Domů » Bleskovky » Apple se omlouvá za zpomalování iPhonů. V příštím roce zlevní výměnu baterií

Apple se omlouvá za zpomalování iPhonů. V příštím roce zlevní výměnu baterií

Apple v minulém týdnu potvrdil to, co si spousta uživatelů delší dobu myslela – záměrně zpomaluje starší iPhony. Důvodem však není nutit zákazníky kupovat nové modely, ale ochránit je před nechtěnými samovolnými restarty způsobenými zastaráváním baterie. Bohužel Apple o zpomalování svých zařízení nikde neinformuje, kvůli čemuž se na něj snesla kritika a také několik žalob. Včera večer vydal Apple otevřený dopis svým zákazníkům, ve kterém se za tyto praktiky omlouvá a nabízí náhradní řešení.

V dopise Apple vysvětluje, že by nikdy nedělal nic, co by záměrně zkracovalo životnost produktů nebo znehodnocovalo uživatelskou zkušenost při jejich používání. Zároveň však popisuje, jak v zařízeních stárnou baterie a v čase ztrácí schopnost poskytovat potřebné minimální napětí, což může vést k náhlým restartům zařízení, aby se ochránily elektronické součástky.

Zpomaluje se vám iPhone? Možná za to může starší baterie

Z tohoto důvodu Apple vydal aktualizace systému iOS (10.2.1 a 11.2), které mají zařízení s chemicky zastaralými bateriemi od těchto nežádoucích restartů ochránit. Systém dle potřeby dynamicky spravuje momentální výkon, a to na základě aktuální teploty zařízení, nabitím baterie a její impedancí. Pokud to situace vyžaduje, systém omezí výkon některých systémových komponent (CPU či GPU), čehož si však uživatel v mnoha případech ani nevšimne. Někdy však může docházet k pomalejšímu spouštění aplikací, zobrazování obsahu s nižší snímkovací frekvencí, snížení úrovně podsvícení, hlasitosti reproduktorů apod.

Tato omezení lze eliminovat výměnnou akumulátoru za nový, což však v případě iPhonů nelze udělat svépomocí. Aby si Apple znovu získal důvěru svých zákazníků a rozptýlil pochybnosti o cíleném zastarávání, zveřejnil seznam nových kroků, které hodlá v následujících měsících učinit:

  • Od konce ledna do prosince příštího roku sníží cenu záruční i pozáruční výměny baterie z 79 na 29 dolarů (asi 750 korun včetně DPH). Sleva bude poskytována u výměny baterie u iPhone 6 a novějších.
  • Na začátku roku 2018 dorazí aktualizace systému iOS, která více správu baterie zpřehlední a dá uživateli náhled na kondici jeho akumulátoru.
  • Apple bude navíc nadále pracovat na způsobech, jak zkušenost uživatelů zlepšovat a životnost akumulátoru prodlužovat.

Server TheVerge se v souvislosti s tímto případem zeptal konkurenčních výrobců smartphonů, zda k podobným praktikám také přistupují. Zatím se ozvali zástupci společností Samsung, LG, Motorola a HTC s tím, že výkon svých zařízení v souvislosti se stářím baterie nijak neomezují.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
55 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments