Domů » Bleskovky » Apple Silicon v benchmarku překonal Surface Pro X. Microsoft chystá výkonnější verzi

Apple Silicon v benchmarku překonal Surface Pro X. Microsoft chystá výkonnější verzi

V minulém týdnu vzbudil velké pozdvižení Apple, který oznámil, že do dvou let u svých počítačů zcela přejde na vlastní procesory. Výměna Intelu za ARM bude velký zásah nejen do hardwaru, ale i do softwaru, ale věříme, že přechod proběhne hladce; iPhony a iPady dokazují, že Apple umí navrhovat velmi silné čipy.

apple silicon

Apple Silicon v benchmarku zaujal

První jablečné procesory s ARMovými čipsety by měly dorazit ještě ke konci tohoto roku, dosud existuje pouze vývojářský kit poháněný čipsetem Apple A12Z, který známe z iPadu Pro. Právě toto zařízení někdo otestoval v benchmarku GeekBench a získal tak první tvrdá data o surovém výkonu tohoto čipsetu pod macOS.

apple 2

Apple A12Z získal v testu na jedno jádro cca 750 – 850 bodů, při zapojení všech jader 2 600 – 3 000 bodů. Samo o sobě jsou tato čísla poměrně působivá, neboť se blíží i MacBookům Pro s procesorem Intel Core i5, na kterých běží GeekBench nativně a není nutné jej emulovat. Apple A12Z je dokonce benchmarkově silnější než čipset Qualcomm Snapdragon 8cx, který v upravené variantě pohání loňský počítač Microsoft Surface Pro X.

Microsoft ale zjevně také nelení a pravděpodobně chystá výkonnějšího nástupce Surface Pro X. Opět jej zachytil benchmark GeekBench, tentokráte pod označením OEMSR OEMSR Product Name DV. Tento stroj by měl pohánět spekulovaný Snapdragon 8cx Plus s 16 GB RAM, přičemž jeho výkon byl ohodnocen 789 body v jednojádrovém a 3 092 body ve vícejádrovém testu.

Tím by se druhá generace Surface Pro X výkonově vyrovnala testovací sadě od Apple, ovšem dá se předpokládat, že první jablečný ARMový počítač poběží pod taktovou ještě výkonnějšího čipsetu než je Apple A12Z.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments