medúzy.

emoji 15 ios 16 4

Fanoušky východní kuchyně potěší emotikona zázvoru, někoho jiného zase obrázek Wi-Fi či Khanda, symbol indického náboženství Sikhismu. Fanoušci genderových radovánek si tentokrát na své nepřijdou, nic nového z tohoto ranku Unicode do své databáze emotikon nepřidal.

Izolace hlasu pro běžné telefonování

Apple přidává poměrně důležitou funkci pro pohodlné telefonování. Při běžném volání z čísla na číslo si budete moci aktivovat izolaci hlasu, tedy jakési aktivní potlačení okolního hluku (ANC) pro váš hlas. Tato funkce byla dostupná již při telefonování přes FaceTime, Discord, WhatsApp, Facebook Messenger a další aplikace třetích stran.

telefonovani ios 16 4

Vylepšení pro Apple Knihy

Aplikace Knihy přináší zpět hravou animaci otáčení stránek, která zmizela s první verzí iOS 16. Uživatelé budou mít na výběr, jestli chtějí používat tuto animaci, rychlejší animaci posunutí, anebo žádnou animaci. U posledního řešení Apple upozorňuje, že šetří baterii.

Nové funkce pro Apple Music a Podcasty

S iOS 16.4 dojde k lehoučkému vylepšení aplikace Apple Music. Kupříkladu oznámení o přidání skladby do fronty se nezobrazí přes celou obrazovku, ale pouze jako malý panýlek v dolní části obrazovky.

apple music ios 164
Lehce upravený vizuál aplikace Apple Music

Výchozí podcastová aplikace nabídne několik větších změn. Apple začne sdružovat jednotlivé pořady do tzv. kanálů (Channels), aby posluchači mohli volně vybírat z dalších podcastů na konkrétní téma (společnost, politika, kultura a podobně).

Nové funkce zpřístupnění pro hendikepované

Například se jedná o funkci automatického ztmavení. Jakmile se bude na displeji iPhonu přehrávat obsah bohatý na blikání a jiné světelné efekty, zařízení to rozpozná a automaticky ztmaví obrazovku. Tímto způsobem chce Apple chránit uživatele se zrakovým hendikepem či třeba epileptiky.

Další menší novinky

Kromě již zmíněných vylepšení přináší iOS 16.4 i dílčí, menší novinky a opravy:

  • Aplikace Galerie umí sama vyhledávat duplikáty a upozorňovat na ně uživatele
  • Always-on režim lze omezit jen pro určité režimy soustředění
  • Zprávy se naučily zobrazovat náhledy odkazů ze sociální sítě Mastodon
  • Nový widget pro Apple Peněženku umí ukazovat aktivní objednávky z e-shopů
  • Siri nově podporuje jazyky arabština a hebrejština, kromě toho aktualizovala korejštinu, ukrajinštinu, gudžarátštinu, paňdžábštinu a urdštinu
Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku